Singapur nabídne jednorázovou platbu budoucím rodičům, kteří počnou dítě během pandemie koronaviru. Lidé totiž v této nejisté době děti mít nechtějí. Singapur se přitom potýká delší dobu s velmi nízkou porodností.
Místopředseda singapurské vlády Heng Swee Keat uvedl, že nabídka pomůže uklidnit lidi, kteří čelí finančnímu tlaku a obávají se o práci. „Dostali jsme zpětnou vazbu, že COVID-19 způsobil, že někteří potenciální rodiče své plány odložili,“ řekl vicepremiér. „Je to zcela pochopitelné, zvláště když čelí nejistotě ohledně svých příjmů,“ dodal.
Rekordní pokles ekonomiky
Heng uvedl, že platba pomůže rodičům s výdaji, nesdělil však přesnou částku. Přestože země zvládá pandemii úspěšně z hlediska zdraví občanů, u ekonomiky došlo k hlubokému poklesu. HDP se ve druhém čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku pravděpodobně snížil o 12,6 %, což podle ekonomů znamená „rekordní pokles“.
Singapur má jednu z nejnižších porodností na světě. Tuto statistiku se vlády dlouhodobě neúspěšně pokoušejí zvrátit. Míra plodnosti podle statistiky dosahuje pouze 1,14 porodu na ženu. Podle Světové banky je na stejné úrovni s Hongkongem. Podobná čísla zaznamenaly pouze Jižní Korea a americké území Portorika. Aby se populace v zemi přirozeně zvyšovala, musí mít ženy v průměru 2,1 dětí. Většina rozvinutých zemí je však dnes pod touto úrovní.
S porodností bojuje Singapur léta
Singapur se od 80. let 20. století snaží pokles porodnosti zastavit. Ani veřejné kampaně podporující porod a řada finančních a daňových pobídek to však nedokázaly. „Stejně jako v mnoha vyspělých zemích je klíčovou výzvou pro Singapur naše nízká porodnost a stárnutí populace,“ uvedla vláda ve zprávě z roku 2011. „Naším cílem je dosáhnout udržitelnou populaci, která podporuje jak hospodářský růst, tak sociální soudržnost, aby Singapur zůstal plný života.“
Pokud jde o pandemii, země se vyhnula tomu nejhoršímu. Podle univerzity Johnse Hopkinse tam zemřelo na následky nemoci COVID-19 jen 27 lidí.