INTERVIEW, André Thiéblemont - 26.5. v 17:30
Francie v minulosti přijala tolik migrantů, až došlo k přehlcení školství a celé národní infrastruktury. V pořadu Interview to řekl francouzský plukovník ve výslužbě a vystudovaný sociolog André Thiéblemont. Bývalý voják mimo jiné podepsal v dubnu otevřený dopis prezidentovi Emmanuelu Macronovi, který varuje před občanskou válkou a islamismem. Thiéblemont ale odmítá načasování spojené s takzvaným Alžírským pučem.
„V 80. a 90. letech docházelo ve Francii k velkým migračním tokům, jenže naše země na to nebyla připravena. Došlo k přehlcení například školského systému,“ vysvětlil začátky problémů ve Francii Thiéblemont. Podle něj je potřeba migraci zásadním způsobem regulovat a zajistit schopnost integrace, jako tomu bylo v minulosti.
Francii hrozí nebezpečí
Francie není připravena zvládnout tak velký příchod migrantů. „Je to otázka i kultury a infrastruktury. Máte dům, a když ho dobře udržujete, můžete přijímat hosty. My máme velkou tradici pohostinství, ale když se systém začne hroutit, host přijde, sundá si boty a okamžitě si lehne na gauč,“ přirovnal Thiéblemont chování přistěhovalců.
Thiéblemont, který působil v armádě do roku 1985 a byl v cizinecké legii v Africe, je jedním ze signatářů otevřeného dopisu dvou desítek generálů ve výslužbě a desítek dalších důstojníků adresovaného prezidentu Macronovi a tamní vládě. „Francii hrozí několik smrtelných nebezpečí. Nám, kteří i v důchodu zůstáváme francouzskými vojáky, nemůže za současných okolností zůstat osud naší krásné země lhostejný,“ začíná dopis.
Plukovník se s jeho obsahem ztotožňuje a varuje, že francouzská společnost se už několik desítek let rozděluje. „Rozpadá se národní soudržnost. Společnost se tříští, ale nejde jen o islám. Zvětšuje se propad mezi elitami a běžnými lidmi, mezi hlavním městem a regiony a mezi náboženstvími. Roste rozkol mezi židy i křesťany. Společností může každý manipulovat,“ vysvětlil plukovník s tím, že Francie ztrácí i svůj jazyk a rysy, kterými se v minulém století pyšnila.
Fotíme se a nevíme, co je to výchova
Mnoho zvětšujících se rozdílů ale není jedinou příčinou, proč na tom Francie není dobře. Podle Thiéblemonta lidé čím dál více myslí pouze na sebe. „Strašně se fotíme, tříští se náš národnostní koncept a ztrácíme smysl pro kolektiv a opěrné body společnosti. Už ani nevíme, co znamená slovo výchova,“ naznačil plukovník.
Zmiňovaný dopis zveřejnil pravicový týdeník Valeurs Actuelles 21. dubna, přesně 50. let po takzvaném Alžírském puči, tedy po neúspěšném pokusu svrhnout prezidenta Charlese de Gaulla a udržet francouzskou nadvládu v Alžírsku. Thiéblemont ale politickou spojitost nevidí. „Dopis napsal jeden kapitán a zveřejnil do 14. dubna na svém blogu. Už 20. dubna se připojilo 20 tisíc signatářů. Autoři týdeníku z toho chtěli udělat trhák. Nemyslím si, že otisknutí bylo naplánováno s nějakým záměrem na tento den, ale někdo z toho byl rozhořčený,“ vysvětlil Thiéblemont.
Plukovník se v současné Francii nejvíce bojí ostrých střetů na předměstí nebo v menších regionech. „Dopis nevyzývá k nějakému puči, ale může se stát, že naši vojáci budou vyzváni, aby někde zasáhli. To je situace, kdy voják musí podpořit pořádkové služby, ale v tu chvíli budou stát Francouzi proti Francouzům. Toho se bojím,“ dodal s tím, že konfrontace mezi jednotlivými nejen náboženskými příznivci je velkou hrozbou.
A kdo to vše může zlepšit? Těžko říct, ani sám Thiéblemont o nikom neví. „Jestli vyhraje Macron nebo Le Penová, budou společnost rozdělovat. Ve Francii není politik, kdož by zohlednil všechny problémy, se kterými se potýkáme,“ uvedl s odkazem na blížící se prezidentské volby, které by se měly konat v první polovině roku 2022.
Francouzský plukovník André Thiéblemont Zdroj: CNN Prima NEWS