reklama

Vodácká sezóna je v plném proudu. Co můžete navštívit například při sjíždění Ohře?

V posledních dnech je počasí pro vodáky v České republice velmi příznivé. Podle hydrologů si však milovníci řek přijdou na své především v západních Čechách. O tom se v pořadu Po Česku rozhodl přesvědčit reportér Tomáš Polák.

reklama

Své první vodácké zkušenosti se Polák rozhodl získat při sjíždění řeky Ohře, která je letos pro milovníky řek perfektní. „Vodáci by si měli sjíždění hlavně užít. Je krásný den, ideální pro strávení času na vodě,“ lákala pracovnice půjčovny lodí Samba u řeky Ohře Olga Černá.

Ohře je podle ní sjízdná prakticky za jakéhokoliv stavu vody. „Moc tu neprší, ale řeku napájejí dvě přehrady,“ dodala Černá.

Začátečníci by neměli zapomínat na opalovací krém. „Rozhodně si mají obout dobré boty s pevnou podrážkou, žabky bych nedoporučovala. Také bych ale připomněla, aby se sjíždělo bez alkoholu,“ radila Černá. Všechny své věci si vodáci mohou dát do nepropustného sudu nebo vaku.

Reportérovi pomáhal i místní vodák Josef. „V týdnu je zde méně lidí, protože se na vodu jezdí spíše o víkendu. Oproti jiným rokům jich zde je méně,“ vysvětloval vodák. Naopak podle Černé návštěvnost vzrostla úměrně k minulým rokům. Určitě ale nepociťuje, že by lidí jezdilo zásadně víc.

Podle Poláka je sjízdnost velmi dobrá: „Za dvě hodiny jsme sjeli dva jezy. Řeka není moc prudká a vody je poměrně dostatek, i když na některých místech je docela mělko.“

Nejstarší český meteorit

Především u cyklistů a vodáků je oblíbené město Loket, kterému dominuje stejnojmenný kamenný hrad starý 800 let. Letos zaznamenává rekordní návštěvnost, asi o 15 procent vyšší než loni.

Denně k hradu vyrazí přes tisíc návštěvníků. Láká je například meteorit starý několik stovek let. Původně vážil přes 100 kilogramů, poté ho ale rozdělili a darovali nejrůznějším muzeím po celém světě. Zbylá vystavená část váží necelých 15 kilogramů. Podle legendy je kámen zakletý purkrabí, který šikanoval své poddané.

Hrad je oblíbený také díky výstavě mučicích nástrojů, na které se například dozvíte, jak se dříve natahovalo na skřipec nebo lámala kolena. A pak můžete opět vyrazit na vodu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Aktualizováno

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama