reklama

Kolik nakažených koronavirem už je riziko? Státy EU mají různé hranice, hledá se shoda

Evropské země se vzájemně přeřazují do z hlediska koronaviru bezpečných a naopak rizikových zemí podle zcela rozdílných měřítek. Shodnout by se ale mohly na alespoň podobné hranici. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pro CNN Prima NEWS uvedl, že to bude řešit na srpnovém setkání ministrů zahraničí států EU.

reklama

Petříček už dříve označil za komplikaci, že jednotlivé země EU mají různý koeficient, podle něhož ostatní státy zařazují do svých seznamů. „Někteří mají tu hranici na deseti případech na sto tisíc obyvatel, někteří na 50 případech. Chci s kolegy z EU jednat o sjednocení nebo alespoň přiblížení této hranice pro celou EU,“ uvedl ministr.

Pro CNN Prima NEWS nyní ministr doplnil, že téma chce řešit na srpnovém neformálním setkání ministrů zahraničí. „Dnes bohužel vidíme, že koeficient se proměňuje v čase i v rámci členských států. Rád bych to téma zvedl na neformálním jednání ministrů zahraničí EU v Gymnichu na konci srpna, kdy se s kolegy z ostatních států uvidím poprvé po letní přestávce,“ uvedl ministr.

K tématu

Co bude za Česko Petříček navrhovat za stanovenou hranici, je zatím otevřené. „V první řadě je důležité přesvědčit ostatní státy, aby se vůbec shodly na principu ustanovení jednotného čísla. Následně se pojďme bavit o jeho hodnotě. Zatím jsou koeficienty napříč EU opravdu různorodé, ale ČR je v otázce jednotného koeficientu flexibilní. Pro EU by teď mělo být prioritní dostat nás všechny k jednomu stolu, kde si vysvětlíme, proč je důležité mít toto jednotné číslo. Až pak se můžeme bavit o jeho výši,“ dodal ministr.

Na českém seznamu má červenou pouze Rumunsko

Na českém seznamu evropských zemí je v kategorii s vysokým rizikem pouze Rumunsko. K datu 29. července země s dvaceti miliony obyvatel eviduje přes 47 tisíc případů. Podle oficiálních statistik zemřelo 2 239 nakažených.

Lidé, kteří přicestují do Česka z Rumunska, se musí od pondělí hlásit příslušné krajské hygienické stanici a absolvovat test na COVID-19, nebo podstoupit karanténu. Ostatní evropské země jsou z hlediska výskytu nemoci bezpečné. Ministerstvo zdravotnictví ale nedávno upozornilo na lokální ohniska v bezpečných zemích.

Tagy: testování cestování Evropská unie Tomáš Petříček vláda koronavirus pandemie koronaviru

Další hlavní zprávy

Politika

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělil srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva první třídy. Předal mu ho na slavnostním ceremoniálu před vzájemným jednáním na Pražském hradě. Uvedl to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Vučič mu ho udělil již loni, v úterý mu ho předal.

MS v hokeji 2021

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Šestnáctka trenérů v posledních dnech a týdnech umíchala finální produkt, který vyšle na mistrovství světa v hokeji startující už v pátek 21. května v Lotyšsku. Podívejte se v článku CNN Prima NEWS na to, kteří hráči se dostali do finální nominace pro šampionát v Rize. Jednotlivé sestavy mohou v průběhu vrcholné akce nabýt na síle podle toho, jak se bude vyvíjet situace v zámořské NHL.

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří
Ve vězení strávili 31 let za vraždu, kterou nespáchali. Dostanou miliardové odškodné
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Další vlna rozvolňování. Co všechno se příští pondělí změní?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Brutálně zavraždil cyklistku sekerou a nožem na okraji Olomouce. Odsedí si 25 let
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
Další články
reklama
reklama