reklama

Kolik nakažených koronavirem už je riziko? Státy EU mají různé hranice, hledá se shoda

Evropské země se vzájemně přeřazují do z hlediska koronaviru bezpečných a naopak rizikových zemí podle zcela rozdílných měřítek. Shodnout by se ale mohly na alespoň podobné hranici. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pro CNN Prima NEWS uvedl, že to bude řešit na srpnovém setkání ministrů zahraničí států EU.

reklama

Petříček už dříve označil za komplikaci, že jednotlivé země EU mají různý koeficient, podle něhož ostatní státy zařazují do svých seznamů. „Někteří mají tu hranici na deseti případech na sto tisíc obyvatel, někteří na 50 případech. Chci s kolegy z EU jednat o sjednocení nebo alespoň přiblížení této hranice pro celou EU,“ uvedl ministr.

Pro CNN Prima NEWS nyní ministr doplnil, že téma chce řešit na srpnovém neformálním setkání ministrů zahraničí. „Dnes bohužel vidíme, že koeficient se proměňuje v čase i v rámci členských států. Rád bych to téma zvedl na neformálním jednání ministrů zahraničí EU v Gymnichu na konci srpna, kdy se s kolegy z ostatních států uvidím poprvé po letní přestávce,“ uvedl ministr.

K tématu

Co bude za Česko Petříček navrhovat za stanovenou hranici, je zatím otevřené. „V první řadě je důležité přesvědčit ostatní státy, aby se vůbec shodly na principu ustanovení jednotného čísla. Následně se pojďme bavit o jeho hodnotě. Zatím jsou koeficienty napříč EU opravdu různorodé, ale ČR je v otázce jednotného koeficientu flexibilní. Pro EU by teď mělo být prioritní dostat nás všechny k jednomu stolu, kde si vysvětlíme, proč je důležité mít toto jednotné číslo. Až pak se můžeme bavit o jeho výši,“ dodal ministr.

Na českém seznamu má červenou pouze Rumunsko

Na českém seznamu evropských zemí je v kategorii s vysokým rizikem pouze Rumunsko. K datu 29. července země s dvaceti miliony obyvatel eviduje přes 47 tisíc případů. Podle oficiálních statistik zemřelo 2 239 nakažených.

Lidé, kteří přicestují do Česka z Rumunska, se musí od pondělí hlásit příslušné krajské hygienické stanici a absolvovat test na COVID-19, nebo podstoupit karanténu. Ostatní evropské země jsou z hlediska výskytu nemoci bezpečné. Ministerstvo zdravotnictví ale nedávno upozornilo na lokální ohniska v bezpečných zemích.

Tagy: testování cestování Evropská unie Tomáš Petříček vláda koronavirus pandemie koronaviru

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Další články
reklama
reklama