Po zaplacení nájmu a nákupu potravin zbyde stovka na den. Zoufalých rodin v ČR přibývá

Pokud by vám po zaplacení všech výdajů na bydlení a za potraviny zbyla jen stokoruna na den, za co byste ji utratili? Počet takových rodin výrazně roste. A zvyšuje se také počet seniorů, kteří mají problémy s placením bydlení. Podle ekonomů se situace může ještě zhoršit. Potíže s financováním základních potřeb bude mít čím dál víc domácností.

Dva litry benzínu, se kterými s průměrnou spotřebou jedenkrát přejedete Prahu. Sedm nejlevnějších piv. Komplet v secondhandu. To jsou věci, na které vám v současnosti stačí stokoruna. Domácností, kterým po zaplacení jídla a bydlení zbývá právě tolik na den a na osobu, přibývá.

Zatímco loni v listopadu bylo takových rodin v Česku osm procent, letos v dubnu už to bylo 13 procent. Počet tak vzrostl o více než třetinu. Vyplývá to z dat, se kterými přišla společnost PAQ Research ve spolupráci s Českým rozhlasem.

„Narostly výdaje na bydlení asi o 1 500 korun za půl roku, což je jeden z nejvíc dramatických nárůstů za poslední roky,“ popsal sociolog a zakladatel PAQ Research Daniel Prokop. Lidé podle výzkumu nejvíce šetří tím, že kupují levnější jídlo, najdou si novou práci, nebo si zkrátí rodičovskou.

„Ekonomická situace českých domácností se výrazně zhoršuje. Roste počet domácností, které jsou nepřiznivým ekonomickým vývojem zasaženy silně. Domácnosti jsou nuceny omezovat svoje základní výdaje – na potraviny nebo i na bydlení,“ popsala ekonomka Kamila Fialová.

Úspory hledají rodiny i na dalších místech. Třeba výdaje na zdravotní péči musela kvůli nižším příjmům omezit třetina samoživitelů.

Stát chce pomáhat zvyšováním životního a existenčního minima, mimořádným příspěvkem pět tisíc korun na dítě a také vyšším příspěvkem na bydlení. Česko má přitom celkem 30 druhů sociálních dávek. Podle některých odborníku není třeba vymýšlet další, některé ale bude potřeba dál zvyšovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle zahraničních zpravodajských agentur dodal, že Čína si zahrává s ohněm. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření na podporu Tchaj-wanu za poslední desetiletí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

09:11

Šéfka Mezinárodního měnového fondu kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

08:56

Zelenskyj: Až 100 Ukrajinců každý den umírá uprostřed války

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Největší žoldák všech dob? Mbappé otočil a pobouřil, zklamaná La Liga chystá stížnosti

V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.