Lidé, kteří vypijí více než pět sklenic červeného vína týdně, mají výrazně menší šanci, že se nakazí koronavirem. Tvrdí to studie čínské nemocnice Shenzhen Kangning, která analyzovala data z rozsáhlé biomedicínské databáze UK Biobank. Výsledky studie ovšem nejsou lichotivé pro pivaře. U nich se riziko nákazy naopak zvyšuje.
Může víno skutečně chránit před covidem? Podle čínských výzkumníků, kteří ve své studii využili data půl milionu lidí z Velké Británie, ano. Ukázalo se, že lidé, kteří pijí více než pět sklenic červeného vína týdně, mají o 17 procent nižší šanci nákazy koronavirem, uvedl web Daily Mail.
Odborníci se domnívají, že je to způsobeno přítomností takzvaných polyfenolů. Tyto sloučeniny se nachází například v olivovém oleji, některých oříšcích, ale i v hroznovém vínu. Polyfenoly skutečně mohou zabraňovat účinku virů, jako je chřipka nebo právě koronavirus.
Čínská studie na druhou stranu nevěstí nic dobrého pro milovníky piva. Ti totiž mají o téměř 28 procent větší šanci, že se nakazí koronavirem, než abstinenti. Na tomto údaji je zvláštní skutečnost, že se polyfenoly nacházejí i v pivu.
V případě konzumace vína autoři studie rovněž upozorňují, že všechno má své meze. „Lidé by se obecně během pandemie měli vyhnout nadměrnému pití alkoholu,“ zdůrazňují.