reklama

Tradiční barvení pomocí modrotisku se předává z otce na syna

Tradice barvení modrotiskem byla velmi oblíbená od konce 18. století, kdy ho lidé nejčastěji užívali pro obarvení lidových krojů. Dnes se této technice věnují v Česku pouze dvě dílny – ve Strážnici a v Olešnici. Právě v Olešnici na Moravě se z generace na generaci předává tradice barvení v rodině Danzingerů již dvě stě let.

reklama

Celý proces barvení je poměrně náročný. „Vše začíná tiskem, při kterém se používají původní dřevěné formy. Když se plátno natiskne formami, tak se zároveň použije i tiskařská rezerva. Ta slouží k tomu, aby ochránila požadovaná místa před kontaktem s barvivem. Následně se může jít k barvení,“ vysvětloval CNN Prima NEWS majitel provozovny, výrobce a tiskař Jiří Danzinger.

K tématu

Po barvení následuje vyprání většinou v kyselém roztoku. To je chvíle, kdy se plátno zbavuje vosku a tiskařské rezervy. „Zároveň tím ustalujeme barvu. Po samotném vyprání se modrotisk usuší a musí se laicky řečeno vyžehlit, my říkáme namandlovat. Tím dosáhne modrotisk vyžehlení a zároveň pěkného lesku,“ popsal dále tiskař.

Dílna je přístupná turistům

Barvení modrotiskem je rodinnou záležitostí. Například v rodině Danzingerů se tato profese dědí již dvě stě let. „Tradice se předává vždy z generace na generaci, u nás vždy z otce na syna. Mám svého vlastního následníka, ale je ještě moc malý, takže kdo ví, zda bude chtít řemeslo převzít, až vyroste,“ svěřil se Danzinger.

Proces od tisku po mandlování trvá čtyři dny. Například pouhé barvení je celodenní proces. Turisté mohou celý proces vidět každé úterý a čtvrtek odpoledne, kdy je dílna zpřístupněna veřejnosti. „Každý se může přijít podívat, jak se modrotisk vyrábí. Zároveň se dozví vše o historii, výrobě a bude mít možnost navštívit i naši prodejnu s výrobky z modrotisku,“ láká majitel Danzinger.

V roce 2018 byl modrotisk přidán do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO. Jednalo se o společnou nominaci Česka, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8162 pacientů a z toho 1661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Další články
reklama
reklama