reklama

S útokem už počítáme, říká Češka žijící ve Francii. Analytik to má za výhru teroristů

Podle režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové žijící v Paříži si Francouzi na neustálé teroristické útoky zvykají, i když jsou pokaždé otřesné. „Počítáme s tím, že nebezpečí je na každém kroku,“ řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Analytik Jan Eichler to považuje za vítězství teroristů.

reklama

„Pokaždé je to naprosto příšerné, bereme to jako útok na naši integritu, světonázor a kulturní základnu,“ popsala Sedláčková, co francouzská společnost po brutálních útocích zažívá. Dodala, že lidé obvykle reagují tak, že se vyhýbají místům, kde nebezpečí útoku hrozí. „Což je jednoduché, protože máme do zítřka zákaz vycházení tak či tak,“ upřesnila s tím, že lidé podle ní nejsou už tak ostražití jako v 90. letech.

Sedláčková si také myslí, že potom, co francouzský prezident Emmanuel Macron bránil právo na zveřejňování karikatur islámského proroka Mohameda, se útoky daly čekat. „Tady jsme všichni zvyklí na to, že se teroristické útoky neustále opakují,“ řekla režisérka.

Francie chce omezit počet imámů

Ani podle analytika z Ústavu mezinárodních vztahů Jana Eichlera nebyly atentáty překvapivé. „Byl to jeden z mnoha útoků, kterými je země sužována, mění se jen modus operandi,“ vysvětlil. To, že Francouze už útoky tolik nešokují, ale naopak s nimi počítají, je podle něj triumfem islámských extremistů. „Signalizuje to vědomí každodenního strachu,“ podotknul.

Ve francouzských ulicích se nyní zdvojnásobí počet ozbrojených mužů. „Budou posílena taková místa, kde by mohly být znovu provedeny teroristické útoky. Bude zvýšena ochrana velkých kostelů i škol,“ uvedl Eichler. „Ale nelze ochránit všechny cíle, na které by mohli zákeřní džihádisté zaútočit,“ doplnil.

Pandemie by podle analytika mohla napjatou situaci dále komplikovat, neboť zdravotnická krize povede ke krizi ekonomické. „Muslimové žijí v oblastech, které jsou nevíce postižené chudobou. Může dojít k další radikalizaci, nepřál bych to Francii, ale mám strach, že by to tak mohlo být,“ prohlásil.

Francie připravuje nový zákon, který by měl z dlouhodobého hlediska eliminovat riziko teroristických útoků. „Pozornost se soustřeďuje na snížení počtu imámů, kteří se stahují do Francie. Nemají přehled o tom, jak káží na území Paříže i dalších měst. Francie také investuje peníze do školení nových imámů, kteří už se na území Francie narodili. U nich se dá očekávat, že nebudou tolik nenávistní,“ přiblížil Eichler, co země plánuje.

Série brutálních útoků a výhrůžky

K teroristickému útoku došlo ve francouzském městě Nice, kde byli zabiti tři lidé. Terorista křičel: „Alláhu akbar!“ V Avignonu byl zastřelen muž, který ohrožoval lidi nožem. Také křičel: „Bůh je veliký!“ Jen pár hodin poté útočník pobodal strážného na francouzském konzulátu ve městě Džidda v Saúdské Arábii.

Útoky namířené proti Francii přicházejí poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron bránil karikatury proroka Mohameda, které vedly před dvěma týdny k vraždě učitele v Paříži. Po brutálním zabití učitele se objevily výhružky stětím hlavy také ve francouzské obci Bron.

Tagy:
Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou
Volby 2021

Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se svým poradcem Matějem Stropnickým pokračují v kontrolách pracovních podmínek ve firmách. Inspekce se ale bude konat i v resortu Maláčové. Ve čtvrtek ráno se na ministerstvo práce chystají zástupci iniciativ Otevřeme Česko normálnímu životu a Chcípl PES a nezávisle na nich i poslanec ODS Jan Skopeček – lídr stranické kandidátky ve středních Čechách.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?
Koronavirus

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

ON-LINE sedmý den olympiády: Střelci Kostelecký a Lipták postupují do boje o medaile
OH 2021

Živě
ON-LINE sedmý den olympiády: Střelci Kostelecký a Lipták postupují do boje o medaile

David Kostelecký a Jiří Lipták se probojovali do finále olympijského turnaje ve střelbě na trap. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou čeká olympijské semifinále čtyřhry. Stejné utkání čeká ve dvouhře Markétu Vondroušovou. Dělí je tak jediné vítězství od medailového umístění. Šanci na cenný kov má také vodní slalomářka Tereza Fišerová.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

reklama

Domácí zpravodajství

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama