reklama

Tradiční barvení pomocí modrotisku se předává z otce na syna

Tradice barvení modrotiskem byla velmi oblíbená od konce 18. století, kdy ho lidé nejčastěji užívali pro obarvení lidových krojů. Dnes se této technice věnují v Česku pouze dvě dílny – ve Strážnici a v Olešnici. Právě v Olešnici na Moravě se z generace na generaci předává tradice barvení v rodině Danzingerů již dvě stě let.

reklama

Celý proces barvení je poměrně náročný. „Vše začíná tiskem, při kterém se používají původní dřevěné formy. Když se plátno natiskne formami, tak se zároveň použije i tiskařská rezerva. Ta slouží k tomu, aby ochránila požadovaná místa před kontaktem s barvivem. Následně se může jít k barvení,“ vysvětloval CNN Prima NEWS majitel provozovny, výrobce a tiskař Jiří Danzinger.

K tématu

Po barvení následuje vyprání většinou v kyselém roztoku. To je chvíle, kdy se plátno zbavuje vosku a tiskařské rezervy. „Zároveň tím ustalujeme barvu. Po samotném vyprání se modrotisk usuší a musí se laicky řečeno vyžehlit, my říkáme namandlovat. Tím dosáhne modrotisk vyžehlení a zároveň pěkného lesku,“ popsal dále tiskař.

Dílna je přístupná turistům

Barvení modrotiskem je rodinnou záležitostí. Například v rodině Danzingerů se tato profese dědí již dvě stě let. „Tradice se předává vždy z generace na generaci, u nás vždy z otce na syna. Mám svého vlastního následníka, ale je ještě moc malý, takže kdo ví, zda bude chtít řemeslo převzít, až vyroste,“ svěřil se Danzinger.

Proces od tisku po mandlování trvá čtyři dny. Například pouhé barvení je celodenní proces. Turisté mohou celý proces vidět každé úterý a čtvrtek odpoledne, kdy je dílna zpřístupněna veřejnosti. „Každý se může přijít podívat, jak se modrotisk vyrábí. Zároveň se dozví vše o historii, výrobě a bude mít možnost navštívit i naši prodejnu s výrobky z modrotisku,“ láká majitel Danzinger.

V roce 2018 byl modrotisk přidán do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO. Jednalo se o společnou nominaci Česka, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

ON-LINE: Vláda ničí životy, zaznělo na demonstraci. Došlo i k několika konfliktům

Živě ON-LINE: Vláda ničí životy, zaznělo na demonstraci. Došlo i k několika konfliktům

  • Aktualizováno

Na pražském náměstí Republiky se sešlo přibližně 200 odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru. Více lidí policisté na místo nepustili a náměstí uzavřeli. Demonstrace probíhala povětšinou v poklidu. Policisté řešili jen několik incidentů a zadrželi jednoho člověka. Akce oficiálně skončila kolem 13:30 zazpíváním státní hymny.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hůlka zrušil sváteční procházku na Hrad. Zda vrátí Zemanovi vyznamenání, ale nezmínil
Další články
reklama
reklama