Zájem o testování bude velký, říká Prymula. Řada lidí si myslí, že COVID-19 už prodělala

O plošné testování bude velký zájem, řekl v rozhovoru pro CNN Prima News náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Plošné testování začíná v Česku ve čtvrtek, týkat se bude až 27 tisíc lidí.

Pane náměstku, co od plošného testování očekáváte?
Nečekám, že bychom získali data, která budou svědčit o tom, že se s tímto virem setkalo 20 nebo 30 procent populace. Spíše čekáme, že to bude mezi promilemi až jednotkami procent. Máme lokality, kde epidemie proběhla více – Litovel a Uničov, tam ta čísla mohou být vyšší. Ale nemyslím si, že by výsledky byly v desítkách procent. Můžeme to vidět i v zahraničí.

Jak velký zájem o testování podle vás bude?
Zájem může být velký. Někteří lidé už píší a posílají e-maily a ptají se, kde se nechat otestovat, jak se k tomu dostat. V řadě případů to jsou lidé, kteří prodělali v minulosti respirační onemocnění a domnívají se, že to mohl být právě COVID-19. Takže se domnívám, že těch lidí bude dost.

Půjdou tam tisíce lidí za týden."

Když se stát celou dobu snaží zabránit shlukování lidí a teď sám říkáte, že lidí může být dost, jak to bude na testovacích místech probíhat? Budou mít lidé prostor držet dvoumetrové rozestupy?
Ta místa budou mít velkou propustnost, těch odběrových týmů bude několik. Předpokládám, že se ty fronty vytvoří, půjdou tam tisíce lidí za týden. Budou tam klasická pravidla dvoumetrových odstupů. Lidé jsou v tomto ukáznění.

Testování je dobrovolné. Může se stát, že lékaři někoho odmítnout otestovat?
Stát se to může. Kdyby se stalo, že v jedné věkové kategorii bude o sto, dvě stě lidí více, než je potřeba, tak může dojít k tomu, že budou odmítnuti. Ale spíš to neočekávám. Dá se předpokládat, že ten zájem bude rovnoměrný.

Testy budou probíhat na náměstích nebo před supermarkety. Proč jste nevybírali odběrná místa, která jsou přímo v nemocnicích?
Nechtěli jsme to kombinovat s odběrovými místy v nemocnicích, kam chodí většinou lidé, kteří mají nějaké příznaky a mohou být nemocní. Počítáme s tím, že na rychlotesty půjdou lidé, kteří jsou zdraví, a my jen zjistíme, jestli byli v minulosti nemocní. Proto nechceme, aby tam chodili lidé s akutním onemocněním, nesmějí mít příznaky.

Takže dobrovolníci, kteří se půjdou nechat otestovat, nemusejí mít strach, že by se mohli nakazit?
Je snaha, aby to bylo minimalizováno. Budou tam chodit zdraví jedinci.

Kdo ty vzorky bude odebírat? Medici, nebo lékaři?
Vzorky budou převážně odebírat medici pod dozorem lékaře. Rychlotesty jsou poměrně jednoduché na manipulaci, ale musí se dodržet správný postup. Opakovaně jsem říkal, že není možné se píchnout do prstu a ten prst otisknout na místo, kde má být kapka. Vzorek se musí nabrat do kapiláry a poté se do druhé jamky kápne rozpouštědlo, aby se rozředěná krev dostala na jednotlivé pozice, kde je antigen, který zareaguje. Tím zjistíme pozitivitu. To budou medici naprosto zvládat, jsou v tom proškoleni. Pokud by byl vzorek pozitivní, bude se vzápětí dělat klasický stěr na to, abychom zjistili, jestli je vylučován virus, nebo není.

Tagy: