Po „válce o lečo“ se 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček pouští do dalšího konfliktu s pětikoalicí za pomoci snad ještě těžšího kalibru. Tentokrát si někdejší ministr průmyslu a obchodu vybral za příklad neřízené drahoty toaletní papír. Podle něj se totiž cena třívrstvého toaleťáku od roku 2021, tedy od nástupu vlády premiéra Petra Fialy (ODS), více než zdvojnásobila. Podobně – jako dříve u leča – se do Havlíčka okamžitě pustili kritici.
„Když jsem nedávno porovnával cenu Fialova a Babišova leča, pětikoalice vzkázala lidem, že jen idiot si vaří lečo v zimě. Tak jsem zvědavý, co vzkážou nyní,“ uvedl Havlíček na svém Twitteru a opět přidal i poutavou grafiku, tentokrát zaměřenou na toaletní papír.
Když jsem nedávno porovnával cenu Fialova a Babišova leča, pětikoalice vzkázala lidem, že jen idiot si vaří lečo v zimě. Tak jsem zvědavý, co vzkážou nyní. pic.twitter.com/Xo5x7buvUM
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) March 14, 2023
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lečo by si v zimě vařil jen idiot. Vládní politici se ostře pustili do Havlíčka
Havlíček podle všeho čerpal data z webu akcniceny.cz. Na základě toho opoziční politik soudí, že zatímco v roce 2021 – za vlády Andreje Babiše (ANO) – si čtyřčlenná rodina pořídila třívrstvý toaletní papír na měsíční spotřebu za 128 korun, nyní prý za stejnou položku zaplatí necelých 280 korun. V případě čtyřvrstvého toaletního papíru Havlíček uvedl rozdíl ještě vyšší, konkrétně 220 korun v roce 2021 oproti čtyřem stovkám letos.
Netrvalo dlouho a na příspěvek 1. místopředsedy ANO začali reagovat kritici. Někteří z nich rozporují Havlíčkem uvedené ceny a zmiňují, že i dnes lze pořídit toaletní papír výrazně levněji, než vychází ze zveřejněné grafiky.
Jeden z uživatelů také přiložil únorový článek webu iDNES.cz s titulkem „Cena toaletního papíru roste. Na vině je i omezení výroby dřeva v Kanadě“. „I na vlastních novinách to máš. Za tohle fakt nemůže Fiala,“ dodal uživatel s očividnou narážkou na fakt, že vydavatelství Mafra spadá pod holding Agrofert, který vlastní Andrej Babiš skrz svěřenské fondy.
„Karlos a jeho oblíbené téma konečníku. Taková trošku obsese,“ přidala se další komentující. Havlíček si totiž v druhé polovině minulého roku obzvlášť oblíbil hlášku „Kokain do konečníku“ v souvislosti s kauzou Dozimetr.
V komentářích se objevuje i připomínka leča. „Snížil jsem spotřebu leča, a tedy i návštěvnost WC,“ glosoval jeden z uživatelů. Na zvýšení cen surovin pro přípravu oblíbeného maďarského pokrmu Havlíček upozorňoval koncem února.
Zatímco na Twitteru čelí Havlíček především kritice, na Facebooku získal četné souhlasné reakce. „Ty ceny jsou už opravdu zoufalost, pro spoustu lidí naprosto neúnosné. A přitom vláda má nástroje na snížení cen. Mně už občas připadá, že jim ta vysoká inflace vyhovuje,“ uvedla Havlíčkova podporovatelka. „Bohužel smutná realita. Pane Havlíčku, jste borec, jen do nich,“ přidala se další.
Němcová: Další díl Havlíčkova cenového šamanství
Experti v případě „Babišovy drahoty“ či „Fialovy drahoty“ upozorňují na setrvačnost inflace i na mnoho vnějších vlivů. Hledat přímého viníka je v takové situaci přinejmenším velmi složité.
S odstupem času se k příspěvku Havlíčka začali vyjadřovat i politici. „Další díl Havlíčkova cenového šamanství bych uzavřela tím, že mezi dominancí impéria Andreje Babiše v potravinářství a spotřebou toaletního papíru v ČR je přímá úměra,“ sdělila senátorka Miroslava Němcová (ODS).
„Pan stínový premiér Havlíček tímto laciným pokusem nezakryje, že má ve straně nekompetentní lidi šířící dezinformace,“ doplnila poslankyně Barbora Urbanová (STAN).
Připomněla tak vystupování poslankyně Jany Mračkové Vildumetzové (ANO), která v pondělí zveřejnila záběry ze sobotních nepokojů před Národním muzeem, na kterých měli policisté údajně vyprovokovat konflikt. Video se hojně šířilo v dezinformátorských skupinách. Policie později blíže popsala průběh nepokojů. Vysvětlení ze strany strážců zákona přijala poslankyně ANO s povděkem, ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ale nadále nešetřila kritikou.