Kvůli skandálu po půlnoční schůzce v restauraci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že v pondělí rezignuje, pokud bude jasno o jeho nástupci. Po 37 dnech ve funkci by se tak stal pátým ministrem s nejkratším časem působení v čele resortu. Před Prymulou zůstanou pouze Karolína Peake, Taťána Malá, Helena Třeštíková a Petr Krčál.
Odchod Prymuly z funkce se dá očekávat i v případě, že nebude rezignovat sám. Premiér Andrej Babiš (ANO) totiž v pátek 23. října odjel do Lán za prezidentem republiky Milošem Zemanem, aby mu předložil návrh na ministrovo odvolání. Hlava státu se má s kandidátem na Prymulova nástupce setkat v úterý 27. října.
Premiér odmítl jméno nového kandidáta prozradit. „Jsem přesvědčen, že se panu prezidentovi bude líbit,“ uvedl v pátek Babiš. Doufal, že by nového ministra zdravotnictví do funkce dosadil do čtvrtka 29. října. „Je to člověk, který má velké zkušenosti se zdravotnictvím. Snad jej ve čtvrtek budu moci uvést do funkce,“ dodal Babiš.
Rezignaci na svůj post přitom Prymula v pátek ráno po mediálním skandálu zvažoval. Uvedl, že pokud si to bude veřejnost přát, odstoupí. O pár hodin později ale své vyjádření změnil. „Já sám rezignovat nehodlám,“ řekl na tiskové konferenci s tím, že žádná opatření neporušil. V neděli 25. října své vyjádření ale změnil znovu. „Jsem připraven rezignovat, ale musí tady být nástupce. Jakmile bude kandidát, tak mu funkci předávám,“ prohlásil Prymula.
Kdo bude novým ministrem zdravotnictví?
Najčastější otázkou nyní je, kdo bude nástupcem Romana Prymuly. Padala jména jako bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), kterého Prymula nahradil, nebo epidemiolog Rastislav Maďar. Člověk, který má asi největší šanci stanout v čele rezortu je však primář oddělení dětské hematologie Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný.
Podle informací CNN Prima NEWS je právě on žhavým kandidátem na tento post. Blatný během pátku navštívil Strakovu akademii a navíc splňuje Babišovu definici, o níž mluvil před novináři.
Páté místo v žebříčku ministrů s nejkratším působením je jisté
- Ministryně obrany Karolína Peake
Nechvalné prvenství v žebříčku TOP 5 ministrů s nejkratším působením ve funkci drží právnička a bývalá politička Karolína Peake. Ve funkci ministryně obrany se v roce 2012 udržela pouhých devět dní. Ihned po svém nástupu do pozice odvolala tři klíčové muže bývalého vedení resortu.
Bývalý premiér Petr Nečas tak po devíti dnech předal návrh tehdejšímu prezidentovi Václavu Klausovi na její odvolání. Ještě tentýž den Klaus odvolání podepsal. Důvodem byly výrazné personální změny, které Peake provedla. Přitom před svým nástupem tvrdila, že žádné změny neplánuje. Nečas o Peake tehdy prohlásil, že během týdně rozvrátila stabilizovaný resort a tím ztratila jeho důvěru.
- Kauza plagiátorství – ministryně spravedlnosti Taťána Malá a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál
Druhé místo náleží političce a právničce Taťáně Malé. Ta v roce 2018 ve funkci ministryně spravedlnosti působila pouze čtrnáct dní. Důvod její rezignace byl jasný. Den po jejím jmenování do čela ministerstva se v médiích objevilo podezření na plagiátorství. To se týkalo její magisterské práce z roku 2011.
Pomocí specializovaného systému na odhalování plagiátů odborníci odhalili opakované shody s příspěvky na internetu, s učebnicí České rodinné právo nebo s diplomovou prací na podobné téma z roku 2006. Z učebnice bylo přepsáno, jen s mírnou úpravou, několik stran. Některé přejaté pasáže byly dokonce zapsány i s totožnými chybami.
Malá nejprve popírala, že by se jakéhokoliv plagiátorství dopustila, přesto po třinácti dnech, 9. července, podala svou rezignaci. O dva roky později se plagiátorství prokázalo i u jejího dalšího díla, a to u diplomové práce na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků. V ní se přibližně čtvrtina ze 48 stran práce shoduje s prací jiné studentky stejné školy.
Kvůli plagiátorství svůj post ministra práce a sociálních prací opustil i Petr Krčál. Ten v pomyslném žebříčku TOP 5 ministrů zastupuje čtvrté místo s pouhými 22 dny ve funkci ministra. O jeho možném plagiátorství tehdy informoval web Seznam zprávy pouze týden po rezignaci Taťány Malé. U Krčála se po průzkumu bakalářské práce na téma Mládež a volný čas našlo 14 procent podobnosti textu s jiným materiálem.
Ani zde ale podobnost Malé a Krčála nekončí. Po jeho rezignaci bylo odhaleno plagiátorství i v jeho diplomové práci na téma Volný čas dospělých, kterou vypracoval v roce 2009. Prvních 17 stran práce je naprosto totožných s jeho bakalářskou prací. Pouze v některých formulacích Krčál slovo bakalářská zaměnil za diplomová.
- Třetí místo – ministryně kultury Helena Třeštíková
Mezníkem mezi prvním a pátým místem se stala režisérka Helena Třeštíková. Ta zastupovala funkci ministryně kultury v roce 2007 a svůj post zastávala pouze 16 dní. Třeštíková na post ministryně rezignovala 26. ledna. Důvodem bylo, že ji politici nutili jmenovat za náměstka někoho, koho nechtěla.
Dodržujte opatření, hlásal. Sám je ale porušil
Páté místo s 37 dny si Roman Prymula zasloužil za své „kázání vody a pití vína“. V pátek 23. října deník Blesk zveřejnil fotografie, na nichž je Prymula zachycen, když ve středu 21. října vycházel před půlnocí z vyšehradské restaurace Rio's, navíc bez roušky. Na jednání v restauraci s ním byl první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant.
Snímky pobouřily především české občany, kteří kvůli zhoršující se situaci kolem koronaviru v České republice musí dodržovat přísná vládní nařízení. Prymula se hájil, že se s ostatními členy nesešel v restauraci, ale v soukromých prostorách Vyšehradské kapituly, ta ale uvedla, že v tamních prostorách žádné prostory nevlastní a nevyužívá.
Prymula se výpověďmi rozcházel i s Faltýnkem. Ten chybu přiznal hned ráno, když se celá kauza začala veřejně řešit. Také uvedl, že se společně setkali v soukromém salonku restaurace, kde „nad kafem“ řešili pilotní projekt na plošné testování obyvatel. O pár hodin později ale zase uvedl, že si není jistý, zda porušil některé z vládních nařízení, kromě toho, že neměl při odchodu roušku.