reklama

Vodácká sezóna je v plném proudu. Co můžete navštívit například při sjíždění Ohře?

V posledních dnech je počasí pro vodáky v České republice velmi příznivé. Podle hydrologů si však milovníci řek přijdou na své především v západních Čechách. O tom se v pořadu Po Česku rozhodl přesvědčit reportér Tomáš Polák.

reklama

Své první vodácké zkušenosti se Polák rozhodl získat při sjíždění řeky Ohře, která je letos pro milovníky řek perfektní. „Vodáci by si měli sjíždění hlavně užít. Je krásný den, ideální pro strávení času na vodě,“ lákala pracovnice půjčovny lodí Samba u řeky Ohře Olga Černá.

Ohře je podle ní sjízdná prakticky za jakéhokoliv stavu vody. „Moc tu neprší, ale řeku napájejí dvě přehrady,“ dodala Černá.

K tématu

Začátečníci by neměli zapomínat na opalovací krém. „Rozhodně si mají obout dobré boty s pevnou podrážkou, žabky bych nedoporučovala. Také bych ale připomněla, aby se sjíždělo bez alkoholu,“ radila Černá. Všechny své věci si vodáci mohou dát do nepropustného sudu nebo vaku.

Reportérovi pomáhal i místní vodák Josef. „V týdnu je zde méně lidí, protože se na vodu jezdí spíše o víkendu. Oproti jiným rokům jich zde je méně,“ vysvětloval vodák. Naopak podle Černé návštěvnost vzrostla úměrně k minulým rokům. Určitě ale nepociťuje, že by lidí jezdilo zásadně víc.

Podle Poláka je sjízdnost velmi dobrá: „Za dvě hodiny jsme sjeli dva jezy. Řeka není moc prudká a vody je poměrně dostatek, i když na některých místech je docela mělko.“

Nejstarší český meteorit

Především u cyklistů a vodáků je oblíbené město Loket, kterému dominuje stejnojmenný kamenný hrad starý 800 let. Letos zaznamenává rekordní návštěvnost, asi o 15 procent vyšší než loni.

Denně k hradu vyrazí přes tisíc návštěvníků. Láká je například meteorit starý několik stovek let. Původně vážil přes 100 kilogramů, poté ho ale rozdělili a darovali nejrůznějším muzeím po celém světě. Zbylá vystavená část váží necelých 15 kilogramů. Podle legendy je kámen zakletý purkrabí, který šikanoval své poddané.

Hrad je oblíbený také díky výstavě mučicích nástrojů, na které se například dozvíte, jak se dříve natahovalo na skřipec nebo lámala kolena. A pak můžete opět vyrazit na vodu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Miloš Zeman

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a aktivitě v době koronavirové krize. Z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že při známkování jako ve škole si celkově vysloužil „horší trojku“. Dlouhodobě respondenti hodnotí současného prezidenta lepšími známkami za využívání prezidentských pravomocí a zájem o problémy občanů, horší hodnocení má za reprezentaci a obhajobu českých zájmů v zahraničí i řešení sporů na české politické scéně a nejhůř dopadá při hodnocení způsobu jeho vystupování na veřejnosti.

Koronavirus

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Podle primáře Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušana Mormana je Krajská nemocnice Liberec blízko stropu svých možností v péči o pacienty s covidem ve vážném stavu. Kvůli tomu nemocnice eliminuje i běžnou péči, poskytuje jen tu akutní k záchraně života. Především zdravotní sestry jsou podle Mormana psychicky vyčerpané a časem z toho mohou mít trvalé duševní poruchy.

reklama
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Další články
reklama
reklama