Plovoucí město budoucnosti. Před růstem hladiny oceánů má zachránit 50 tisíc lidí

Tým mezinárodních architektů představil návrh plovoucího města až pro 50 tisíc lidi žijících na propojených umělých ostrovech. Projekt má být reakcí na růst hladiny oceánů, který podle expertů do pár let vyžene z domovů miliony lidí.

Hledání řešení globálního oteplování je totiž mezi architekty v posledních letech velké téma. Ať už jde o ochlazování měst, vertikální farmy nebo větší práci se zelení, parky a rostlinami. Experti mimo jiné pátrají také po tom, jak čelit růstu hladin oceánů bez nutnosti masové migrace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Koreji má vyrůst plovoucí město. Tisíce lidí uchrání před růstem hladiny oceánů

Východiskem by mohly být právě umělé plovoucí ostrovy, kde by lidé žili. Jedno takové futuristické město teď vizuálně představili architekti z italského studia Luca Curci Architects a britského Tim Fu Design.

Jejich koncept spočívá v budování vzájemně propojených ostrůvků, které by tvořily jedno veliké město. Architekti počítají s tím, že by v takovém městě mohlo bydlet až 50 tisíc lidí.

Komfort a elektřina? Zaručeno

„Udržitelné město umožní svým obyvatelům návrat ke zdravějšímu životnímu stylu, splynutí s přírodními prvky a změnu přístupu k tradičnímu konceptu komunity a společnosti,“ vylíčilo futuristické plány italské studio.

List Daily Mail s odkazem na architekty uvedl, že každá ze sekcí ostrova bude kombinovat vysoké a nízké budovy. Elektřinu pak mají zajišťovat membrány z fotovoltaických skel.

V současnosti návrh plovoucího města existuje jen na papíře, architekti ale mají ambici projekt zrealizovat. Jeho podrobné rozpracování představí na letošním architektonickém veletrhu Biennale Architettura 2023 v Benátkách.

Jinde ve světě už ale myšlenku plovoucích aglomerací realizují. Vůbec první taková v současnosti vzniká v Jižní Koreji. Finalizace projektu je naplánovaná na rok 2025, na ostrově prý bude žít 12 tisíc lidí.

Tagy: