reklama

Slováci řeší zákon o plagiátech. Matovič a jeho kolegové však o tituly nepřijdou

V červenci přišla slovenská média na to, že někteří vládní představitelé své univerzitní tituly získali podvodným způsobem. Za plagiáty byly označeny diplomové práce ministra školství Branislava Gröhlinga, předsedy Národní rady Borise Kollára, a dokonce i premiéra Igora Matoviče. Jeho vláda přitom nyní řeší zákon, který by umožňoval vysokým školám odebírat titul těm absolventům, u nichž se plagiátorství prokáže. Premiér a jeho kolegové o něj však s největší pravděpodobností nepřijdou.

reklama

Původně měl zákon ministra školství Branislava Gröhlinga umožnit slovenským univerzitám odebírat titul absolventům, u nichž se prokáže plagiátorství, ale pouze u těch, kteří své práce obhájí od ledna 2021. Na Matoviče a jeho kolegy by se tak platnost zákona nevztahovala. Slovenská média by je ale i nadále mohla zasypávat nepříjemnými dotazy, zda se svých titulů vzdají, když je získali podvodným způsobem.

Vypadá to však, že k takovému dilematu politiků nakonec nedojde. Koaliční strana Svoboda a solidarita, jejímž členem je právě Gröhling, nyní totiž přišla s tím, že návrh zákona bude chtít ještě pozměnit tak, aby v budoucnu nebylo možné se univerzitních titulů vzdát, pokud absolvent závěrečnou práci obhájil před rokem 2021.

Na Matovičově práci měla pracovat sestra jeho oponenta

Nynější premiér připustil, že se se svojí diplomovou prací příliš nenadřel. Publikace obhájená v roce 1998, která nese název Daňový systém a jeho vliv na podnikatelské subjekty, totiž měla vznikat v době, kdy byl Matovič na dovolené se svým spolužákem a zároveň oponentem práce Jurajem Tučným. Ten přitom svoji práci obhájil krátce před Matovičem, díky čemuž formálně mohl být Matovičovým oponentem. Práci prý navíc měla skládat dohromady Tučného sestra, která byla na dovolené s nimi. Matovič ji měl označit v odborných textech, které bylo potřeba do diplomové práce vložit, a dle jejího vyjádření jí „stoprocentně i něco diktoval“.

Sám Matovič plagiátorství přiznal, ale hájil se tím, že pro něj diplomovou prací byla jeho firma, ve které zaměstnával tisíce lidí. Magisterský titul údajně nemá napsaný ani v občanském průkazu, neboť by se podle svých slov styděl, protože se univerzitnímu vzdělání v posledních letech studia příliš nevěnoval. „V této věci jsem zloděj,“ přiznal na Facebooku slovenský premiér.

Priznanie Dostal som otázku z Denníka N, že čo hovorím na to, že som v mojej diplomovke necitoval citácie iných...

Posted by Igor Matovic on Thursday, July 16, 2020

Premiér s kolegy přitom plagiátorství tvrdě odsuzovali

S plagiátorstvím měl problémy i ministr školství, když ve své diplomové práci navázal na vlastní bakalářskou, ale zároveň do ní měl vložit i velké množství dalších textů, které však řádně neocitoval. „V dané době směrnice děkana povolovala, aby maximálně 50 procent diplomové práce tvořila bakalářská práce toho samého autora. Tuto hranici jsem dodržel,“ hájil se po odhalení Gröhling.

Teraz sa ako politická téma riešia záverečné práce. Moja záverečná práca je spred 11 rokov. Tematicky aj obsahovo...

Posted by Branislav Gröhling - Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Monday, July 13, 2020

Nakonec připustil, že jeho práce trpí nedostatky, ale funkci ministra školství odmítl složit. Podobně zareagoval i Kollár, podle nějž si tvorbu závěrečné práce „každý student nějakým způsobem zlehčuje“.

Všichni tři provinilci se přitom kvůli plagiátorství v minulosti trefovali do Kollárova předchůdce Andreje Danka. Například Matovič Danka kvůli tomu, že opisoval ve své rigorózní práci, velmi tvrdě kritizoval a volal po jeho rezignaci s tím, že jde o „usvědčeného zloděje a plagiátora“. Podobně hovořil i Dankův nástupce v roli předsedy Národní rady Kollár, který v minulosti prohlásil, že „Danko nemá v politice co dělat“. „Je evidentní, že podvody jsou součástí života Andreje Danka i v soukromí, přičemž příkladem je nekončící kauza okolo jeho rigorózní práce,“ uvedl na jeho adresu Kollár.

V minulém volebním období, kdy Kollár, Matovič a Gröhling byli ještě v opozici, dokonce proběhlo hlasování o odvolání Danka z funkce, přičemž všichni tři jmenovaní byli pro. Danko to však ustál a zůstal předsedou Národní rady až do konce volebního období.

I Matovič a jeho kolegové čelili výzvám k rezignaci, a dokonce čelili hlasování o odvolání. Ve funkcích však zůstali. „Odstoupím kvůli tomu? Odstoupím. Hned jakmile splním všechno, co jsem lidem před volbami slíbil,“ napsal Matovič v červenci na Facebook, kam umístil své přiznání o plagiátorství.

Čeští plagiátoři Hašek či Malá

Plagiátorstvím prosluli i někteří čeští politici. Příkladem z nedávné minulosti je bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO), která vydržela v roce 2018 v nynější české vládě Andreje Babiše (ANO) necelý měsíc od 27. června do 10. července. Jako plagiáty byly vyhodnocené obě její diplomové práce, přičemž jedna byla právě ze slovenské Panevropské vysoké školy v Bratislavě. Druhou práci obhájila na Mendelově univerzitě v Brně.

Kvůli plagiátorství skončil vládní kolega Malé Petr Krčál (ČSSD), který byl krátce ministrem práce a sociálních věcí. Ten vydržel ve funkci jen o osm dní déle než ona. Titul JUDr. pak neměl získat ani bývalý hejtman a výrazná tvář ČSSD Michal Hašek. Ten jej obdržel za rigorózní práci na slovenské Vysoké škole Danubius ve Sládkovičově. Čeští vysokoškolští učitelé přitom označili jeho práci za naprosto nedostatečnou s tím, že by neprošla ani jako seminární práce.

V Česku antiplagiátorský zákon platí, ale zatím umožňuje odebrání titulu danému absolventovi pouze tři roky od vykonání státní závěrečné zkoušky. Opoziční Piráti chtěli tuto lhůtu pro zahájení řízení o odebrání titulu prodloužit na 15 let, úspěšní ale v tomto počinu nebyli. Český ministr školství Robert Plaga (ANO) zmínil, že by se lhůta mohla prodloužit na pět let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Medvědů se bojíme, jsou přemnožení, shodují se chataři v Tatrách. Střet nepodceňují

V horách žijeme dlouhé roky, přesto se medvědů bojíme, shodli se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS chataři ze slovenských Vysokých Tater. Jana Kalinčíková a Pavol Kulanga zdůraznili, že šelmy lidem nechtějí ublížit. V horách jsou podle nich ale přemnožené a čím dál tím více si proto zvykají na kontakt s lidmi, což je problém. Střet s nimi rozhodně nepodceňují.

reklama

Domácí zpravodajství

Kyanid do Bečvy unikl jinde, říká rybář po provedeném experimentu. K řece chodí se smutkem

Případ otravy, která v září roku 2020 zabila na skoro 40 kilometrech řeky Bečvy více než 40 tun ryb, vzbuzuje od začátku kontroverze. Experiment s chloridem sodným, který provedl na vlastní pěst přírodovědec Jakub Hruška spolu s rybářem Stanislavem Pernickým, už dříve vyloučil, že by jedy unikly do řeky z kanálu u bývalé Tesly Rožnov. Sněmovní komise v pátek schválila závěrečnou zprávu z vyšetřování. Na její obsah netrpělivě čeká i Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama