Tým dobrovolníků se vydal čistit řeky plné odpadků ve městě Savar poblíž Dháky v Bangladéši. Muži museli při úklidu plavat ve špinavé vodě až po krk, chránil je pouze kus plastu na hlavě. Znečišťování řek v Bangladéši pokračuje, přestože je zákon loni postavil na roveň člověku.
Oceány plné roušek a rukavic. Kam s plastovým odpadem po pandemii?
Chirurgické roušky, rukavice, pytle a obleky. Výroba ochranných pomůcek na světě výrazně zvýšila produkci plastů a dalšího odpadu. Lidé si stěžují na nepořádek v ulicích a experti se bojí, že globální snaha o redukci plastů přijde kvůli pandemii vniveč.
Dobrovolníci čistili kanály řek Dhaleshwari, Bangshi a Turag, které jsou nyní kvůli odpadkům, které de facto vytvořily ostrov, neprůchodné. Město Savar stále znečišťuje řeku, přestože v loňském roce bangladéšský nejvyšší soud rozhodl o tom, že všechny tamější řeky mají stejný právní status jako lidé.
K odstraňování hor odpadků museli dobrovolníkům většinou stačit jen bambusové tyče a holé ruce. Vydali se na padesát různých míst v bezmála 300tisícovém Savaru, většinou šlo právě o neprůchodné kanály. Nevylovili přitom jen domácí, ale také průmyslový či medicínský odpad. Při loňském čištění řeky se podle představitelů města vysbíralo na 200 tun odpadu denně.
Podle ministra pro lodní dopravu Khalida Mahmuda Chowdhuryho se podařilo obnovit 566 akrů vodní plochy. Ministerstvo vodních zdrojů bude také usilovat o to, aby obyvatele města od dalšího znečišťování vod odradilo. „Vybudujeme chodníky a vysadíme stromy, aby lidi nelákalo zde znovu vyhazovat odpadky,“ řekl pro Dhaka Tribune zaměstnanec ministerstva Kabir Bin Anwar.