Aktuální covidová statistika
Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, zůstává šestý den na 71 bodech. Průměrný počet nakažených za dva týdny dál roste, k růstu se vrátil i počet nákaz mezi seniory. V Evropě jsme tak druzí nejhorší za Portugalskem. Reprodukční číslo zůstává na 1,04. Nad hodnotou jedna, která poukazuje na zrychlování epidemie, se číslo pohybuje až na jednu výjimku od začátku února. Ve čtvrtek přibylo v Česku 8 916 případů covidu. Je to méně než ve středu, ale víc než před týdnem.
Za uplynulých 14 dnů připadá v Česku na 100 tisíc obyvatel v průměru 946 případů nákazy. Na nárůst počtu bodů v celkovém hodnocení bude mít vliv až překonání 960 případů. Průměr roste od 3. února, ve čtvrtek ministerstvo data revidovalo.
Podle počtu nakažených za posledních 14 dní jsme v Evropě druzí nejhorší za Portugalskem s 1 190 případy na 100 tisíc obyvatel, za námi je Španělsko s 843 případy. Ještě před týdnem byla Česká republika třetí za Španělskem. Nejvíce mrtvých na obyvatele – zhruba 334 mrtvých na milion – vykazuje Portugalsko, druhé je Slovensko (221), ČR je se zhruba 177 mrtvými třetí (před týdnem byla čtvrtá těsně za Slovinskem).
Na hodnotu indexu má vliv také čtrnáctidenní průměr pozitivně testovaných mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici. Počet nákaz mezi seniory stoupl na 743 případů za poslední dva týdny v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, podobnou hodnotu měl ve středu. Podíl hospitalizovaných, u kterých se nákaza zjistila až v nemocnici, nepatrně klesl na 45,68 procenta. Nad 45 procenty má ukazatel maximální bodové hodnocení, od jeho lednového zavedení se na nižší body nedostal.
Index PES od poloviny ledna odpovídá čtvrtému stupni opatření proti šíření nákazy. V zemi ale nadále platí nejpřísnější pátý stupeň, změna se kvůli naplněnosti nemocnic nechystá. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předminulý týden řekl, že index PES už nemá pro určování opatření význam.