Češi patří mezi světové přeborníky v používání platebních karet. Do čeho se ovšem pouštíme s podstatně menší odvahou, je jejich nahrávání do chytrých telefonů a hodinek, důvodem jsou obavy ze zneužití. Opatrnost při placení kartou je na místě, potvrzují kybernetičtí specialisté. Druhým dechem ale dodávají, že smart technologies jsou jednou z nejbezpečnějších forem placení.
Placení kartou v české kotlině jednoduše vede. Aby ne, je to mimořádně snadný způsob úhrady čehokoli, co právě potřebujeme zaplatit. A pak technologičtí vývojáři ve spolupráci s bankéři přišli s další vychytávkou usnadňující život — co takhle nahrát platební kartu do chytrého telefonu a hodinek? Ty má každý hned po ruce, na rozdíl od peněženky.
Věděli jste, že
v Komerční bance v obavách před podovdy prověří až půl milionu transakcí denně?
zdroj: KB.cz
Digitalizace platebních karet se Češi zdráhají zbytečně, říká expert
Jenže nastal zádrhel, který asi nečekali. Češi na placení chytrými technologiemi sice přistoupili, ale zdaleka ne v takovém měřítku, v jakém se očekávalo. Důvod je prostý, bojí se, že karty v telefonu nebo v hodinkách, které jsou obvykle nonstop připojené k síti, může kdokoli zneužít.
ČTĚTE TAKÉ: Chargeback: Služba, která nás umí ochránit, když naletíme kyberpodvodníkům
To je ale podle Pavla Šaška, který má v Komerční bance na starosti oddělení prevence karetních podvodů, škoda. „Pořád narážíme na to, že lidé se bojí mobilu nebo hodinek s tím, že si řeknou, že ta krabička je nebezpečná, že si raději nechají plastovou kartu… Pokud ale využívají nějakou platební metodu v rámci digitalizace karet, tak i to je pořád bezpečné, protože v rámci té transakce figuruje vaše digitální verze karty, a to je token, který je nezneužitelný.“
Je paradox, že lidé se bojí platebních karet, ale soukromí riskují
Platební kartu v telefonu? Nebezpečné… Choulostivý materiál? Klidně.
A jak dále Pavel Šašek říká, pokud platební kartu používáme s rozvahou, je její používání v digitální podobě podstatně bezpečnější než ve fyzické. „Ta karta v zařízení reálně není. Osvěta, že se lidé v takovém případě nemusí bát krádeže karty, je důležitá.“
Jak během rozhovoru s ostřílenými experty na finanční kyberbezpečnost zaznělo, je paradoxem, že lidé neváhají mít v telefonu třeba fotografie, na nichž jsou oni sami nebo jejich nejbližší zachycení nazí, ale nahrání karet do zařízení se obávají kvůli zneužití. Přitom v případě krádeže fotek a videí je riziko podstatně vyšší. „Když jsem se v rámci akce Bankéři do škol ptal dětí, jestli mají zkušenosti s posíláním nahých fotek, a to byli čtrnáctileté děti, tak ji měli všichni,“ říká Marek Macháček, expert na ochranu financí v kyberprostoru z Komerční banky. „Všichni je posílali všem. Ptal jsem se jich, jestli tuší, kolik nahých fotek mám já. Odpovídali, že jich mám určitě hodně. A já na to, že ani jednu v životě.“
Česko co do počtů kyberpodvodů patří ke světové špičce
Proč? Podle Marka Macháčka je to kvůli mimořádně pokročilým technologiím, které u nás „internetová škodná“ testuje. Co bude fungovat u nás, to budou používat i ve světě.
zdroj: KB.cz
„Je to opravdu zvláštní. Když vám někdo nabourá mobil, kartu z něj nedostane, zatímco fotky ano. Karta je zdigitalizovaná, ale když telefon nedokážete odemknout, tak s ním zkrátka nezaplatíte,“ ujišťuje všechny, kdo ještě s nahráním digitálních karet váhají, Pavel Šašek.
Právě v případě dětí a dospívajících je ovšem potřeba být mimořádně obezřetný a prozíravý, pokud se jim rozhodneme svěřit možnost platby digitální kartou. To znamená — nastavit denní limit, případně možnost platby kartou zablokovat a povolovat ji pouze ve chvíli, kdy je třeba něco uhradit. Samozřejmostí by měly být alespoň základní finanční edukace a varování před podvodníky.