Pokud pachatel přestupku nemá platební kartu nebo dostatek prostředků na účtu, může pokutu uhradit do tří dnů od spáchání přestupku bankovním převodem. Opatření má zvýšit transparentnost výběru pokut a zamezit korupčnímu jednání ze strany řidičů i policistů, ale také efektivitu výběru pokut.
Pověstné formulky „přece se nějak domluvíme“ nebo „tak dneska za stovku?“ pronesené provinilým řidičem směrem k muži v uniformě už se pomalu stávají minulostí. Nejnověji se o tom od července přesvědčují pachatelé dopravních přestupků na chorvatských silnicích. Druhý důvod zavedení bezhotovostní platby je zjevný - jen Čechů přijede podle odhadů odborníků z ÚAMK v letošním roce do země u Jadranu až 850 000. A přeshraniční vymáhání pokut, jestliže cizí motorista není schopen zaplatit na místě pokutu, je časově, finančně i administrativně náročné. Proto chorvatská strana přistoupila k tomu, že policii, vybavila nově ještě dalšími 600 přenosnými zařízeními pro bezhotovostní platbu. Dostanou je jak hlídky, tak dopravní policie, hlídkové čluny, příslušníci na hraničních přechodech i jednotlivé policejní stanice.
Chorvatsko novým opatřením políčilo na turisty. Jak při cestě na dovolenou ušetřit?
Chorvatská vláda se kvůli enormnímu zdražování pohonných hmot rozhodla zastropovat jejich ceny. Opatření je zkušební, platí už od úterý a bude trvat dva týdny. Týká se ale pouze čerpacích stanic, které se nachází mimo dálnice. Podle premiéra má tento krok přispět k ochraně životní úrovně občanů a zároveň umožnit intenzivní turistickou sezónu.
Jen kartou
„Ministerstvo vnitra Chorvatské republiky od 1. července 2022 zcela přechází na bezhotovostní vybírání pokut prostřednictvím POS zařízení (Point Of Sale – elektronická zařízení umožňující realizovat bezhotovostní platby platebními kartami),“ informuje resort. Systém byl spuštěn ještě na podzim loňského roku a fungoval paralelně s možností vybírání pokut v hotovosti.
Změna se aktuálně týká vybírání pokut za dopravní přestupky, postupně se má rozšířit i na pokuty za přestupky občanů na veřejném prostranství nebo za nedodržení pravidel stanovených městskou či obecní vyhláškou konkrétní samosprávy a podobně.
Pokud chce občan zaplatit pokutu na místě činu, ale nemůže, protože například u sebe nemá kartu či dostatek financí na účtu, obdrží oznámení o spáchaném přestupku. „V tomto případě se bude mít za to, že pokuta byla vybrána na místě spáchání přestupku, pokud občan takovou pokutu sníženou o polovinu částky zaplatí do tří dnů od doručení/obdržení oznámení o přestupku a předloží doklad o tom, že platba orgánu, který přestupek určil, byla uhrazena,“ vysvětlilo ministerstvo.
Nezaplatí-li občan pokutu na místě, bude mu vydán příkazní přestupkový rozkaz. „Přičemž se bude mít za to, že pokuta je v plné výši zaplacena, pokud občan, kterému byl vydán doklad, uhradí přestupkový příkaz maximálně do osmi dnů ode dne jeho platnosti. Tehdy mu je umožněno zaplatit dvě třetiny z uložené pokuty,“ doplnil resort.
Kostrbaté formulace ve skutečnosti znamenají jednoduchá pravidla. Když například překročíte povolenou rychlost o 20 a více km/h, náleží vám podle chorvatských předpisů k zaplacení pokuta v taxativní výši 1000 kun, tj. asi 3500 Kč. V případě, že zaplatíte na místě nebo do tří dnů, bude za plnou úhradu chorvatskými orgány považováno zaplacení poloviny této částky, pokut zaplatíte do osmi dnů dvě třetiny. Až po uplynutí těchto lhůt vás nemine vymáhání pokuty v plné výši.
Navíc je stanoveno, že při pokutě pro fyzickou osobu do 2000 HRK, pro podnikatele do 5000 HRK a firmu do 15 000 HRK se považuje za zcela zaplacenou ta pokuta, která je z poloviny zaplacena na místě kartou.
Jinými slovy: „zvýhodněni“ budou ti, kdo uhradí pokutu na místě nebo do 3, či 8 dnů. Což je při přeshraničním vymáhání nejisté.
Kolony na hranicích, vedro a narvané pláže. Jak v Chorvatsku uniknout davům?
Kilometrové kolony na hranicích a tropická vedra. V Chorvatsku definitivně začala sezóna. V Dalmácii se teplota vyšplhala až na 37 stupňů. Statisícové davy obsadily pláže. Přesto se dají v Chorvatsku najít místa, na kterých nikdo není. Náš reportér Patrik Kaizr je našel za vás.
Nový most i zavedení eura
Změna podmínek placení pokut není jedinou novinkou aktuální sezony v Chorvatsku. Motoristy cestující do jižní Dalmácie nebo ještě dál do Černé Hory nedávno potěšila informace o brzkém otevření pelješackého mostu. Ten je dlouhý 2,4 kilometru a od 26. července spojí poloostrov Pelješac se zbytkem země. V současnosti totiž cestující musí při cestě na jih přejet krátké území Bosny a Hercegovinu, která rozděluje Chorvatsko na dvě části a představuje nemalé zdržení.
Další důležitou změnou je, že Chorvatsko přechází na eura. Někde už teď, ale všude oficiálně od září, budou uváděny ceny v dosavadních kunách a zároveň i v eurech. Oběma měnami by mělo jít platit ještě celý příští rok, pak zůstane oficiální už jen euro.