Teroristické útoky ve Francii komentuje analytik.
Podle režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové žijící v Paříži si Francouzi na neustálé teroristické útoky zvykají, i když jsou pokaždé otřesné. „Počítáme s tím, že nebezpečí je na každém kroku,“ řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Analytik Jan Eichler to považuje za vítězství teroristů.
„Pokaždé je to naprosto příšerné, bereme to jako útok na naši integritu, světonázor a kulturní základnu,“ popsala Sedláčková, co francouzská společnost po brutálních útocích zažívá. Dodala, že lidé obvykle reagují tak, že se vyhýbají místům, kde nebezpečí útoku hrozí. „Což je jednoduché, protože máme do zítřka zákaz vycházení tak či tak,“ upřesnila s tím, že lidé podle ní nejsou už tak ostražití jako v 90. letech.
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
Útočník s nožem u kostela v jihofrancouzském přímořském městě Nice zabil pravděpodobně tři lidi a několik jich zranil. Mezi oběťmi je žena s uříznutou hlavou, podle některých zdrojů agresor uřízl hlavu více lidem. Pachatel – 21letý Tunisan – byl po útoku podle starosty města Christiana Estrosiho zadržen. O pár hodin později ohrožoval další terorista nožem civilisty v Avignonu, policie ho zastřelila. Další útok se mezitím udál na francouzském konzulátu v Saúdské Arábii. Dvěma útokům pak francouzští policisté ve čtvrtek zabránili.
Sedláčková si také myslí, že potom, co francouzský prezident Emmanuel Macron bránil právo na zveřejňování karikatur islámského proroka Mohameda, se útoky daly čekat. „Tady jsme všichni zvyklí na to, že se teroristické útoky neustále opakují,“ řekla režisérka.
Francie chce omezit počet imámů
Ani podle analytika z Ústavu mezinárodních vztahů Jana Eichlera nebyly atentáty překvapivé. „Byl to jeden z mnoha útoků, kterými je země sužována, mění se jen modus operandi,“ vysvětlil. To, že Francouze už útoky tolik nešokují, ale naopak s nimi počítají, je podle něj triumfem islámských extremistů. „Signalizuje to vědomí každodenního strachu,“ podotknul.
Ve francouzských ulicích se nyní zdvojnásobí počet ozbrojených mužů. „Budou posílena taková místa, kde by mohly být znovu provedeny teroristické útoky. Bude zvýšena ochrana velkých kostelů i škol,“ uvedl Eichler. „Ale nelze ochránit všechny cíle, na které by mohli zákeřní džihádisté zaútočit,“ doplnil.
Pandemie by podle analytika mohla napjatou situaci dále komplikovat, neboť zdravotnická krize povede ke krizi ekonomické. „Muslimové žijí v oblastech, které jsou nevíce postižené chudobou. Může dojít k další radikalizaci, nepřál bych to Francii, ale mám strach, že by to tak mohlo být,“ prohlásil.
Macron jako ďábel. Muslimské země se ohrazují proti výrokům o karikaturách Mohameda
Saúdská Arábie je další zemí, která reagovala na „obhajobu“ karikatur proroka Mohameda ze strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. V dalších muslimských zemích se ozývají výzvy k bojkotu francouzského zboží, informovala agentura DPA. Ostrá vyjádření přicházejí z Turecka.
Francie připravuje nový zákon, který by měl z dlouhodobého hlediska eliminovat riziko teroristických útoků. „Pozornost se soustřeďuje na snížení počtu imámů, kteří se stahují do Francie. Nemají přehled o tom, jak káží na území Paříže i dalších měst. Francie také investuje peníze do školení nových imámů, kteří už se na území Francie narodili. U nich se dá očekávat, že nebudou tolik nenávistní,“ přiblížil Eichler, co země plánuje.
Série brutálních útoků a výhrůžky
K teroristickému útoku došlo ve francouzském městě Nice, kde byli zabiti tři lidé. Terorista křičel: „Alláhu akbar!“ V Avignonu byl zastřelen muž, který ohrožoval lidi nožem. Také křičel: „Bůh je veliký!“ Jen pár hodin poté útočník pobodal strážného na francouzském konzulátu ve městě Džidda v Saúdské Arábii.
Útoky namířené proti Francii přicházejí poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron bránil karikatury proroka Mohameda, které vedly před dvěma týdny k vraždě učitele v Paříži. Po brutálním zabití učitele se objevily výhružky stětím hlavy také ve francouzské obci Bron.