Státní zaměstnanci nedostanou přidáno
Státní zaměstnanci nedostanou v příštím roce přidáno. Některým z nich dokonce hrozí ztráta zaměstnání. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) totiž naplánoval v návrhu státního rozpočtu na příští rok snížit výdaje na platy až o osm a půl miliardy korun. Šéf resortu rovněž navrhl zeštíhlit počet státních zaměstnanců o 21 tisíc. Podle hasičských i policejních odborů je takový krok nesmyslný a negativně se odrazí na počtech nových uchazečů.
Policisté, hasiči, vojáci nebo státní úředníci. Nejenom oni se musejí smířit s tím, že jejich výplatní páska bude v příštím roce stejná jako letos. „Objem platů snižujeme o dvě procenta. Bude záležet na každém ministrovi nebo vedoucímu kapitoly, jakou zvolí metodu. Obecně doporučuji všem mít méně pracovníků s větší mzdou,“ představil plány Stanjura.
MOHLO VÁM UNINKOUT: Dufek: Ať stát propustí třetinu zaměstnanců. Populismus, neflákají se, oponoval Janský
Přitom ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si ještě na jaře přál plošné navyšování. V létě ale už svá slova zmírnil, když tvrdil, že platová hladina jak hasičů, tak policistů rozhodně neklesne. Tito uniformování státní zaměstnanci se však dlouhodobě potýkají s nedostatkem lidí a nemají kde snižovat stavy.
„Pokud bychom hovořili o udržení všech stávajících zaměstnanců, dojde jednoznačně k platovému propadu. Od toho se také odvíjí celé rozhodnutí, zda na pozici zůstat, či ne,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS předseda Odborového svazu hasičů Jiří Jílek.
Tankování se stále prodražuje. Ceny paliv strmě rostou, litr stojí přes 40 korun
Zdražování pohonných hmot pokračuje, litr benzinu i nafty již stojí přes 40 korun. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 40,48 Kč, před týdnem byl o 43 haléřů levnější. O 1,34 koruny na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 40,22 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Problém podle předsedy Nezávislého odborového svazu policistů Tomáše Machoviče nastává především u mladých strážců zákona, kteří se k jednotkám přidali teprve nedávno. „Nastoupili před dvěma lety a nyní licitují. Mají rodiny, nájem, je nutné platit elektřinu. Pokud jim v této chvíli necháme stejný plat, odejdou,“ řekl pro CNN Prima NEWS předseda svazu.
S nižším objemem peněz na platy nesouhlasí ani stínová ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která předpovídá obdobně černý scénář. „Povede to k tomu, že lidé, kteří mají nárok na výsluhu, s její jistotou co nejrychleji odejdou,“ pronesla.
Základní nástupní plat hasiče bez praxe je zhruba 28 000 korun. Policisté pak dostanou o dva tisíce víc, tedy celkem 30 070 korun. Podle zákona by se mělo přidávat pouze učitelům, jejichž plat by měl být ve výši 130 procent průměrné hrubé nominální mzdy. Podle poslankyně za STAN a místopředsedkyně Věry Kolářové je tomu především z toho důvodu, že pedagog „musí být adekvátně odměněn vzhledem k tomu, že vzdělání je základem každého prosperujícího státu“.
Nástupní platy hasičů a policistů v roce 2023 Zdroj: CNN Prima NEWS
V souvislosti s vyjádřením Kolářové se však bouřila právě poslankyně z hnutí ANO. „Chci přesně vidět ten detail, že se vláda rozhodla v rozpočtu přidat 20 miliard v rámci takového slibu,“ reagovala Schillerová.
Vláda by měla návrh rozpočtu pro rok 2024, s nímž se váže i objem peněz na platy státních zaměstnanců, řešit na půdě Strakovy akademie už příští týden.
Kubáček: Návrh je plivnutí do tváře
Podle politologa Jana Kubáčka budou občané podobné kroky vlády vnímat jako „plivnutí do tváře“. „Mnohé celá záležitost rozlítí, protože namísto toho, aby šel stát příkladem, uskromňoval se a efektivně promýšlel zavedené změny, spíše svá rozhodnutí doprovází provokativními nápady,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS i s odkazem na kampaň, v níž hodlá vláda utratit miliony na osvětu v tématu konsolidačního balíčku.
Rovněž pronesl, že se takové kroky mohou vládě vrátit bumerangovou silou. „Nakonec se vše může pětikoalici ve výsledku vymstít v krajských a evropských volbách příštího roku,“ upozornil politolog. Zmínil také, že ozdravný balíček je podle něj „souhrn zvýšení daní zejména pro domácnosti“, který s „ozdravností nemá mnoho společného“.