Prezident Petr Pavel ve středu v Trůnním sále Pražského hradu přijal britského prince Edwarda, bratra krále Karla III. Oba muži se nesetkali poprvé, už v úterý po princově příjezdu Pavel pozval Edwarda do pražské Malostranské besedy. Odpoledne pak v Senátu předal mladým Čechům prestižní zlaté ocenění programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Edward v Česku pobude do čtvrtka.
Z Pražského hradu zamířil Edward do asi třítisícové obce Vestec nedaleko Prahy, kde loni vznikla stromová alej k příležitosti nedožitých 100. narozenin prince Philipa, Edwardova otce a manžela zesnulé královny Alžběty II. Vévoda z Edinburghu v aleji zasadil poslední strom a uctil tak památku svého otce, který byl mimo jiné zakladatelem Mezinárodní ceny DofE.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Už toho mám dost, stěžoval si Harry na korunovaci. Odezírači ze rtů rozluštili jeho slova
Později odpoledne od něj obdrželo cenu cenu DofE 42 studentek a studentů, kteří se v tomto programu půldruhého roku věnovali zlepšování svých dovedností, znalostí a sportovních výkonů. „Program umožňuje osobnostní rozvoj všem mladým lidem. Posiluje jejich odhodlání, vytrvalost, odpovědnost,“ uvedl výkonný ředitel českého DofE Tomáš Vokáč.
Návštěvu prince Edwarda označil za odměnu nejen pro účastníky programu, ale i pro učitele, kteří se DofE věnují ve svém volném čase. „Je to také ocenění odhodlání ředitelů, podporovatelů i partnerů, jež společně s námi věří v sílu neformálního vzdělávání a učení,“ řekl. Cena se uděluje za zlepšení v dovednostech od hry na hudební nástroj přes studium cizích jazyků až k vaření či programování, v pohybových aktivitách a dobrovolnictví v neziskových organizacích či péči o pacienty a seniory nebo životní prostředí.
Program DofE v Česku funguje od roku 1995, nyní na více než 320 školách. Každý jeho účastník si vytyčí cíle, kterých chce dosáhnout, a ty následně plní po dobu šesti, 12 nebo 18 měsíců. Čím déle program studenti plní, tím vyšší na konci dostanou ocenění. Programem DofE prošly za jeho historii tisíce mladých ze všech sociálních vrstev. V minulém roce se jej účastnilo přes sedm tisíc lidí.
Na témata související s mladými lidmi klade ve svém prezidentském programu i při svých cestách důraz také Petr Pavel. Na rozdíl od své ženy Evy je zastáncem snížení věkové hranice prvovoličů na 16 let, při cestách do regionů se setkává se studenty a hodlá připravit komunikační strategii zaměřenou na mladou generaci „s cílem prohlubovat její zájem o politiku a naléhavá společenská témata“.