Důchodci v exekuci
Důchodci si nejčastěji berou půjčky ve snaze finančně pomoci někomu z rodiny. Počet těch, kteří se kvůli nesplacenému dluhu potýkají s exekucemi, se za poslední rok zvýšil o tři tisíce. Na vině tohoto nárůstu může být i pandemie, kvůli které jsou senioři bojácnější, a častěji tak odkládají řešení některých problémů.
Česká správa sociálního zabezpečení posílá penze se srážkou více než čtyřiceti tisícům starobních důchodců. Exekuce zanechaly stopu i na životě Stanislava Tolara (72), který jich má na kontě pět. Do potíží se dostal kvůli starým dluhům z podnikání, které se rozhodl splácet pomocí půjčky. „Kdyby mi nepomohly děti, vůbec nevím, jak bych to zvládal,“ popsal svou situaci. Z původně třicetitisícového dluhu má nyní úroky z prodlení ve výši stovek tisíc korun.
Dle Exekutorské komory je v exekuci 63 298 lidí starších pětašedesáti let. Za poslední rok jich tak přibyly skoro tři tisíce. „Takové navýšení v rámci jednoho roku není málo. Častěji se teď stává, že si lidé své dluhy z produktivního věku přenášejí do důchodu,“ konstatoval prezident Exekutorské komory Jan Mlynařík.
Podle některých odborníků by přitom starobní důchod vůbec neměl podléhat exekuci. Poskytovatelé úvěrů by tím přišli o jistotu pravidelných příjmů, čímž by se snížilo množství nabízených rizikových půjček. „V poradně se setkáváme se situacemi, ve kterých si lidé úvěrem splácejí ten předchozí. Klienti se pak dostali do dluhové spirály,“ popsala situaci Kateřina Čočková, vedoucí občanské poradny Společnou cestou.
Vliv na narůstající počet exekucí by mohla mít i pandemie, kvůli které jsou senioři bojácnější. „V období koronavirové krize většina důchodců raději odkládá řešení svých problémů. Právě toto zanedbávání může přerůst v tento problém,“ uvedl Jaroslav Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.
Důchodkyně - ilustrační foto Zdroj: ČTK