Ve středu přibylo v Česku 1 047 nakažených koronavirem, což je o 315 více než před týdnem. Jejich počet tak stejně jako v úterý překonal tisícovku. Počet pacientů s covidem v nemocnicích stoupl na 299. Nad třemi sty byl naposledy začátkem června. Ve vážném stavu je hospitalizováno 60 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného kleslo z 1,33 na 1,30. Incidence nejvýrazněji stoupla v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
Počet případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, který je pro stát podkladem pro zavádění protiepidemických opatření, se nadále zvyšuje. Za celou ČR je nyní 52 nových případů covidu na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, o 19 více než před týdnem. Sedmidenní incidence rostla v téměř všech krajích kromě nejméně zasaženého Karlovarského, kde je ale pokles jen velmi mírný.
Emotivní VIDEO: Moje paní mohla žít. Pozůstalí po obětech covidu viní Babiše
Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké, a emotivním videem. Babiš obvinění odmítá.
Nejvíce stoupla v Libereckém (z 10 případů na 26 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní) a Královéhradeckém kraji (z 9 na 22). Nejvyšší incidence je nyní v Moravskoslezském (82 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, před týdnem 47) a Jihočeském kraji (71 případů, před týdnem 36). Praha, kde byla situace v přepočtu na obyvatele dlouho nejhorší, je nyní s 68 případy třetí (před týdnem měla 53 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní).
Zpřísňovat se nebude
Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) může být na konci října při podobné rychlosti šíření epidemie kolem dvou tisíc nových případů prokázané nákazy koronavirem denně. Vychází z realistického ze tří připravených scénářů, který nepočítá s výrazně vyšší proočkovaností, ale ani horší mutací koronaviru.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tento týden novinářům řekl, že nárůst nových případů je pozvolný. Zůstanou proto stávající protiepidemická opatření, neplánuje jejich zpřísnění ani rozvolnění. Rovněž podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) není důvod ke zpřísňování opatření.
Počet nově potvrzených případů koronaviru víceméně roste od konce prázdnin. V polovině září se denní počty nakažených dostaly nad 500, v minulém týdnu v pondělí nad 600, ve středu nad 700 a ve čtvrtek nad 900. Tisícovku případů denně překročilo Česko poprvé od půlky května v úterý, kdy laboratoře zjistily 1 109 nákaz. Poprvé se Česko nad tisícovku dostalo loni 8. září. Přesně před rokem bylo v Česku za den více než 5 tisíc případů, začátkem ledna pak bylo za jediný den i více než 17 tisíc případů.
Tento týden už zemřelo 11 lidí
Od začátku epidemie, která v Česku začala loni na jaře, se koronavirus prokázal u 1,697 milionu lidí. Většina se uzdravila, 30 493 nakažených zemřelo. Úmrtí v poslední době přibývá. Zatímco v srpnu a první polovině září byly počty úmrtí lidí s covidem v řádu jednotek za týden, v posledních třech týdnech byla zemřelých vždy více než desítka. Za minulý týden jich ministerstvo eviduje 15, za tři dny tohoto týdne zatím 11.
K zamezení šíření koronavirové nákazy a jejích dopadů má přispět očkování. V Česku má nyní dokončené očkování 5,986 milionu lidí, tedy 55,9 procenta z 10,7 milionu obyvatel. Alespoň první dávku vakcíny obdrželo 6,098 milionu lidí, tedy 57 procent celkové populace. U dospělých nad 18 let má alespoň první dávku 67,3 procenta, v ČR se očkuje od 12 let věku.
Třetina Čechů a Češek nad 16 let se ještě očkovat nenechala, určitý podíl z nich může chránit prodělání nemoci. Ve věkové kategorii 60+ dosud není očkováno více než 400 tisíc lidí, vážným průběhem nemoci jsou přitom ohroženi nejvíce. Z 299 lidí, kteří jsou nyní s covidem v nemocnici, 209 nemá očkování a čtyři ho mají nedokončené. Na jednotkách intenzivní péče je 83 lidí, z nichž 57 nemá očkování. Průměrný věk nově hospitalizovaných neočkovaných pacientů je nyní 58 let, ukazují data ministerstva.