reklama

Volby ve Francii, USA i české předsednictví v Radě EU. Co svět čeká v roce 2022?

Zlomovými událostmi protkaný rok 2021 končí, ani v roce 2022 ale nebude nouze o přelomové chvíle. Ve Francii budou například volit prezidenta, v USA zase občané rozhodnou o složení Kongresu. Česko se pak v druhé půlce roku ujme předsednictví v Radě Evropské unie. A rušno bude také ve vesmíru.

reklama

Další dějství boje s covidem

Začátkem roku 2022 se budou ve světě dostávat do plošné distribuce pilulky proti covidu a lidstvo tak rozehraje další partii ve zdánlivě nekonečné bitvě s koronavirem. Zatímco prášek molnupiravir od společnosti Merck v klinických testech zklamal a tlumí těžké příznaky covidu „jen“ o třetinu, pilulka od firmy Pfizer má chránit člověka před hospitalizací na 89 procent.

V průběhu roku se také bude rozšiřovat nabídka vakcín, kterými se budou lidé v Evropské unii očkovat. Do rodiny Pfizeru, Moderny, AstraZenecy a Johnson & Johnson se pravděpodobně zařadí vakcíny Valneva (z Francie), Novavax (z USA) a později zřejmě izraelský BriLife.

Nový francouzský prezident?

Mimo covidové zákopy bude lidstvo zápolit také na politickém poli. Evropský prostor se chystá na důležité prezidentské volby ve Francii. V nich nemá současný šéf Elysejského paláce Emmanuel Macron vůbec nic jisté. Proti němu se totiž postavil mimo jiné populární novinář a spisovatel Éric Zemmour, který brojí proti migraci a muslimské Evropě. A v předvolebních průzkumech Macrona pozvolna dohání.

Volby v USA a česká šance

K urnám půjdou hlasovat také občané Spojených států, kteří rozhodnou o složení Kongresu. Noví politici obsadí Sněmovnu reprezentantů i Senát. Ztratit mohou ve volbách hlavně demokraté. Ti v současnosti v Kongresu horko těžko drží většinu a ztráta obou komor Kapitolu by mohla věštit i slábnoucí moc demokratického prezidenta Joea Bidena.

Rostoucí popularitu republikánů ilustrují i nedávné listopadové volby guvernéra ve Virginii. Tradiční demokratickou baštu totiž ovládl republikán Glenn Youngkin.

Pro Čechy pak bude zajímavé sledovat, jak si tuzemská vláda poradí s předsednictvím v Radě Evropské unie. Do čela orgánu se Česko postaví v červenci příštího roku. Někteří experti se obávají, že vláda není na důležitou roli připravená a předsednictví je kriticky podfinancováno.

Británie bude slavit

Velkou zahraniční událost budou prožívat také ve Velké Británii. V únoru totiž tamní královna Alžběta II. oslaví 70. výročí vlády. U moci je od 6. února roku 1952. K oslavám dojde v době napjatých vztahů v královské rodině, které poznamenal úprk prince Harryho a Meghan za Atlantik i úmrtí prince Philipa, manžela královny.

Fanoušci sportu i vesmíru v pozoru

Rok 2022 bude nabitý i pro sportovní fanoušky. Svět čeká zimní olympiáda v Pekingu, mistrovství světa v hokeji ve Finsku či fotbalový šampionát v Kataru.

V příštím roce se počítá také s pokračujícím rozmachem vesmírné turistiky. Lidstvo pak poprvé v historii vyzkouší jeden kosmický manévr, který by mohl v budoucnu zachránit svět. Sonda americké agentury NASA má příští rok (pravděpodobně v říjnu) narazit do měsíce planetky Didymos a tím změnit trajektorii tohoto objektu. USA si tím chtějí vyzkoušet, zda budou do budoucna schopné změnit i dráhu letu asteroidů, které mohou ohrozit Zemi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda plná robotů. Sportovcům doručí jídlo i dezinfekci, pomohou jim s tréninkem

Blížící se olympijské hry v Pekingu mají být připraveny odrážet útoky covidu ještě více než loňský letní sportovní svátek v japonském Tokiu. Olympionici musí respektovat rozsáhlý a přísný manuál, který říká, co všechno v pandemické době smí, respektive spíše nesmí. A pro to, aby nákaza nezhatila olympijské sny a cíle, jsou čínští pořadatelé odhodláni udělat vše. Třeba do služby povolat roboty.

Tonga po výbuchu vulkánu čeká na humanitární pomoc. Lidé odklízí sopečný popel z letiště

Záchranné týmy na tichomořském souostroví Tonga usilovně pracují na odklizení vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště, aby mohla do země proudit humanitární pomoc poté, co na ostrovech způsobila rozsáhlé škody sobotní erupce sopky a následné tsunami. Katastrofa si podle dosavadních informací vyžádala čtyři oběti, uvedl zpravodajský server BBC News.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama