Je to jen pár dní, co padl devět let starý historický rekord v ceně troyské unce zlata. V pondělí byla prolomena další psychologická hranice ve výši dvou tisíc dolarů. Úterní bejrútská detonace uskladněného ledku posunula zlato ještě o kousek výše. Jeho cena se krátce dotkla 2 040 dolarů za unci. Analytici se shodují, že zlatá rally bude v příštích týdnech a měsících pokračovat.
Zlato jen tento rok zpevnilo už o více než třicet procent a podle mnoha expertů zdaleka ještě „neřeklo“ poslední slovo. Americká banka Goldman Sachs nedávno posunula cílovou cenu troyské unce na 2 300 dolarů, na niž by zlato mělo vystoupat během příštích dvanácti měsíců. Bank of America šla ve své předpovědi ještě dále a do konce příštího roku vidí cenu 31 gramů žlutého kovu dokonce na třech tisících dolarů. Ještě výše míří analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. „Do tří let to bude až osm tisíc dolarů. Většina investorů uvidí ve zlatě příležitost až v nadcházejícím období takzvaného býčího trhu, které se momentálně dotváří,“ řekl CNN Prima NEWS.
Bejrútská exploze možná cestu k novým cenovým rekordům uspíšila. „Bezprostředně po ní totiž nebylo jasné, zda jde o teroristický útok či nešťastnou náhodu. To podpořilo nejistotu v geopoliticky již tak vysoce třaskavém regionu Blízkého východu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CzechFund. Cena troyské unce se ve středu zrána krátce vyhoupla až k 2 040 dolarům, později se vrátila pod 2 030. Z dlouhodobého hlediska tedy budou cenu zlata ovlivňovat spíše jiné faktory.
Jedním z nich je slábnoucí dolar, za nímž stojí jednak extrémně uvolněná politika Federálního rezervního systému (americká centrální banka), respektive bídná výnosnost některých aktiv denominovaných právě v dolaru. Takovým příkladem jsou třeba desetileté vládní dluhopisy, jejichž reálná úroková míra, která zohledňuje i míru inflace, se dostala do záporného teritoria. „Tím se stírá klíčová nevýhoda zlata, kterou je právě to, že žádný úrok nenese. Zvýrazňují se tím pádem staletími prověřené výhody zlata, jako zejména to, že představuje pojistku pro časy zvýšené nejistoty,“ doplnil Kovanda.
Roste stříbro i ropa
Ještě silněji v letošním roce posilovalo stříbro a výbuch v Bejrútu ho rovněž vystřelil k mnohaletým maximům. Troyská unce se momentálně obchoduje kolem 26,60 dolaru, což je nejvíce od první poloviny roku 2013. Na absolutní historický rekord z dubna 2011 mu ještě zhruba 23 dolarů chybí. Přesto se i stříbro jeví jako jedna z nejvýhodnějších investic letošního roku. Od ledna totiž posílilo asi o padesát procent. Pokud by stříbro někdo nakoupil v polovině března, kdy dosáhlo letošního minima, dnes by se radoval ze zhodnocení své investice o téměř 120 procent.
Ve středu ráno se vzhůru vydala také ropa. Severomořský brent se přehoupl přes 45 dolarů za barel, texaská WTI se přiblížila ke 42,5 dolaru. Oba nejobchodovanější typy černého zlata ze dne na den zdražily o procento až procento a půl. Díky koruně, která se vůči dolaru dostala na nejsilnější úrovně od podzimu 2018, se však zdražení pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic zatím obávat nemusíme.