Toxický dárek pod stromeček: ČOI varovala před hračkou pro děti, obsahuje nebezpečné látky
plagiátorství
Výpis příspěvků ke štítku „plagiátorství“
Nerudová ke kauze s „rychlotituly“: Je to snaha najít špínu tam, kde není. Svědomí mám čisté
Hledá se špína tam, kde není. Mám čisté svědomí, brání se prezidentská kandidátka Danuše Nerudové nařčení z vytváření „rychlotitulů“ na Mendelově univerzitě, kde několik let působila jako rektorka. Ačkoliv sama uznala, že někteří zahraniční studenti „vystudovali rychleji a s menším úsilím, než bylo obvyklé“, podle svých slov nepochybila a řešila problémy okamžitě, jak se o nich dozvěděla. Rovněž se omluvila médiím za to, že hned neodpovídala na dotazy novinářů. „Jednalo se o jednorázovou situaci,“ zdůvodnila v rozsáhlém příspěvku, proč otálela s reakcemi.
Zemětřesení v ÚSTR. Vědecká rada rezignuje, vadí jí údajné plagiátorství nového ředitele
Vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ke konci dubna rezignuje. Všem jejím 14 členům vadí volba nového ředitele ústavu Ladislava Kudrny, který má do funkce nastoupit od května. Nesouhlasí s jeho koncepcí a pochybují, zda má základní předpoklady k profesionální práci historika. V prohlášení poukazují na aktuální kauzu jeho údajného plagiátorství. Kudrna pochybení odmítá, rada ústavu se za něj postavila.
Rychlotituly na Mendelově univerzitě? Postupovala jsem podle zákona, tvrdí Nerudová
Mendelova univerzita v Brně řeší kauzu s plagiáty a doktorskými rychlotituly. Vyplývá to z kontrol Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství (NAÚ), které možný skandál odhalily. Část absolventů měla své studium zakončit o rok dříve, než umožňují pravidla. Bývalá rektorka vysoké školy Danuše Nerudová CNN Prima NEWS potvrdila, že dané ekonomické fakultě, kde se kauza odehrává, hrozí odebrání akreditace. Sama pak říká, že ještě coby rektorka konala přesně tak, jak podle zákona měla.
Doktorát za 605 tisíc. Agentura nabízela rychlé a snadné studium na univerzitě v Brně
Doktorát za 25 tisíc eur (kolem 605 tisíc korun). Takovou nabídku zprostředkovávala studentům salcburská agentura Institut für Management (IfM) na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Studenti mohli získat titul Ph.D. v oblasti ekonomiky a managementu snadno a rychle. Jde tak o další kaňku na pověsti vysoké školy. Minulý týden nově zvolený rektor Vojtěch Adam rezignoval kvůli pochybnostem o některých článcích, které publikoval.
Kvůli plagiátorské kauze odstoupila rakouská ministryně práce Aschbacherová
Kvůli plagiátorské kauze odstoupila rakouská ministryně práce Christine Aschbacherová. Čelila nařčením, že opsala části své dizertační práce na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě (STU). Nedostatky našli experti i v její magisterské práci, informovala dnes rakouská tisková agentura APA. Aschbacherová dosud nařčení odmítala a tvrdila, že kritika jejích akademických prací je formou politického nátlaku.
Čaputová vetovala Matovičův zákon o plagiátech. Není prý v souladu s ústavou
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu zákon, který má kromě jiného umožnit odebírání vysokoškolských titulů kvůli závažnějšímu plagiátorství. Hlava státu tuto novinku ovšem nezpochybnila, zamítla jiná ustanovení schválené normy. Informovala o tom prezidentská kancelář. Koalice má však v parlamentu dostatek hlasů na prolomení prezidentského veta.
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?
Kvůli skandálu po půlnoční schůzce v restauraci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že v pondělí rezignuje, pokud bude jasno o jeho nástupci. Po 37 dnech ve funkci by se tak stal pátým ministrem s nejkratším časem působení v čele resortu. Před Prymulou zůstanou pouze Karolína Peake, Taťána Malá, Helena Třeštíková a Petr Krčál.
Slováci řeší zákon o plagiátech. Matovič a jeho kolegové však o tituly nepřijdou
V červenci přišla slovenská média na to, že někteří vládní představitelé své univerzitní tituly získali podvodným způsobem. Za plagiáty byly označeny diplomové práce ministra školství Branislava Gröhlinga, předsedy Národní rady Borise Kollára, a dokonce i premiéra Igora Matoviče. Jeho vláda přitom nyní řeší zákon, který by umožňoval vysokým školám odebírat titul těm absolventům, u nichž se plagiátorství prokáže. Premiér a jeho kolegové o něj však s největší pravděpodobností nepřijdou.
Slovenský premiér Matovič žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu vysoká pokuta
Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu kvůli porušení stavebního zákona hrozí pokuta až 33 tisíc eur (přes 862 tisíc korun). Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Premiér svoje pochybení přiznal už minulý týden.
Matovič zůstává premiérem, ustál pokus o odvolání. Plagiátorství mu prošlo
Slovenská opozice neuspěla s pokusem odvolat premiéra Igora Matoviče kvůli jeho plagiátorské kauze. Po debatě, která trvala s přestávkami téměř osmnáct hodin, předsedu vlády dnes ráno při hlasování podpořilo 78 ze 125 přítomných poslanců.
Opisovat v diplomové práci měl i slovenský premiér, plagiátorská kauza se rozrůstá
Obvinění z plagiátorství při psaní diplomové práce čelí na Slovensku po šéfovi parlamentu a ministrovi školství i nový premiér Igor Matovič. Předseda slovenské vlády ve své diplomové práci z roku 1998 opsal dvě knihy a odevzdal ji jako své dílo, napsal dnes slovenský list Denník N. Matovič, který se jako opoziční politik vymezoval vůči plagiátorství bývalého předsedy parlamentu Andreje Danka, pochybení v reakci nepřímo přiznal. Na sociální síti napsal, že kvůli kauze odstoupí až poté, co splní všechny předvolební sliby.