Přestože se Piráti snaží všemožně odvracet spekulace, že chtějí lidem podstatně více zdanit jejich majetek, vize a řešení některých jejich čelných představitelů touto cestou skutečně míří. Myšlenku, že zavedení progresivní daně z hodnoty nemovitosti je řešením problémů s bydlením, otevřeně zastává jeden z jejich hlavních kandidátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení Adam Zábranský. Zároveň ale dodává, že by se daňová progrese musela řešit v rámci komplexní daňové reformy.
Téma Piráti a daně hýbe poslední měsíce českou politickou scénou a lze očekávat, že tomu do voleb nebude jinak. Ačkoliv koalice Pirátů a STAN v oficiálním programu nic o výraznějším danění soukromého majetku pro nadcházející čtyři roky nemá, neznamená to, že by někteří z členů pirátské strany takové řešení nepovažovali za správné. Podle nich jde o možné řešení bytové krize, ve které se Česko dlouhodobě nachází.
Právě Adam Zábranský je jedním z nich. Aktuálně je pražským radním právě pro oblast bydlení. Na starosti má především městský bytový fond, kde pracuje na tom, aby se byty v majetku města opravily a následně byly nabídnuty těm, kteří je potřebují.
„Vytváříme robustní integrovaný systém řešení bytové nouze; pronajali jsme již 800 městských bytů, většinu lidem v nouzi včetně seniorů, lidí se zdravotním postižením či rodin z ubytoven; snižujeme počet neobsazených městských bytů; poskytujeme městským částem dotace na rozšiřování bytového fondu,“ píše ve svém medailonku na pirátském fóru. V této činnosti by chtěl pokračovat i na celostátní úrovni. V rámci otázek, na které odpovídal svým straníkům, se ale dotkl i tématu zdanění soukromého majetku.
Progresivní zdanění nemovitostí
Podle Zábranského kolegy a lídra do sněmovních voleb na Vysočině Milana Daďourka je problém, že si lidé na vesnicích často nemohou koupit nemovitost kvůli velké poptávce po rekreačním bydlení. Zároveň upozornil i na to, že někteří si pozemek koupí na investici a ten pak dlouhá léta leží ladem.
„Málokdo z rodin byl tak prozíravý, že si před lety koupil parcelu. Dnes to obvykle koupí někdo mimo obec a nechává to nabývat na ceně, a to je celé. Je hodně investorů, kteří nechtějí pozemky efektivně využívat,“ řekl CNN Prima NEWS Daďourek s tím, že chtěl na tento problém znát názor kolegů s ambicemi na ministerské posty. Dodává, že sám jednoduché řešení nevidí.
Bydlení vám nezdaníme. A je nám fuk, kolik vás žije v 3+1, odráží Piráti spekulace
Téma vyššího zdanění soukromého majetku provází Piráty už několik let. Mnozí se bojí, že s jejich vládou vzroste daň z nemovitosti a vůbec se bude zasahovat do soukromého vlastnictví. V souvislosti s tím se objevuje i řada hoaxů, které například hlásají, že Piráti budou nutit lidi, aby se jich sestěhovalo víc dohromady. Jak to skutečně se zdaněním bytů a domů bude vypadat v případě, že se dostanou Piráti k moci, vysvětluje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS poslanec a ekonomický odborník strany Mikuláš Ferjenčík.
Konkrétní návrh předestřel právě Zábranský.
„Napadá mě asi jen jedno řešení, ale na Česko je příliš radikální, takže podle mě ani nemá smysl uvažovat o tom, že bychom něco takového měli prosazovat – progresivní zdanění nemovitostí. V tom druhém případě by asi pomohlo zdanění založené na hodnotě nemovitosti (myslím že se tomu běžně říká „land value capture“) – pak by se majiteli moc nevyplatilo dlouhodobě držet pozemek, který může být lépe využitý,“ odpověděl Zábranský svému kolegovi na dotaz stranickém fóru.
Vzhledem k tomu, že se zavedení progresivního zdanění u Pirátů v posledních několika týdnech stalo velmi třaskavým tématem a lidé v Českou jsou obecně velmi citliví na zásahy do soukromého vlastnictví, redakce požádala radního Zábranského o detailní vysvětlení jeho přístupu k celé věci.
Změny až v rámci daňové reformy
„Jestliže by byla opravdu potřeba řešit problém, že si někteří velcí nebo malí investoři kupují byty nebo rekreační objekty a nechávají je dlouho ležet ladem jen proto, že se hodnota nemovitostí dlouhodobě zvyšuje a člověk ji nemusí nijak aktivně využívat nebo pronajímat, tak mě úplně nenapadá jiné řešení než právě daňová progresivita,“ řekl CNN Prima NEWS Zábranský.
Dodal, že by šlo o dost radikální změny, na které v současné době země opravdu připravená není, ale v případě daňové reformy by se o takové věci podle něj mělo otevřeně debatovat.
„Příští vláda bude muset udělat nějakou komplexní daňovou reformu kvůli sekerám této vlády. V rámci toho se dá řešit, jestli nepřistoupit ke zdanění nemovitostí jinak, než je to nastavené dnes. Na druhou stranu by mohlo dojít ke snížení zdanění práce,“ doplnil současný pražský radní.
Zdanění by se podle něj zvyšovalo například od určitého počtu bytů a cílilo by především na investory. „Znamenalo by to, že by se pro velké investory stávalo nevýhodné hromadit majetek,“ uvedl Zábranský.
Nemovitost by se měla efektivně využívat
Podle něj je tento princip zdanění běžný v zahraničí. „Zdanění podle hodnoty nemovitosti je ve světě celkem běžné a Česku to dokonce doporučuje OECD. Náš systém založený na sazbách za metry čtvereční podle charakteru nemovitosti nemotivuje vlastníky nemovitostí k jejich co nejefektivnějšímu využívání. Pak to může vést k tomu, že si někdo koupí stavební pozemek, ale nízká daň ho nemotivuje k tomu, aby jej nějak využil,“ doplnil pirátský kandidát na ministra pro místní rozvoj.
V současné době se v Česku platí ročně daň podle velikosti nemovitosti. Spravuje ji sice stát, ale jejím výlučným příjemcem je obec, ve které se nemovitost nachází. V rámci této daně navíc existují dva koeficienty – základní a místní – a právě výši toho druhého stanovuje obec.
V průměru se daň pohybuje v řádu stovek až tisíců korun podle velikosti bytu či domu. Například za dvoupokojový byt na Praze 3 o velikosti 62 metrů čtverečních jste v roce 2020 zaplatili kolem 1500 korun.