reklama

Vláda žádá bianco šek a není jasné, na co ho vůbec použije, tvrdí Pilip

Pro vládu je pandemie alibi, jak navýšit schodek rozpočtu a vyjadřuje se servilním neonormalizačním jazykem. V pořadu K věci to uvedl ekonom a bývalý ministr financí Ivan Pilip, který se stal prvním hostem speciálního letního seriálu Bývalí mocní.

reklama

Schodek rozpočtu, který vláda od počátku pandemie zvýšila již několikrát, rostl v každém případě, tvrdí Ivan Pilip, který mezi lety 1997–⁠1998 zastával post ministra financí. „Vláda trochu využívá toho, že je pandemie. Deficit ale směřoval k vyšším číslům už před tím, podle mých odhadů by to bylo 100 miliard. Vláda žádá bianko šek a není jasné, jestli vůbec bude použit na odstranění následků krize. Obávám se, že dojde spíš k financování jejich voličských skupin,“ zdůraznil.

K tématu

Pilip navíc prohlásil, že státní podpora v době koronavirové krize přicházela oproti jiným zemím velice pomalu. „Je dobré, že širší spektrum programů existuje, ale je důležité, aby se uvedlo v život. Máme čtyři měsíce od začátku pandemie,“ upozornil. „Ve Švýcarsku obdrželi lidé podporu v řádu dní. Samozřejmě je riziko, že ji někdo zneužije, ale to by se mělo řešit až později. V ekonomice je nedostatek likvidity, je nutné ji rozhýbat co nejrychleji,“ řekl Pilip moderátorce Pavlíně Kosové.

Pilip: Došlo k převzetí státu firmou

Někdejšímu politikovi za ODS se nelíbí ani to, jakým způsobem vláda zareagovala na rezoluci Evropského parlamentu ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Kabinet se ohradil s tím, že se europoslanci rezolucí částečně vměšují do vnitřních politických záležitostí státu.

„Je to neonormalizační jazyk – vměšování do vnitřních záležitostí. Použili podobný jazyk jako společnost Agrofert, kterou, jak známo, Andrej Babiš už dávno nevlastní,“ poznamenal Pilip ironicky. „Propojení Agrofertu a státu je nebezpečné a velké,“ dodal. Podle Pilipa byly korupcí nakaženy všechny vlády, některé silněji a některé méně. „Ale zde se zájmy státu a firmy začaly úplně krýt, došlo k převzetí státu firmou a jejím majitelem,“ upozornil.

Babišovi podle něj pomohlo, že se dostal jako ministr financí k moci v době ekonomického rozkvětu, a to i díky zásahům předchozích vlád. „Lidé si spojili příchod Babiše s tím, že se tady začalo lépe dařit. Jeho konec nastane ve chvíli, kdy bude muset řešit problémy, které tehdy neměl. Nyní bude okamžik pravdy, opoziční strany toho ale bohužel nevyužívají,“ zhodnotil současnou situaci.

Ivan Pilip byl členem vlády mezi lety 1992 a 1998. Býval lídrem Křesťanskodemokratické strany (KDS) do doby, než se spojila s ODS. Patřil mezi poslance, kteří z ODS následně odešli a založili Unii svobody, která od roku 1998 působila v opozici. Mandát v Poslanecké sněmovně ztratil v roce 2002.

Pilip byl mezi lety 1994 a 1997 ministrem školství a mezi lety 1997 a 1998 ministrem financí v obou vládách Václava Klause a poté i Josefa Tošovského. Od roku 2004 do roku 2007 byl viceprezidentem Evropské investiční banky. Velkou pozornost vzbudil v roce 2001, kdy byl s Janem Bubeníkem zadržen na Kubě kvůli setkání s tamějšími disidenty.

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Hlavní město se pomalu zotavuje z následků koronavirové pandemie. Kde se budou shánět finance, které Prahu znovu vzkřísí? Poradí si s následky nákazy často rozhádaná pražská koalice? A jak zastupitelé řeší problémy s prostitucí? V pořadu Partie moderátorky Terezie Tománkové o tom budou debatovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

reklama
Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama