Ministerstvo zdravotnictví nově zveřejňuje data o koronaviru z jednotlivých obcí České republiky. Lidé si tak mohou na webových stránkách dohledat, kolik nakažených přibylo přímo v místě jejich bydliště. Dříve přitom resort statistiky na úrovni obcí odmítl publikovat z obavy konfliktů mezi obyvateli.
Údaje o počtu nakažených v jednotlivých obcích Česka chtěli starostové znát už v březnu. Stěžovali si, že je ministerstvo neinformuje ani o základních datech, natož aby znali alespoň přibližnou polohu nakažených. Zdůrazňovali také, že nechtějí vědět konkrétní jména, jen počet infikovaných.
Zveřejnění konkrétnějších informací se ale resort zdravotnictví zpočátku bránil a uváděl pouze data po celých okresech. Až na konci srpna tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že starostové data dostanou. Důvodem bylo, aby mohly obce rychleji reagovat na situaci kolem koronaviru a začít vše řešit s hygieniky.
„Musíme posilovat naše schopnosti zvládat efektivně pandemickou situaci. Proto jsme v posledních týdnech připravovali způsob předávání informací obcím, aby měly silnější pozici v řešení zhoršené epidemiologické situace na jejich území,“ uvedl tehdy Vojtěch.
Roman Prymula, který ho v úřadu nahradil, si vytyčil jako jeden z cílů zlepšení komunikace s veřejností a také její lepší informovanost. Prohlásil, že nechce tajit žádné údaje, a proto bude Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejňovat vše, co může.
Jak se v datech vyznat
Takovými daty jsou nyní tedy právě i počty nakažených po jednotlivých obcích. ÚZIS aktualizuje údaje jednou denně a přístup k nim má úplně každý. Stačí si na webu věnovaném statistikám o šíření nemoci COVID-19 v Česku rozkliknout předposlední nebo poslední odkaz.
Pod kapitolou „Přehled epidemiologické situace dle hlášení krajských hygienických stanic podle ORP“ najdete údaje pro dané obce do jara až po současnost. Pokud chcete nejnovější údaje, sjeďte v dokumentu úplně dolů a tam své bydliště dohledejte. Datum ukazuje druhý sloupec.
Jednotlivé sloupečky pak informují o počtu nově nakažených v celé obci, mezi staršími 65 a 75 let za sedm dní a také počet aktuálně hospitalizovaných. Prevalence pak udává poměr počtu všech existujících případů onemocnění k počtu obyvatel v dané lokalitě ve sledovaném časovém období.
Po rozkliknutí poslední kapitoly s názvem „Datové sady pro regiony ČR: Epidemiologické charakteristiky obcí“ najdete vývoj počtu nakažených v jednotlivých obcích seřazený abecedně. Poslední dva sloupce představují nové případy a aktuálně nemocné.
Situace v Česku je však stále kritičtější a denně přibývají tisíce nově nakažených. Aktuální počet infikovaných se blíží 100 tisícům.