Počet úmrtí na nemoc COVID-19 ve světě překonal podle výpočtů agentury Reuters hranici 700 000; každých 15 sekund nákaze podlehne jeden člověk. Rovněž americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně, uvádí víc než 700 000 obětí, nejvíce v USA, Brazílii, Mexiku a Velké Británii. Infikovaných bylo podle JHU dosud celosvětově zjištěno více než 18,5 milionu.
Koronavirová bilance obětí předstihla obdobné údaje týkající se chřipkových epidemií. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) si chřipky každý rok vyžádají asi 290 000 až 650 000 životů. Chřipkou podle WHO ročně onemocní okolo miliardy lidí, z toho tři až pět milionů vážně.
Kolik nakažených koronavirem už je riziko? Státy EU mají různé hranice, hledá se shoda
Evropské země se vzájemně přeřazují do z hlediska koronaviru bezpečných a naopak rizikových zemí podle zcela rozdílných měřítek. Shodnout by se ale mohly na alespoň podobné hranici. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pro CNN Prima NEWS uvedl, že to bude řešit na srpnovém setkání ministrů zahraničí států EU.
Překročení hranice 600 000 obětí v rámci nynější pandemie ohlásila Univerzita Johnse Hopkinse 18. července, kdy bylo ve světě 14 milionů nakažených. Překonání půlmilionové hranice počtu obětí nákazy univerzita ohlásila 28. června. První úmrtí bylo hlášeno 10. ledna ze středočínského Wu-chanu.
Podle výpočtů Reuters, opírající se o údaje z posledních dvou týdnů, zemřelo každý den na onemocnění COVID-19 v průměru téměř 5 900 lidí. To odpovídá 247 úmrtím každou hodinu, anebo jednomu úmrtí každých 15 vteřin, napsala agentura.
Novými epicentry pandemie jsou USA, které mají na 330 milionů obyvatel, a Latinská Amerika, která je domovem asi 640 milionů lidí.