reklama

Plazení se ve výkalech, honička s dronem: I tak vypadá záchrana zvířat v nouzi

„Přibližně 200 metrů od hejna směrem k nám sedí jeřáb a nervózně sleduje naše stojící auto. Říkám Radkovi: ‚Ten pták nelétá a má nějaký problém.‘ Beru do ruky dalekohled a vystupuji z auta. Radek bere foťák a vyráží za mnou,“ líčí Karel Makoň záchranu jeřába popelavého, která se neobešla bez mimořádných běžeckých výkonů. A není to rozhodně poprvé, co tým plzeňské záchranné stanice napnul všechny síly, aby pomohl zvířeti v nouzi.

reklama

Jeřáb popelavý je rychlý běžec se silnými pařáty, ostrými drápy a harpunovitým zobákem. Jednoduše řečeno – dokáže být velmi nebezpečný. A toho jsou si Karel Makoň i Radek Zeman vědomi. „Projíždím totálně rozblácenou cestu, beru Radka zvenku na rám auta a jedeme po posekané louce dál. ‚Támhle je a běží, jeď za ním.‘ Jedu, co to dá a co se Radek udrží, zkracujeme jeřábův náskok a už jsme 10 metrů od něj. ‚Teď!‘ Přibrzdím a Radek skáče z rámu jako filmový hrdina a běží jako gepard, až jeřába doběhne a chytí.“

Vyprávění Karla Makoně plné adrenalinu končí dobře – s vypětím všech sil se podařilo jeřába, u kterého si oba muži před tím všimli problému s křídlem, odchytit a převést na veterinární kliniku. Následný rentgen ukázal starou a částečně zhojenou zlomeninu vřetenní kosti na pravém křídle, které tím pádem nebylo plně funkční. Jeřáb proto zimu přečká v bezpečí stanice.

Jako na jeden z nejobtížnějších zásahů vzpomíná vedoucí stanice Karel Makoň na záchranu labutí z odkalovací nádrže v čističce odpadních vod. „Všude plno výkalů a špíny. To bylo naprosto brutální, měli jsme strach,“ líčí Makoň, podle kterého patří právě takové prostory mezi nejhorší. „Stísněné prostory, šachty, roury, to je problém. Třeba takový odchyt bobra z melioračního potrubí na Domažlicku, kdy byly od sebe skruže vzdálené 50 metrů a mezi nimi byla trubka. Bobr zalezl právě do té trubky, dostat ho ven bylo hodně logisticky náročné,“ vzpomíná.

S pokorou a zatajeným dechem

„Mám k tomu obrovský respekt a kolikrát to není snadné, ale mám tým nejlepších lidí – jsou schopní vylézt na komín, spustit se do šachty. Třeba kolega prolezl 40 metrů odpadní roury tak úzké, že když jsem tam strčil hlavu, málem se u mě objevila klaustrofobie. Sice jsme ho přivázali za nohu, ale nedokážu si představit, jak bychom ho za tu nohu vytáhli ven, kdyby se mu třeba udělalo špatně. Celou cestu pak před sebou tlačil mládě labutě, které se tam schovalo před psem,“ popisuje další zásah Makoň, který podle svých slov přistupuje k záchraně zvířat s obrovskou pokorou a zatajeným dechem.

Kromě stísněných prostor může být zásah problematický na dálnici, kde se záchranáři neobejdou bez pomoci policie. Právě tak tomu bylo i v případě labutí rodiny, která se dostala do provozu, a i přes snahu řidiče kamionu a záchranářů přežila jen samice. Kromě dálnice je nebezpečná i práce na ledě, kde jsou však pracovníci stanice jištění. Nicméně každá záchranná akce se setkává s velkým nepochopením zachraňovaných. Pro zvířata totiž snaha pracovníků stanice neznamená pomoc, a tak se zvířecími záchranáři doslova bojují o svůj život.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?
Koronavirus

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama

Domácí zpravodajství

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

reklama