Ponižování, šikana a jednání, jako by byla zločincem nejtěžšího kalibru, zažila paní Joanna z Krakova ze strany tamějších policistů. Důvod? Vzala si potratovou pilulku, píše web polské televize TVN24.
Zhruba před třemi měsíci učinila paní Joanna jedno z nejtěžších rozhodnutí. Přišla do jiného stavu, ale protože těhotenství podle ní ohrožovalo její zdraví, rozhodla se pro „potratovou pilulku“.
ČTĚTE TAKÉ: Na septický šok zemřela v Polsku další těhotná žena. Lékaři jí neudělali včas potrat
V Polsku totiž platí jedny z nejpřísnějších potratových zákonů. Interrupce je povolena pouze v případě, když je těhotenství důsledkem trestného činu – a stejně musí být potvrzena státním zástupcem, nebo když ohrožuje zdraví ženy. V tom případě musí dát souhlas lékař. Trestným činem je také přesvědčování ženy k nezákonnému ukončení těhotenství, píše web TVN24.
Pani Joanna chciała zażyć tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon.
— Fakty TVN (@FaktyTVN) July 18, 2023
- Rozebrałam się. Nie zdjęłam majtek, ponieważ wciąż jeszcze krwawiłam i było to dla mnie zbyt upokarzające, poniżające, i wtedy właśnie pękłam, wtedy wykrzyczałam im w… pic.twitter.com/c4DB1TyU2r
Užívání potratových pilulek je v Polsku legální a žena, která ukončí své vlastní těhotenství, není trestána. Joanna se rozhodla pro tabletku. Objednala si ji a také vzala. Když se začala cítit špatně, a to nejen fyzicky, ale i psychicky, kontaktovala svého lékaře a odjela do nemocnice.
Tam už na ni čekali policisté. Vzali jí telefon a notebook. „Policistky mi říkaly, abych se svlékla, dělala dřepy a kašlala. Svlékla jsem se, nesundala jsem si kalhotky, protože jsem stále krvácela a bylo to pro mě příliš ponižující,“ řekla ve vysílání pořadu Fakty v televizi TVN.
Policejní kordon
Lékař, který si přál zůstat v anonymitě, popisoval, jak zákrok vypadal. „Čtyři muži hlídali jednu vyděšenou ženu. Vytvořili kolem pacientky kordon. Ztěžovalo nám to práci. Nebyli schopni říct, proč byla pacientka zadržena,“ řekl lékař. Joanna popisuje, že policisté neustále opakovali slovo zločin.
Mezi lékaři a policisty vládlo napětí, a tak se rozhodli ženu převézt do dalšího zdravotnického zařízení. Tam na ni čekala další hlídka a byla přivolána ještě posila.
Paní Joanna zdůrazňuje, že policii zopakovala, že ji nikdo nenutil k potratu, sama si objednala pilulky a rozhodla se je vzít, což není v Polsku trestné, píše Gazeta Wyborcza.
Zásah ženu psychicky zlomil
Na dotaz novinářů, proč policie postupovala takovým způsobem a co měl znamenat tak mohutný zásah, se mluvčí odvolával na prokuraturu. Ta tvrdila, že přítomnost policistů vyplývá z potřeby pomoci zdravotnickému záchrannému týmu a že vyšetřuje články o pomoci při potratu a přesvědčování k sebevraždě.
„Veřejní činitelé dnes chtějí úřadům dokázat, že brání potratům, že potraty stíhají,“ poznamenává právnička Kamila Ferenc.
Soud při posuzování stížnosti na to, že policie sebrala paní Joanně telefon i notebook a nařídila je ženě vrátit, připomněl, že Joanna není podezřelá a nebude obviněna. „Policejní zásah mě naprosto zlomil. Policie mě zničila,“ přiznává paní Joanna.
K TÉMATU: Přišli o nenarozené dítě i možnost se s ním rozloučit. Zoufalí rodiče viní zákon o potratech