reklama

Vláda žádá bianco šek a není jasné, na co ho vůbec použije, tvrdí Pilip

Pro vládu je pandemie alibi, jak navýšit schodek rozpočtu a vyjadřuje se servilním neonormalizačním jazykem. V pořadu K věci to uvedl ekonom a bývalý ministr financí Ivan Pilip, který se stal prvním hostem speciálního letního seriálu Bývalí mocní.

reklama

Schodek rozpočtu, který vláda od počátku pandemie zvýšila již několikrát, rostl v každém případě, tvrdí Ivan Pilip, který mezi lety 1997–⁠1998 zastával post ministra financí. „Vláda trochu využívá toho, že je pandemie. Deficit ale směřoval k vyšším číslům už před tím, podle mých odhadů by to bylo 100 miliard. Vláda žádá bianko šek a není jasné, jestli vůbec bude použit na odstranění následků krize. Obávám se, že dojde spíš k financování jejich voličských skupin,“ zdůraznil.

K tématu

Pilip navíc prohlásil, že státní podpora v době koronavirové krize přicházela oproti jiným zemím velice pomalu. „Je dobré, že širší spektrum programů existuje, ale je důležité, aby se uvedlo v život. Máme čtyři měsíce od začátku pandemie,“ upozornil. „Ve Švýcarsku obdrželi lidé podporu v řádu dní. Samozřejmě je riziko, že ji někdo zneužije, ale to by se mělo řešit až později. V ekonomice je nedostatek likvidity, je nutné ji rozhýbat co nejrychleji,“ řekl Pilip moderátorce Pavlíně Kosové.

Pilip: Došlo k převzetí státu firmou

Někdejšímu politikovi za ODS se nelíbí ani to, jakým způsobem vláda zareagovala na rezoluci Evropského parlamentu ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Kabinet se ohradil s tím, že se europoslanci rezolucí částečně vměšují do vnitřních politických záležitostí státu.

„Je to neonormalizační jazyk – vměšování do vnitřních záležitostí. Použili podobný jazyk jako společnost Agrofert, kterou, jak známo, Andrej Babiš už dávno nevlastní,“ poznamenal Pilip ironicky. „Propojení Agrofertu a státu je nebezpečné a velké,“ dodal. Podle Pilipa byly korupcí nakaženy všechny vlády, některé silněji a některé méně. „Ale zde se zájmy státu a firmy začaly úplně krýt, došlo k převzetí státu firmou a jejím majitelem,“ upozornil.

Babišovi podle něj pomohlo, že se dostal jako ministr financí k moci v době ekonomického rozkvětu, a to i díky zásahům předchozích vlád. „Lidé si spojili příchod Babiše s tím, že se tady začalo lépe dařit. Jeho konec nastane ve chvíli, kdy bude muset řešit problémy, které tehdy neměl. Nyní bude okamžik pravdy, opoziční strany toho ale bohužel nevyužívají,“ zhodnotil současnou situaci.

Ivan Pilip byl členem vlády mezi lety 1992 a 1998. Býval lídrem Křesťanskodemokratické strany (KDS) do doby, než se spojila s ODS. Patřil mezi poslance, kteří z ODS následně odešli a založili Unii svobody, která od roku 1998 působila v opozici. Mandát v Poslanecké sněmovně ztratil v roce 2002.

Pilip byl mezi lety 1994 a 1997 ministrem školství a mezi lety 1997 a 1998 ministrem financí v obou vládách Václava Klause a poté i Josefa Tošovského. Od roku 2004 do roku 2007 byl viceprezidentem Evropské investiční banky. Velkou pozornost vzbudil v roce 2001, kdy byl s Janem Bubeníkem zadržen na Kubě kvůli setkání s tamějšími disidenty.

Další hlavní zprávy

Německo

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Hororový pohled. Tak svědci popisují moment, kdy v německém městě Trevír do chodců v pěší zóně najelo auto. Jedno miminko mělo po nárazu vypadnout z kočárku, vzduchem letělo více lidí. Mezi čtyřmi oběťmi je i devítiměsíční dítě. Starosta města hovořil i o zemřelé dívce, po níž zůstal na ulici pár tenisek. Řidič podle svědků najel do davu úmyslně, zraněných je až 30 lidí.

Zahraničí

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Bruselská policie aktuálně zasahuje u podobných případů jako ta česká – nelegální párty. V pátek provedla razii na jedné takové akci v gay baru. Při zjišťování totožností zadržených účastníků narazili policisté na jednoho, jehož účast by nejspíš čekal málokdo. Na večírku, který některá média označují za „orgie“, byl totiž i europoslanec za maďarskou stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána, která přitom vystupuje proti LGBT komunitám.

Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí
Vakcína proti covidu by v Česku mohla být na přelomu ledna a února, řekl Blatný
Demonstrace podnikatelů: Požadují finanční kompenzaci, zapomněli si však doma roušky
Česká výzkumná republika. Na vědu dáváme více než dvojnásobek toho, co Slováci
Porodila dřív, než ji stihli otestovat. K dítěti matku pustili až po dvaceti dnech
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Kadeřnictví, hospody, obchody i bazény. Ve čtvrtek se otevře všechno

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Češi jsou alkoholici Evropy. Za pití a tabák utratí dvojnásobek průměru EU
Dukovany musí postavit firma, která dodrží dohodu, myslí si Dana Drábová
Muž upozornil na nevhodné chování spolucestujícího. Ten ho pobodal
Další články
reklama
reklama