Volby ve Francii, USA i české předsednictví v Radě EU. Co svět čeká v roce 2022?

Vlajky států světa

SPECIÁLNÍ VYSÍLÁNÍ - 1.1. v 00:04

Zlomovými událostmi protkaný rok 2021 končí, ani v roce 2022 ale nebude nouze o přelomové chvíle. Ve Francii budou například volit prezidenta, v USA zase občané rozhodnou o složení Kongresu. Česko se pak v druhé půlce roku ujme předsednictví v Radě Evropské unie. A rušno bude také ve vesmíru.

Další dějství boje s covidem

Začátkem roku 2022 se budou ve světě dostávat do plošné distribuce pilulky proti covidu a lidstvo tak rozehraje další partii ve zdánlivě nekonečné bitvě s koronavirem. Zatímco prášek molnupiravir od společnosti Merck v klinických testech zklamal a tlumí těžké příznaky covidu „jen“ o třetinu, pilulka od firmy Pfizer má chránit člověka před hospitalizací na 89 procent.

V průběhu roku se také bude rozšiřovat nabídka vakcín, kterými se budou lidé v Evropské unii očkovat. Do rodiny Pfizeru, Moderny, AstraZenecy a Johnson & Johnson se pravděpodobně zařadí vakcíny Valneva (z Francie), Novavax (z USA) a později zřejmě izraelský BriLife.

Nový francouzský prezident?

Mimo covidové zákopy bude lidstvo zápolit také na politickém poli. Evropský prostor se chystá na důležité prezidentské volby ve Francii. V nich nemá současný šéf Elysejského paláce Emmanuel Macron vůbec nic jisté. Proti němu se totiž postavil mimo jiné populární novinář a spisovatel Éric Zemmour, který brojí proti migraci a muslimské Evropě. A v předvolebních průzkumech Macrona pozvolna dohání.

Volby v USA a česká šance

K urnám půjdou hlasovat také občané Spojených států, kteří rozhodnou o složení Kongresu. Noví politici obsadí Sněmovnu reprezentantů i Senát. Ztratit mohou ve volbách hlavně demokraté. Ti v současnosti v Kongresu horko těžko drží většinu a ztráta obou komor Kapitolu by mohla věštit i slábnoucí moc demokratického prezidenta Joea Bidena.

Rostoucí popularitu republikánů ilustrují i nedávné listopadové volby guvernéra ve Virginii. Tradiční demokratickou baštu totiž ovládl republikán Glenn Youngkin.

Pro Čechy pak bude zajímavé sledovat, jak si tuzemská vláda poradí s předsednictvím v Radě Evropské unie. Do čela orgánu se Česko postaví v červenci příštího roku. Někteří experti se obávají, že vláda není na důležitou roli připravená a předsednictví je kriticky podfinancováno.

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Británie bude slavit

Velkou zahraniční událost budou prožívat také ve Velké Británii. V únoru totiž tamní královna Alžběta II. oslaví 70. výročí vlády. U moci je od 6. února roku 1952. K oslavám dojde v době napjatých vztahů v královské rodině, které poznamenal úprk prince Harryho a Meghan za Atlantik i úmrtí prince Philipa, manžela královny.

Fanoušci sportu i vesmíru v pozoru

Rok 2022 bude nabitý i pro sportovní fanoušky. Svět čeká zimní olympiáda v Pekingu, mistrovství světa v hokeji ve Finsku či fotbalový šampionát v Kataru.

V příštím roce se počítá také s pokračujícím rozmachem vesmírné turistiky. Lidstvo pak poprvé v historii vyzkouší jeden kosmický manévr, který by mohl v budoucnu zachránit svět. Sonda americké agentury NASA má příští rok (pravděpodobně v říjnu) narazit do měsíce planetky Didymos a tím změnit trajektorii tohoto objektu. USA si tím chtějí vyzkoušet, zda budou do budoucna schopné změnit i dráhu letu asteroidů, které mohou ohrozit Zemi.

Tagy: