Mzdy v Německu padají v době pandemie koronaviru nejvíce od hospodářské recese v letech 2007 a 2008. „Jde o historicky nejsilnější pokles nominálních a také reálných mezd v porovnání s předchozím rokem od roku 2007,“ sdělil Spolkový statistický úřad.
Hrubý měsíční výdělek včetně odměn klesl ve druhém čtvrtletí letošního roku v Německu o čtyři procenta v porovnání se stejným obdobím loňského roku. A protože spotřebitelské ceny v sousední zemi rostou, experti tvrdí, že po započtení inflace došlo ke skutečnému poklesů výdělků až o 4,7 procenta. Podle expertů však jde o rychlejší pokles než tomu bylo v roce 2007, protože se tak stalo během jediného čtvrtletí.
Ve statistikách není zahrnutý příspěvek na tzv. kurzarbeit, který má zmenšit ztrátu mnoha zaměstnanců.
Právě zkrácená pracovní doba stojí ve velkém za snížením mezd, protože ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku poklesla placená týdenní pracovní doba zaměstnanců na plný úvazek o 6,2 procenta na průměrných 36,8 hodiny.
V ohrožení především nižší příjmové skupiny
Podle deníku Bild jsou v ohrožení především nižší příjmové skupiny, protože počet hodin placených nekvalifikovaným a polokvalifikovným zaměstnancům na plný úvazek klesl téměř o deset procent. Tím se snížily platy těchto dvou skupin o 7,4 a 8,9 procenta.
Pro srovnání: Zaměstnancům v manažerských pozicích se snížila týdenní pracovní doba o tři procenta a platy o dvě procenta.
V Německu se také velmi řeší rozdílné platy v původní Spolkové republice Německo, tedy v tzv. Západním Německu, a v nových spolkových zemích, tedy v těch, které před rokem 1990 tvořily socialistickou Německou demokratickou republiku. A podle údajů statistického úřadu velký rozdíl v platech na západě a východě země přetrvává.
Od roku 2007 vzrostly v Německu mzdy o 33 procent, v západní části o 32,1 procenta, v nových spolkových zemích dokonce o 41 procent. Přesto však jsou současné výdělky ze starých spolkových zemích o čtvrtinu vyšší. Průměrný hrubý měsíční výdělek včetně odměn činí u západoněmeckého zaměstnance 4 546 eur, v přepočtu 123 tisíc korun, na území bývalé NDR je to 3 461 eur (93 451 korun).