Od výsledků voleb uplynulo jen něco málo přes 24 hodin a Piráti už rozjeli debatu o budoucnosti svého lídra Ivana Bartoše i o tom, proč pro ně volby skončily takovým debaklem. Z 22 poslanců, které měli do této doby, jim po překroužkování zástupců STAN zbyli jen 4. Na stranickém fóru padají slova jako šok, katastrofa či propadák a rozjelo se hlasování o odvolání Bartoše.
„Omlouvám se, ale nemůžu jinak,“ píše brněnský Pirát Lukáš Doležal na stranickém fóru, kde v sobotu brzy po půlnoci založil hlasování o tom, jestli by Piráti měli odvolat Ivana Bartoše z vedení strany.
K tomu, aby se tak stalo, se připojilo jen pár desítek ze stovek hlasujících, ale už téměř každý se v debatě vyjádřil k tomu, kde se stala chyba a proč mají Piráti jen 4 poslance a byli převálcováni kandidáty STAN.
Většina se i přes debakl Bartoše zastala s tím, že čas na objasnění chyb teprve přijde. A někteří se také pustili do Doležala.
Ivan musí vyvodit zodpovědnost
„A jsi normální? A kde udělal Ivan chybu? Za výsledek si můžeme všichni. V kampani jsme byli energie a STAN zkušenost. Udělali jsme chybu, kterou napravíme a půjdeme dál. Příští rok jsou komunální volby a v nich se utkáme znova. Nekrademe, pracujeme, jsme slušní a čestní,“ reagoval pražský Pirát Jiří Brůžek.
Kritičtí byli především ti Piráti, kteří nesouhlasili se vstupem do koalice se STAN.
Bartoš v preferenčních hlasech pohořel, přebil ho i Lochman. Nejvíc se kroužkoval Rakušan
Letošní volby do Poslanecké sněmovny výrazně ovlivnilo zaškrtávání preferenčních hlasů, doplatil na něj třeba Ivan Bartoš. Šéf Pirátů jich obdržel pouze něco přes 14 tisíc, mnohem víc si vysloužila třeba i dvojka středočeské kandidátky PirStan Ondřej Lochman. Pro srovnání: Andrej Babiš byl zakroužkován v 38 277 případech, vůbec nejúspěšnější byl v této disciplíně Vít Rakušan s 59 792 preferenčními hlasy.
„Od Ivana bych očekával, že projeví sebereflexi a jasně deklaruje, že na jaře nebude obhajovat funkci předsedy. Na odvolávání teď není vhodná doba, oslabuje to naši pozici při vyjednávání o vládě. Přesto musím hlasovat pro odvolání, protože Ivan mou důvěru ztratil už před volbami,“ psal prostějovský zastupitel Petr Kapounek.
Výrazná část zástupců strany ale Bartošovi vyjádřila podporu. Účty by podle nich skládat měl, ale až na lednovém sjezdu. Nyní se prý musí Piráti zklidnit a vybojovat co nejvíc z toho mála, co mají. Hlavní otázkou je, jestli jít do vlády, nebo ne.
„Tahle konzervativní koalice nás nepotřebuje. Jednat o účasti na vládě je nesmysl, budeme tam jen přicmrndávat. Jediná cesta, jak přežít, je nechat STAN jít a vytvořit si prostor pro dlouhodobou a konstruktivní kritiku kroků vlády z liberálních pozic. Odvolávačka Ivana je blbost, proponenti koalice ve vedení musí odpovědnost vyvodit sami a zkusit nám předložit nějakou sebereflexi, abychom společně zjistili, jak se mohli takhle fatálně zmýlit,“ uvedl zakladatel Pirátů Jiří Kadeřávek.
Bartoš: Je to ohromná rána
K celé věci se vyjádřil i Bartoš. Už krátce po volbách na něm bylo vidět zklamání a frustrace.
„Volby jsou za námi a dosáhli jsme v koalici Pirátů a Starostů výsledku 15,5 procenta a třetího místa ve volbách – výrazně pod našimi společnými cíli, bohužel pouhé čtyři mandáty pro Piráty, což je pro nás všechny ohromná rána. Toto nikdo z nás nečekal. Vedení strany za tuto ztrátu přijímá plnou odpovědnost a všechny nás to hluboce mrzí. Ale rozhodně se jako strana nevzdáváme,“ napsal straníkům Bartoš.
Sám je připraven se do jednání o vládě zapojit. Musí se podle něj opřít především o koaliční Starosty, kteří právě kroužkováním získali až 33 poslanců.