Návrat ke sportu
Národní sportovní agentura má plán, jak otevřít sportoviště a přimět lidi opět k pohybu. Rozvolnění sportu pro dospělé i děti rozdělila do čtyř fází, které by měly odstartovat po Velikonocích. V první řadě záleží na termínu návratu dětí do škol, který ještě ale není pevně stanovený. V plánu se postupně počítá opět s rozjezdem soutěží a závodů, ale třeba i s navýšením hodin tělocviku ve školách.
Plán na rozvolnění sportu společně se sportovními asociacemi připravil předseda Národní sportovní agentury (NSA) a bývalý poslanec za ANO Milan Hnilička. Dokument, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, počítá s rozvolněním ve čtyřech fázích. Začít by měly po Velikonocích. Zatím se ale jedná pouze o návrh, kterým se ještě bude detailně zabývat vláda.
Ta se ale už v tomto týdnu sejít neplánuje. Je tak otázkou, jakých změn plán ještě do konečné fáze dozná. Vše se také zásadně odvíjí od termínu otevření škol, který zatím není znám. Jako s pravděpodobným pro návrat části dětí do lavic se zatím pracuje s termínem 12. dubna. Zda zmíněný plán nakonec začne platit po Velikonocích, zatím není jasné.
První fáze: Hýbu se
První fáze by se měla nést v duchu otevírání amatérského a rekreačního sportu. Hned po Velikonocích, v úterý 6. dubna, by se podle návrhu mohla otevřít venkovní sportoviště pro tréninkovou přípravu organizovaných amatérských mládežnických sportovců do 19 let včetně.
Znamená to, že by se tak mohly rozjet všechny dětské i dorostenecké kroužky, které se konají venku. Od 12. dubna by se poté venkovní sportoviště otevřela i pro skupinové tréninky. To vše ale za velmi přísných hygienických podmínek:
- negativní antigenní test ne starší než 48 hodin
- sportovat společně smí max. skupina 10 lidí (osoba na 15 m2)
- pokud se dodrží výše zmíněné podmínky, je sportování možné bez roušky
- MŠMT musí podle dokumentu předem připravit doporučení zřizovatelům škol, aby umožnili otevření školních sportovišť
Do 1. května by mělo proběhnout vyhodnocení první fáze. NSA předpokládá, že se prokáže, že takováto forma sportování není nebezpečná a nedochází k šíření koronaviru.
Dále by se podle agentury měla otevřít i vnitřní sportoviště jako tělocvičny, ve velkém by měl být povolen rekreační sport a turistika. Zůstaly by uzavřené sprchy, ale přístupné toalety. Platily by stejné podmínky jako u venkovních sportovišť. Přesný termín ale dokument NSA nestanovuje.
Druhá fáze: Soutěžím
Fáze dvě se zaměřuje na pořádání amatérských i profesionálních soutěží. Tato fáze je opět podle návrhu NSA spojena s pravidelným testováním a postupným očkováním.
V této fázi se počítá s tím, že už jsou otevřena venkovní i vnitřní sportoviště včetně tělocvičen a postupně se budou moci otevřít i sprchy. Opět by zde platila podmínka negativního antigenního testu starého maximálně 48 hodin.
„Na jednom sportovišti maximálně dva týmy nebo u individuálních sportů max. 50 osob s rozestupy min. 2 metry, přičemž vždy platí povinnost dodržení 15 m2 na 1 osobu,“ uvádí se konkrétně v dokumentu.
Soutěže by se mohly konat pouze bez účasti diváků.
Tato druhá fáze by měla být podle doporučení NSA spuštěna dva až čtyři týdny po začátku první fáze.
Třetí fáze: Žiju
Fáze tři se nese v duchu návratu k normálu. Počítá se zde s proočkovaností populace kolem 60 procent a opět s pravidelným testováním neočkovaných.
„Kompletně očkovaní jedinci sportují bez omezení,“ píše se v dokumentu.
Už tato fáze by znamenala sport, alespoň pro očkované občany, zcela bez omezení. Vše by mohlo být otevřené a na sportovišti by mohl být neomezený počet lidí.
Dokument se ale nezmiňuje o tom, kdy přesně by tato fáze mohla nastat, ani o účasti diváků na soutěžích nebo závodech.
Podle předchozích vyjádření epidemiologů se Česko do této fáze proočkovanosti nedostane dříve než v září. Vše navíc závisí na dostatku očkovacích látek.
Čtvrtá fáze: Sportuji, abych byl zdravější a odolnější
Poslední fáze se zaměřuje na dopady dlouhého boje s koronavirem. Řeší především to, jak zpět ke sportu přitáhnout děti a mládež, která kvůli ročnímu výpadku mnohdy přestala sportovat úplně.
Za velký problém NSA považuje i ztrátu nadějných mladých sportovců, kteří před sebou měli dráhu směřující k vrcholovému sportu a koronavirus jim cestu zhatil.
Důraz však nemá být kladen na vrcholové sportovce, ale především na širokou veřejnost. „V projektu se nebude primárně řešit profesionální či vrcholový sport, ale především zlepšení možností zapojení dětí, rekreačních a amatérských sportovců, seniorů a ekonomicky nebo sociálně znevýhodněných skupin do sportovních aktivit,“ stojí v dokumentu.
Agentura by měla tento plán na motivaci lidí ke sportu připravit nejpozději do poloviny května. Počítá například s více hodinami tělocviku ve školách nebo s větší finanční podporou pro sportovní organizace. Pomoci by měly i zaběhnué organizace jako Sokol nebo Česká unie sportu i všechna regionální sdružení.
K této fázi by podle NSA mělo dojít nejpozději 1. září.