Kolik nakažených koronavirem už je riziko? Státy EU mají různé hranice, hledá se shoda

Ilustrační foto: Profimedia

Co už je rizikový výskyt?

Evropské země se vzájemně přeřazují do z hlediska koronaviru bezpečných a naopak rizikových zemí podle zcela rozdílných měřítek. Shodnout by se ale mohly na alespoň podobné hranici. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pro CNN Prima NEWS uvedl, že to bude řešit na srpnovém setkání ministrů zahraničí států EU.

Petříček už dříve označil za komplikaci, že jednotlivé země EU mají různý koeficient, podle něhož ostatní státy zařazují do svých seznamů. „Někteří mají tu hranici na deseti případech na sto tisíc obyvatel, někteří na 50 případech. Chci s kolegy z EU jednat o sjednocení nebo alespoň přiblížení této hranice pro celou EU,“ uvedl ministr.

Pro CNN Prima NEWS nyní ministr doplnil, že téma chce řešit na srpnovém neformálním setkání ministrů zahraničí. „Dnes bohužel vidíme, že koeficient se proměňuje v čase i v rámci členských států. Rád bych to téma zvedl na neformálním jednání ministrů zahraničí EU v Gymnichu na konci srpna, kdy se s kolegy z ostatních států uvidím poprvé po letní přestávce,“ uvedl ministr.

Co bude za Česko Petříček navrhovat za stanovenou hranici, je zatím otevřené. „V první řadě je důležité přesvědčit ostatní státy, aby se vůbec shodly na principu ustanovení jednotného čísla. Následně se pojďme bavit o jeho hodnotě. Zatím jsou koeficienty napříč EU opravdu různorodé, ale ČR je v otázce jednotného koeficientu flexibilní. Pro EU by teď mělo být prioritní dostat nás všechny k jednomu stolu, kde si vysvětlíme, proč je důležité mít toto jednotné číslo. Až pak se můžeme bavit o jeho výši,“ dodal ministr.

Na českém seznamu má červenou pouze Rumunsko

Na českém seznamu evropských zemí je v kategorii s vysokým rizikem pouze Rumunsko. K datu 29. července země s dvaceti miliony obyvatel eviduje přes 47 tisíc případů. Podle oficiálních statistik zemřelo 2 239 nakažených.

Lidé, kteří přicestují do Česka z Rumunska, se musí od pondělí hlásit příslušné krajské hygienické stanici a absolvovat test na COVID-19, nebo podstoupit karanténu. Ostatní evropské země jsou z hlediska výskytu nemoci bezpečné. Ministerstvo zdravotnictví ale nedávno upozornilo na lokální ohniska v bezpečných zemích.

Tagy: