S útokem už počítáme, říká Češka žijící ve Francii. Analytik to má za výhru teroristů

Podle režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové žijící v Paříži si Francouzi na neustálé teroristické útoky zvykají, i když jsou pokaždé otřesné. „Počítáme s tím, že nebezpečí je na každém kroku,“ řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Analytik Jan Eichler to považuje za vítězství teroristů.

„Pokaždé je to naprosto příšerné, bereme to jako útok na naši integritu, světonázor a kulturní základnu,“ popsala Sedláčková, co francouzská společnost po brutálních útocích zažívá. Dodala, že lidé obvykle reagují tak, že se vyhýbají místům, kde nebezpečí útoku hrozí. „Což je jednoduché, protože máme do zítřka zákaz vycházení tak či tak,“ upřesnila s tím, že lidé podle ní nejsou už tak ostražití jako v 90. letech.

Sedláčková si také myslí, že potom, co francouzský prezident Emmanuel Macron bránil právo na zveřejňování karikatur islámského proroka Mohameda, se útoky daly čekat. „Tady jsme všichni zvyklí na to, že se teroristické útoky neustále opakují,“ řekla režisérka.

Francie chce omezit počet imámů

Ani podle analytika z Ústavu mezinárodních vztahů Jana Eichlera nebyly atentáty překvapivé. „Byl to jeden z mnoha útoků, kterými je země sužována, mění se jen modus operandi,“ vysvětlil. To, že Francouze už útoky tolik nešokují, ale naopak s nimi počítají, je podle něj triumfem islámských extremistů. „Signalizuje to vědomí každodenního strachu,“ podotknul.

Ve francouzských ulicích se nyní zdvojnásobí počet ozbrojených mužů. „Budou posílena taková místa, kde by mohly být znovu provedeny teroristické útoky. Bude zvýšena ochrana velkých kostelů i škol,“ uvedl Eichler. „Ale nelze ochránit všechny cíle, na které by mohli zákeřní džihádisté zaútočit,“ doplnil.

Pandemie by podle analytika mohla napjatou situaci dále komplikovat, neboť zdravotnická krize povede ke krizi ekonomické. „Muslimové žijí v oblastech, které jsou nevíce postižené chudobou. Může dojít k další radikalizaci, nepřál bych to Francii, ale mám strach, že by to tak mohlo být,“ prohlásil.

Francie připravuje nový zákon, který by měl z dlouhodobého hlediska eliminovat riziko teroristických útoků. „Pozornost se soustřeďuje na snížení počtu imámů, kteří se stahují do Francie. Nemají přehled o tom, jak káží na území Paříže i dalších měst. Francie také investuje peníze do školení nových imámů, kteří už se na území Francie narodili. U nich se dá očekávat, že nebudou tolik nenávistní,“ přiblížil Eichler, co země plánuje.

Série brutálních útoků a výhrůžky

K teroristickému útoku došlo ve francouzském městě Nice, kde byli zabiti tři lidé. Terorista křičel: „Alláhu akbar!“ V Avignonu byl zastřelen muž, který ohrožoval lidi nožem. Také křičel: „Bůh je veliký!“ Jen pár hodin poté útočník pobodal strážného na francouzském konzulátu ve městě Džidda v Saúdské Arábii.

Útoky namířené proti Francii přicházejí poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron bránil karikatury proroka Mohameda, které vedly před dvěma týdny k vraždě učitele v Paříži. Po brutálním zabití učitele se objevily výhružky stětím hlavy také ve francouzské obci Bron.

Tagy: