Sjíždění řeky Ohře
V posledních dnech je počasí pro vodáky v České republice velmi příznivé. Podle hydrologů si však milovníci řek přijdou na své především v západních Čechách. O tom se v pořadu Po Česku rozhodl přesvědčit reportér Tomáš Polák.
Své první vodácké zkušenosti se Polák rozhodl získat při sjíždění řeky Ohře, která je letos pro milovníky řek perfektní. „Vodáci by si měli sjíždění hlavně užít. Je krásný den, ideální pro strávení času na vodě,“ lákala pracovnice půjčovny lodí Samba u řeky Ohře Olga Černá.
Ohře je podle ní sjízdná prakticky za jakéhokoliv stavu vody. „Moc tu neprší, ale řeku napájejí dvě přehrady,“ dodala Černá.
Po Česku: Hrad Buchlov hlídá ostatky mumie. Kam se vydat na Zlínsku?
V rámci speciálu „Po Česku“ se vydal štáb televize CNN Prima NEWS na Zlínsko. Navštívil Baťův kanál, který byl dříve určený k dopravě hnědého uhlí do otrokovické elektrárny, a jeden z nejstarších hradů v republice – nikdy nedobytý Buchlov.
Začátečníci by neměli zapomínat na opalovací krém. „Rozhodně si mají obout dobré boty s pevnou podrážkou, žabky bych nedoporučovala. Také bych ale připomněla, aby se sjíždělo bez alkoholu,“ radila Černá. Všechny své věci si vodáci mohou dát do nepropustného sudu nebo vaku.
Reportérovi pomáhal i místní vodák Josef. „V týdnu je zde méně lidí, protože se na vodu jezdí spíše o víkendu. Oproti jiným rokům jich zde je méně,“ vysvětloval vodák. Naopak podle Černé návštěvnost vzrostla úměrně k minulým rokům. Určitě ale nepociťuje, že by lidí jezdilo zásadně víc.
Podle Poláka je sjízdnost velmi dobrá: „Za dvě hodiny jsme sjeli dva jezy. Řeka není moc prudká a vody je poměrně dostatek, i když na některých místech je docela mělko.“
Nejstarší český meteorit
Především u cyklistů a vodáků je oblíbené město Loket, kterému dominuje stejnojmenný kamenný hrad starý 800 let. Letos zaznamenává rekordní návštěvnost, asi o 15 procent vyšší než loni.
Denně k hradu vyrazí přes tisíc návštěvníků. Láká je například meteorit starý několik stovek let. Původně vážil přes 100 kilogramů, poté ho ale rozdělili a darovali nejrůznějším muzeím po celém světě. Zbylá vystavená část váží necelých 15 kilogramů. Podle legendy je kámen zakletý purkrabí, který šikanoval své poddané.
Hrad je oblíbený také díky výstavě mučicích nástrojů, na které se například dozvíte, jak se dříve natahovalo na skřipec nebo lámala kolena. A pak můžete opět vyrazit na vodu.