reklama

Plazení se ve výkalech, honička s dronem: I tak vypadá záchrana zvířat v nouzi

Záchrana stála hodně času i sil, ale byla úspěšná. zdroj: DESOP

„Přibližně 200 metrů od hejna směrem k nám sedí jeřáb a nervózně sleduje naše stojící auto. Říkám Radkovi: ‚Ten pták nelétá a má nějaký problém.‘ Beru do ruky dalekohled a vystupuji z auta. Radek bere foťák a vyráží za mnou,“ líčí Karel Makoň záchranu jeřába popelavého, která se neobešla bez mimořádných běžeckých výkonů. A není to rozhodně poprvé, co tým plzeňské záchranné stanice napnul všechny síly, aby pomohl zvířeti v nouzi.

reklama

Jeřáb popelavý je rychlý běžec se silnými pařáty, ostrými drápy a harpunovitým zobákem. Jednoduše řečeno – dokáže být velmi nebezpečný. A toho jsou si Karel Makoň i Radek Zeman vědomi. „Projíždím totálně rozblácenou cestu, beru Radka zvenku na rám auta a jedeme po posekané louce dál. ‚Támhle je a běží, jeď za ním.‘ Jedu, co to dá a co se Radek udrží, zkracujeme jeřábův náskok a už jsme 10 metrů od něj. ‚Teď!‘ Přibrzdím a Radek skáče z rámu jako filmový hrdina a běží jako gepard, až jeřába doběhne a chytí.“

Vyprávění Karla Makoně plné adrenalinu končí dobře – s vypětím všech sil se podařilo jeřába, u kterého si oba muži před tím všimli problému s křídlem, odchytit a převést na veterinární kliniku. Následný rentgen ukázal starou a částečně zhojenou zlomeninu vřetenní kosti na pravém křídle, které tím pádem nebylo plně funkční. Jeřáb proto zimu přečká v bezpečí stanice.

/ fotografií

Jako na jeden z nejobtížnějších zásahů vzpomíná vedoucí stanice Karel Makoň na záchranu labutí z odkalovací nádrže v čističce odpadních vod. „Všude plno výkalů a špíny. To bylo naprosto brutální, měli jsme strach,“ líčí Makoň, podle kterého patří právě takové prostory mezi nejhorší. „Stísněné prostory, šachty, roury, to je problém. Třeba takový odchyt bobra z melioračního potrubí na Domažlicku, kdy byly od sebe skruže vzdálené 50 metrů a mezi nimi byla trubka. Bobr zalezl právě do té trubky, dostat ho ven bylo hodně logisticky náročné,“ vzpomíná.

S pokorou a zatajeným dechem

„Mám k tomu obrovský respekt a kolikrát to není snadné, ale mám tým nejlepších lidí – jsou schopní vylézt na komín, spustit se do šachty. Třeba kolega prolezl 40 metrů odpadní roury tak úzké, že když jsem tam strčil hlavu, málem se u mě objevila klaustrofobie. Sice jsme ho přivázali za nohu, ale nedokážu si představit, jak bychom ho za tu nohu vytáhli ven, kdyby se mu třeba udělalo špatně. Celou cestu pak před sebou tlačil mládě labutě, které se tam schovalo před psem,“ popisuje další zásah Makoň, který podle svých slov přistupuje k záchraně zvířat s obrovskou pokorou a zatajeným dechem.

Kromě stísněných prostor může být zásah problematický na dálnici, kde se záchranáři neobejdou bez pomoci policie. Právě tak tomu bylo i v případě labutí rodiny, která se dostala do provozu, a i přes snahu řidiče kamionu a záchranářů přežila jen samice. Kromě dálnice je nebezpečná i práce na ledě, kde jsou však pracovníci stanice jištění. Nicméně každá záchranná akce se setkává s velkým nepochopením zachraňovaných. Pro zvířata totiž snaha pracovníků stanice neznamená pomoc, a tak se zvířecími záchranáři doslova bojují o svůj život.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Další články
reklama
reklama