reklama

Špičák: Nová vláda se za každou cenu chce vymezit proti té staré, brzy ale vystřízliví

Poslanec a lékař Julius Špičák (ANO) hodnotil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS přístup nové vlády k boji s covidovou epidemií. Podle něj kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) již brzy přejde k razantnějším opatřením. „Cítí euforii z volebního vítězství, brzy však dojde k vystřízlivění,“ předpověděl Špičák.

reklama

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by měl ve středu představit proticovidová opatření, která budou platit o vánočních svátcích. Vše zatím nasvědčuje tomu, že vláda nepožádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Ten tak skončí 25. prosince.

To kritizuje vzhledem k přítomnosti nové varianty koronaviru omikron mnoho českých expertů i politiků. Mezi ně patří i poslanec Julius Špičák. Ten by se v případě, že by novou vládu po říjnových volbách sestavoval šéf ANO Andrej Babiš, stal pravděpodobně novým ministrem zdravotnictví.

„Vidím v tom to, že nová vládní garnitura se chce za každou cenu vymezit proti té staré. Říká: ‚Vy jste byli ti zlí, dělali jste to špatně, vy jste byli to ÚV KSČ a my budeme ti hodní.‘ Je v tom určitá symbolika a euforie z volebního vítězství, která je lidsky pochopitelná, ale nevyhnutelně dojde k vystřízlivění. Vláda by měla v nouzovém stavu pokračovat,“ řekl Špičák ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj nový kabinet již velmi brzy přejde k razantnějším opatřením. „Hrozí zde nebezpečí nové akcelerace epidemie i zaplnění nemocnic. Řada vyjádření vlády byla nešťastná a zpochybňovala situaci, která nám hrozí. Nevymýšlejme vlastní cestu,“ dodal Špičák. Sám by se vydal cestou Rakouska. Konkrétně naznačil, že by podpořil vyhlášení povinného očkování pro lidi starší 18 let.

Válek: Proč chcete, aby vám vláda něco nařídila?

S tím však Válek nesouhlasí. Ve svých projevech často zmiňuje, že nechce lidem neustále něco nařizovat či zakazovat, ale spíš hodlá apelovat na společenskou odpovědnost. „Neplánujte silvestrovské večírky, myslete na nás všechny. Za jeden váš večírek se může zhroutit jedna nemocnice. Proč chcete, aby vám vláda něco nařídila? Neumíte se chovat zodpovědně?“ řekl během páteční tiskové konference, když byl uveden do úřadu.

Otázkou však zůstává, s čím konkrétně Válek přijde ve středu. V některých západních evropských zemích už totiž v reakci na šíření omikronu dochází k výrazným zpřísněním. Podle českých odborníků by se Česko do podobné epidemické situace mohlo dostat už do dvou týdnů.

„Netuším, co pan ministr Válek ohlásí. Nejsem si jist, jestli to tuší on sám. Situace se tak dramaticky mění, že možná teď přepracovává to, co původně připravil. Měl by zareagovat na vývoj, který vidíme na Západe,“ uvedl Špičák.

Omikron děsí celý svět tím, že je údajně výrazně infekčnější než stále světově dominantní varianta delta. Podle některých odhadů je ale nová jihoafrická mutace méně patogenní než ta indická, což by koronavirus mohlo ve výsledku v boji s lidskou populací oslabit. Jasné závěry ale zatím nikdo nezveřejnil. Vědci vzkazují, že na analýzu omikronu potřebují více času.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy
Školství

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
  Politika

  Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

  Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

  Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

  Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

  Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

  Aktualizováno

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  Aktualizováno

  V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  reklama