Po porodu přišla úzkost, výčitky a pláč, vzpomíná Kateřina. Za slzy ji v nemocnici kritizovali

Příchod prvního potomka na svět Kateřině z Liberecka před sedmi lety nevyšel podle plánu. Kvůli komplikacím musela podstoupit akutní císařský řez, přičemž měla pocit, že selhala. Mladou ženu pohltily výčitky a po šestinedělí ji doprovázel pláč. V nemocnici pochopení nenašla, personál ji za slzy kritizoval. Až později zjistila, že trpí poporodní úzkostí. Ta navíc není tak neobvyklá, jak by si lidé mohli myslet. Pocity smutku a úzkosti po porodu zažívá až 80 procent žen.

Když tehdy 21letá Kateřina otěhotněla, měla jasné přání: rodit přirozeně. Vše tomu nasvědčovalo, na porodním sále však došlo k náhlému zvratu – příchod dítěte na svět se zkomplikoval, a tak lékaři po dvou dnech přistoupili k akutnímu císařskému řezu.

ČTĚTE TAKÉ: Radost z miminka? Až 80 procent maminek cítí smutek. Experti radí, jaké příznaky nepodcenit

„Měla jsem pocit, že jsem úplně selhala. Pohltily mě výčitky, že jsem neporodila přirozeně a že jsem tím svému miminku určitě ublížila,“ vzpomínala Kateřina na zlomový okamžik. Po celou dobu šestinedělí svůj pobyt v nemocnici proplakala, navíc jí nešlo kojit. „To můj psychický stav ještě zhoršilo,“ pokračovala.

V kritickou chvíli zasáhl manžel

V té době ještě netušila, že trpí poporodní úzkostí. Podporu navíc u nemocničního personálu nenašla, naopak. Byla kritizována za neustálý pláč. „Úzkosti mě prvního půl roku mateřství neopouštěly, zdály se mi noční můry o mém ,selhání‘ při porodu a nebyla jsem se synem schopná chodit ven. Můj smutek cítil a také často plakal,“ líčila Kateřina. Oporu naštěstí měla ve své rodině.

Byl to právě Kateřinin manžel, který jí navrhl, aby vyhledala pomoc. Úzkosti u mladé maminky totiž přetrvávaly několik měsíců a manžel se bál o její zdraví. „Tehdy jsem si vybavila, že jsem kdysi slyšela o EFT terapii, a tak jsem se ji rozhodla vyzkoušet. Kombinuje se v ní terapeutický rozhovor a poklepávání akupunkturních bodů,“ vysvětlila.

Praktická lékařka a členka Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Jana Krzyžánková zdůraznila, že úzkostmi trpí 10 až 15 procent maminek. „U Kateřiny zřejmě šlo také o posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD) vyvolanou těžkým porodem. Ten způsobil trauma, pocit selhání i ztrátu kontroly,“ líčila odbornice.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: „Sleva“ za dětský tábor. Pojišťovny nabízí příspěvek, výše se ale liší. Jak o něj zažádat?

Lékařka navíc připomněla fakt, který potvrzují výzkumy: právě císařský řez zvyšuje riziko poporodní deprese i PTSD. „Kateřina zažívala nejenom úzkosti, ale i noční flashbacky. Její nejistotu zhoršoval také pláč miminka, které citlivě reagovalo na její rozpoložení. Bohužel se v porodnici setkala s nepochopením. Psychologická pomoc na odděleních často chybí, což je systémový problém,“ doplnila Krzyžánková.

Dnes pomáhá druhým

Terapie, podpora blízkých a časem získaná rutina v mateřství Kateřinu nakonec od úzkostí postupně osvobodily, zůstalo jí však velké trauma. Proto se na druhý porod před čtyřmi lety připravila. Těhotenství totiž provázely problémy od samotného začátku, a tak se Kateřina připravovala na císařský řez. Našla si navíc terapeutku, která pomáhá ženám překonat porodní traumata – s jejím vedením se Kateřině podařilo v sobě uzavřít trápení a pocity selhání z prvního porodu.

Druhé miminko na svět přišlo plánovaným císařským řezem. Skutečně náročné chvíle však pro Kateřinu nastaly po narození holčičky. „Během těhotenství měl gynekolog podezření, že u miminka dochází k rozvoji anémie. Podstoupila jsem vyšetření, které ji sice nakonec nepotvrdilo, přesto jsem ale raději zvolila císařský řez,“ vysvětlila.

V šestinedělí však lékaři zjistili, že má dítě závažnou vývojovou vadu na ledvinách. „Psychicky to pro mě bylo strašné. Čerstvě narozená dcera potřebovala dvě operace a já s ní trávila spoustu času v nemocnici. Jenomže doma jsem měla malého syna, který mě taky potřeboval,“ vzpomínala na náročné okamžiky.

V té době náhodou objevila organizaci Úsměv mámy, která podporuje maminky s psychickými problémy. Hned organizaci oslovila, nikoliv však s poptávkou po terapii: sama se chtěla zapojit.

„Úsměv mámy funguje na principu sdílení. Napadlo mě, že můj příběh a zkušenosti mohou ostatním pomoct. Naplňuje mě být tou, která může podržet ostatní maminky,“ dodala Kateřina, která nyní v Úsměvu mámy pracuje jako regionální koordinátorka. To, jak vše nyní dvojnásobná maminka zvládla a rozhodla se pomáhat dalším ženám v podobné situaci, vyzdvihla také Krzyžánková.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Boj o místa ve školkách začíná. Za nepřijaté děti budou obce rodičům platit tisíce

Tagy: