reklama

S útokem už počítáme, říká Češka žijící ve Francii. Analytik to má za výhru teroristů

Podle režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové žijící v Paříži si Francouzi na neustálé teroristické útoky zvykají, i když jsou pokaždé otřesné. „Počítáme s tím, že nebezpečí je na každém kroku,“ řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Analytik Jan Eichler to považuje za vítězství teroristů.

reklama

„Pokaždé je to naprosto příšerné, bereme to jako útok na naši integritu, světonázor a kulturní základnu,“ popsala Sedláčková, co francouzská společnost po brutálních útocích zažívá. Dodala, že lidé obvykle reagují tak, že se vyhýbají místům, kde nebezpečí útoku hrozí. „Což je jednoduché, protože máme do zítřka zákaz vycházení tak či tak,“ upřesnila s tím, že lidé podle ní nejsou už tak ostražití jako v 90. letech.

K tématu

Sedláčková si také myslí, že potom, co francouzský prezident Emmanuel Macron bránil právo na zveřejňování karikatur islámského proroka Mohameda, se útoky daly čekat. „Tady jsme všichni zvyklí na to, že se teroristické útoky neustále opakují,“ řekla režisérka.

Francie chce omezit počet imámů

Ani podle analytika z Ústavu mezinárodních vztahů Jana Eichlera nebyly atentáty překvapivé. „Byl to jeden z mnoha útoků, kterými je země sužována, mění se jen modus operandi,“ vysvětlil. To, že Francouze už útoky tolik nešokují, ale naopak s nimi počítají, je podle něj triumfem islámských extremistů. „Signalizuje to vědomí každodenního strachu,“ podotknul.

Ve francouzských ulicích se nyní zdvojnásobí počet ozbrojených mužů. „Budou posílena taková místa, kde by mohly být znovu provedeny teroristické útoky. Bude zvýšena ochrana velkých kostelů i škol,“ uvedl Eichler. „Ale nelze ochránit všechny cíle, na které by mohli zákeřní džihádisté zaútočit,“ doplnil.

Pandemie by podle analytika mohla napjatou situaci dále komplikovat, neboť zdravotnická krize povede ke krizi ekonomické. „Muslimové žijí v oblastech, které jsou nevíce postižené chudobou. Může dojít k další radikalizaci, nepřál bych to Francii, ale mám strach, že by to tak mohlo být,“ prohlásil.

K tématu

Francie připravuje nový zákon, který by měl z dlouhodobého hlediska eliminovat riziko teroristických útoků. „Pozornost se soustřeďuje na snížení počtu imámů, kteří se stahují do Francie. Nemají přehled o tom, jak káží na území Paříže i dalších měst. Francie také investuje peníze do školení nových imámů, kteří už se na území Francie narodili. U nich se dá očekávat, že nebudou tolik nenávistní,“ přiblížil Eichler, co země plánuje.

Série brutálních útoků a výhrůžky

K teroristickému útoku došlo ve francouzském městě Nice, kde byli zabiti tři lidé. Terorista křičel: „Alláhu akbar!“ V Avignonu byl zastřelen muž, který ohrožoval lidi nožem. Také křičel: „Bůh je veliký!“ Jen pár hodin poté útočník pobodal strážného na francouzském konzulátu ve městě Džidda v Saúdské Arábii.

Útoky namířené proti Francii přicházejí poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron bránil karikatury proroka Mohameda, které vedly před dvěma týdny k vraždě učitele v Paříži. Po brutálním zabití učitele se objevily výhružky stětím hlavy také ve francouzské obci Bron.

Další hlavní zprávy

Fotbal

Ztráta s Příbramí už byla příliš. Guľa končí v Plzni, nástupce oznámí Viktoria brzy

Ztráta s Příbramí už byla příliš. Guľa končí v Plzni, nástupce oznámí Viktoria brzy

Minulý týden debakl na Slavii, teď remíza s Příbramí. Tyto dva nezdary byly posledními zápasy Adriana Guľy v pozici trenéra fotbalové Viktorie Plzeň. Ke konci slovenského kouče přispěly také další ztráty v tomto ligovém ročníku i v součtu s neúspěšným bojem o evropské poháry. Spolu s Guľou končí u západočeského týmu také jeho asistenti. Nástupce by měl klub oznámit na začátku příštího týdne.

Partie

Sledujte ŽIVĚ Partii: Arenberger o rychlém rozvolňování i očkovací strategii

Sledujte ŽIVĚ Partii: Arenberger o rychlém rozvolňování i očkovací strategii

Česko řeší rekordní schodek státního rozpočtu. Je skutečně jeho hlavním viníkem COVID-19? Nejen tím se budou v nedělní Partii na CNN Prima NEWS zabývat ministryně financí Alena Schillerová, Jan Skopeček z ODS a Lukáš Wagenknecht z Pirátů. V další části pořadu bude o současné epidemické situaci diskutovat ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Přestaňte do manžela kopat, už kvůli našim dětem, apeluje Křížková na veřejnost
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama