reklama

S útokem už počítáme, říká Češka žijící ve Francii. Analytik to má za výhru teroristů

Podle režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové žijící v Paříži si Francouzi na neustálé teroristické útoky zvykají, i když jsou pokaždé otřesné. „Počítáme s tím, že nebezpečí je na každém kroku,“ řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Analytik Jan Eichler to považuje za vítězství teroristů.

reklama

„Pokaždé je to naprosto příšerné, bereme to jako útok na naši integritu, světonázor a kulturní základnu,“ popsala Sedláčková, co francouzská společnost po brutálních útocích zažívá. Dodala, že lidé obvykle reagují tak, že se vyhýbají místům, kde nebezpečí útoku hrozí. „Což je jednoduché, protože máme do zítřka zákaz vycházení tak či tak,“ upřesnila s tím, že lidé podle ní nejsou už tak ostražití jako v 90. letech.

Sedláčková si také myslí, že potom, co francouzský prezident Emmanuel Macron bránil právo na zveřejňování karikatur islámského proroka Mohameda, se útoky daly čekat. „Tady jsme všichni zvyklí na to, že se teroristické útoky neustále opakují,“ řekla režisérka.

Francie chce omezit počet imámů

Ani podle analytika z Ústavu mezinárodních vztahů Jana Eichlera nebyly atentáty překvapivé. „Byl to jeden z mnoha útoků, kterými je země sužována, mění se jen modus operandi,“ vysvětlil. To, že Francouze už útoky tolik nešokují, ale naopak s nimi počítají, je podle něj triumfem islámských extremistů. „Signalizuje to vědomí každodenního strachu,“ podotknul.

Ve francouzských ulicích se nyní zdvojnásobí počet ozbrojených mužů. „Budou posílena taková místa, kde by mohly být znovu provedeny teroristické útoky. Bude zvýšena ochrana velkých kostelů i škol,“ uvedl Eichler. „Ale nelze ochránit všechny cíle, na které by mohli zákeřní džihádisté zaútočit,“ doplnil.

Pandemie by podle analytika mohla napjatou situaci dále komplikovat, neboť zdravotnická krize povede ke krizi ekonomické. „Muslimové žijí v oblastech, které jsou nevíce postižené chudobou. Může dojít k další radikalizaci, nepřál bych to Francii, ale mám strach, že by to tak mohlo být,“ prohlásil.

Francie připravuje nový zákon, který by měl z dlouhodobého hlediska eliminovat riziko teroristických útoků. „Pozornost se soustřeďuje na snížení počtu imámů, kteří se stahují do Francie. Nemají přehled o tom, jak káží na území Paříže i dalších měst. Francie také investuje peníze do školení nových imámů, kteří už se na území Francie narodili. U nich se dá očekávat, že nebudou tolik nenávistní,“ přiblížil Eichler, co země plánuje.

Série brutálních útoků a výhrůžky

K teroristickému útoku došlo ve francouzském městě Nice, kde byli zabiti tři lidé. Terorista křičel: „Alláhu akbar!“ V Avignonu byl zastřelen muž, který ohrožoval lidi nožem. Také křičel: „Bůh je veliký!“ Jen pár hodin poté útočník pobodal strážného na francouzském konzulátu ve městě Džidda v Saúdské Arábii.

Útoky namířené proti Francii přicházejí poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron bránil karikatury proroka Mohameda, které vedly před dvěma týdny k vraždě učitele v Paříži. Po brutálním zabití učitele se objevily výhružky stětím hlavy také ve francouzské obci Bron.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama