Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu zákon, který má kromě jiného umožnit odebírání vysokoškolských titulů kvůli závažnějšímu plagiátorství. Hlava státu tuto novinku ovšem nezpochybnila, zamítla jiná ustanovení schválené normy. Informovala o tom prezidentská kancelář. Koalice má však v parlamentu dostatek hlasů na prolomení prezidentského veta.
„Schválenou novelu zákona o vysokých školách, která se zabývá otázkou odebíraní akademických titulů, považuji za správnou a potřebnou z hlediska cílů. Obsahuje ovšem sporná ustanovení, která nejsou v souladu s ústavou,“ uvedla Čaputová ve zdůvodnění svého veta.
Čaputová poznamenala, že zákonem předpokládané odvolání profesora prezidentem není vykonatelné, protože ústava dává hlavě státu v případě vysokoškolských profesorů pouze právo profesora jmenovat.
Největší pozornost médií vyvolala schválená novela zákona v souvislosti s tím, že vysoké školy by měly získat pravomoc odebírat budoucím absolventům studia titul například kvůli plagiátorství.
Sněmovna tak rozhodla poté, co premiér Igor Matovič i šéf sněmovny Boris Kollár dříve v tomto roce čelili obvinění médií a opozice z plagiátorství při psaní svých diplomových prací. Kromě nich se plagiátorství měl dopustit i ministr školství Branislav Gröhling. Provinilcem je také předchůdce Borise Kollára v čele Národní rady Andrej Danko, který však již poslanecký mandát nezastává.
Nový zákon by však zmiňovaným politikům měl tituly ponechat. Vládní koalice jej totiž schválila v takovém provedení, aby začal účinkovat až vůči absolventům, kteří studium zakončí od roku 2021 a dále.