reklama

Kolik nakažených koronavirem už je riziko? Státy EU mají různé hranice, hledá se shoda

Evropské země se vzájemně přeřazují do z hlediska koronaviru bezpečných a naopak rizikových zemí podle zcela rozdílných měřítek. Shodnout by se ale mohly na alespoň podobné hranici. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pro CNN Prima NEWS uvedl, že to bude řešit na srpnovém setkání ministrů zahraničí států EU.

reklama

Petříček už dříve označil za komplikaci, že jednotlivé země EU mají různý koeficient, podle něhož ostatní státy zařazují do svých seznamů. „Někteří mají tu hranici na deseti případech na sto tisíc obyvatel, někteří na 50 případech. Chci s kolegy z EU jednat o sjednocení nebo alespoň přiblížení této hranice pro celou EU,“ uvedl ministr.

Pro CNN Prima NEWS nyní ministr doplnil, že téma chce řešit na srpnovém neformálním setkání ministrů zahraničí. „Dnes bohužel vidíme, že koeficient se proměňuje v čase i v rámci členských států. Rád bych to téma zvedl na neformálním jednání ministrů zahraničí EU v Gymnichu na konci srpna, kdy se s kolegy z ostatních států uvidím poprvé po letní přestávce,“ uvedl ministr.

K tématu

Co bude za Česko Petříček navrhovat za stanovenou hranici, je zatím otevřené. „V první řadě je důležité přesvědčit ostatní státy, aby se vůbec shodly na principu ustanovení jednotného čísla. Následně se pojďme bavit o jeho hodnotě. Zatím jsou koeficienty napříč EU opravdu různorodé, ale ČR je v otázce jednotného koeficientu flexibilní. Pro EU by teď mělo být prioritní dostat nás všechny k jednomu stolu, kde si vysvětlíme, proč je důležité mít toto jednotné číslo. Až pak se můžeme bavit o jeho výši,“ dodal ministr.

Na českém seznamu má červenou pouze Rumunsko

Na českém seznamu evropských zemí je v kategorii s vysokým rizikem pouze Rumunsko. K datu 29. července země s dvaceti miliony obyvatel eviduje přes 47 tisíc případů. Podle oficiálních statistik zemřelo 2 239 nakažených.

Lidé, kteří přicestují do Česka z Rumunska, se musí od pondělí hlásit příslušné krajské hygienické stanici a absolvovat test na COVID-19, nebo podstoupit karanténu. Ostatní evropské země jsou z hlediska výskytu nemoci bezpečné. Ministerstvo zdravotnictví ale nedávno upozornilo na lokální ohniska v bezpečných zemích.

Tagy: testování cestování Evropská unie Tomáš Petříček vláda koronavirus pandemie koronaviru

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama