Odborníci o cestě jako v Singapuru (zdroj: CNN Prima NEWS)
Jít cestou Singapuru a přestat počítat nakažené, nebo data a čísla stále sledovat? Podle epidemiologa Jiřího Berana se Češi mohou vydat podobným směrem jako asijský městský stát. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula má ale jiný názor. Češi podle něj nejsou dostatečně disciplinovaní a chybí jim základní instinkt, jak se ve společnosti chovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS debatovali oba odborníci i s hlavním epidemiologem IKEM Petrem Smejkalem, který souhlasí, že Češi mají jinou mentalitu než Asiaté.
Singapur chce přestat počítat nakažené, nepřetěžovat nemocnice a hygienické stanice infikovanými s lehkým průběhem nemoci, a dokonce se ani nebude snažit, aby nákaza úplně zmizela. Podle tamní vlády se lidé musejí naučit s covidem žít jako s chřipkou.
Singapur nebude počítat nakažené. Lidé se mají učit žít s covidem jako s chřipkou
Jedna z nejbohatších zemí světa Singapur hodlá jako první nastavit uvolněnou dlouhodobou taktiku boje s covidem. Městský stát chce přestat počítat nakažené, nepřetěžovat nemocnice a hygieny infikovanými s lehkým průběhem nemoci a dokonce se ani nebude snažit, aby nákaza úplně zmizela. Podle tamní vlády se lidé musejí naučit žít s covidem jako s chřipkou.
„Singapur jsem vždy ukazoval jako cíl. Je to stát, který od začátku dělal cílená opatření, pracoval s pozitivně testovanými osobami, které mohly zemřít. Tedy s lidmi nad 50 let. Celou dobu navrhuji, abychom to dělali stejně,“ kvitoval ve vysílání CNN Prima NEWS rozhodnutí asijského státu epidemiolog Jiří Beran.
Beranovy návrhy ale prý nikdo nevyslyšel. „Vsadili na to, že rozvolní a budou pracovat jen s osobami, u kterých může onemocnění způsobit vážný průběh. Nám k tomu chybí jen proočkovat osoby starší 60 let, kterých nemáme doočkováno asi 700 tisíc,“ vysvětlil Beran úskalí stejného přístupu v Česku.
Nechceme rezervoár smrti
Vysoký počet seniorů, kteří vakcinaci zatím odmítají nebo se k ní nedostali, děsí i biochemika Zdeňka Hostomského. „Můžeme očkovat děti, ale máme nenaočkovaných 20 procent lidí nad 55 nebo 60 let. To je rezervoár smrti, který nechceme. Udělejme veškerou aktivitu na přemlouvání těchto lidí a mladými se vlastně nezaobírejme,“ navrhuje Hostomský.
Expert IKEM Petr Smejkal a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula mají na „singapurskou cestu“ jiný názor. Podle nich zatím není v Česku možná, protože naše společnost je od té asijské velmi odlišná.
Epidemiolog Jiří Beran v pořadu 360 na CNN Prima NEWS. Zdroj: CNN Prima NEWS
„Musíme se na to dívat racionálně. Neřekl bych, že lidé u nás jsou uvědomělí a budou si epidemii řídit sami. Viděli jsme, co se tady stalo minulý rok, nejsme schopni to v Česku uřídit podobně jako jinde v Evropě. Chybí nám instinkt, že když se někdo blíží, tak ustoupíme. V západních zemích to funguje,“ dodal Prymula. Podobný přístup jako Singapur totiž zvažují třeba Velká Británie nebo Rakousko.
Smejkal si myslí, že stejný systém se v Česku může zavést až ve chvíli, kdy se lidé budou chovat zodpovědně. „Jsme jiná kultura, takže se nemůžeme úplně srovnávat. S evropskými zeměmi se pojďme srovnávat, až budeme mít proočkovanou stejnou část populace. Máme rezervy zejména u starších lidí,“ podotkl expert pražského IKEM.