Podcast Jak postavit dům s Liborem Boučkem: Můj sen o bydlení aneb pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji
Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.
Stavbě vlastního rodinného domu by měla předcházet dlouhá, skutečně zásadní rodinná diskuse, protože jde o vážné rozhodnutí. Důležitý je také důvod. Proč vlastně stavět? Kvůli skutečnému bydlení a hledání domova? Nebo snad jako investici? Či případně jako odkaz budoucím generacím?
„No přece, aby tady po mně nejen dětem něco zůstalo.“
Odkaz dětem, tedy dědictví, může být podle Deváta nebezpečné, protože se dají těžko odhadnout rodinné vztahy, ale také budoucnost mladší generace, zda bude chtít setrvat v rodinném sídle.
Domov i investice
A u zbytku má ideálně nastat obojí. „Chceme přece skloubit emocionální složku toho, že v novém domě rádi bydlíme, s tím, že pokud by situace nastala, tak na stavbě nebudeme tratit. Že jsme investici správně promysleli a přizpůsobili,“ nastiňuje Jiří Devát.
„A když k rozhodnutí stavět dospějeme, zajděme za projektantem, za architektem, řekněme jim to, co víme, jaké máme představy, co bychom chtěli. Uvidíme, jaká bude jejich reakce,“ popisuje první kolo příprav Devát v rozhovoru s moderátorem Liborem Boučkem.
Druhou možnost k plánům vlastního bydlení nabízí zcela unikátní konfigurátor domu, který bravurně funguje na internetových stránkách společnosti Wienerberger, patřící mezi nejvýznamnější výrobce stavebních materiálů v České republice. Celá nadnárodní skupina Wienerberger Group je v této oblasti evropskou i světovou jedničkou.
Konfigurátor rodinného domu společnosti Wienerberger Zdroj: CNN Prima NEWS
Konfigurátor Wienerberger pomůže ihned
„Je to věc, která v Česku na trhu chyběla. Ono to sice zní velmi technicky, ale funguje to podobně jako při výběru nového automobilu. Nyní je možné si takto nechat pomoci i při konfiguraci rodinného domu,“ vysvětluje Devát, který chválí především vyšší interaktivitu.
„Do konfigurátoru lze zadat nejrůznější detaily. Například, že rodina má tři děti, takže on spočítá, kolik je potřeba prostoru. Jestli je třeba zvětšit kuchyň. Můžete si i doplnit, jestli chcete terasu,“ dodává Devát a přidává vlastní zkušenost: „Ano, jasně, konfigurátor jsem vyzkoušel. Ale na první pokus mi vyšel dům, který se mi příliš nelíbil a musel jsem hledat, čím to bylo.“
Konfigurátor při zadávání počtu pokojů, ložnic, ale i samostatných koupelen a oddělených toalet, okamžitě přepočítá obytnou plochu a kalkuluje novou cenu. „Když to nevyjde finančně, tak je to ve stadiu příprav ještě dobré, protože se s tím dá pracovat. Lze ubrat na velikosti pokojů, hledat jiné varianty a zároveň sledovat, jak se cena domu snižuje,“ přibližuje Devát a s mírnou nadsázkou upozorňuje: „Když se představy a konfigurace s finančními možnostmi liší o řád, tak zřejmě ještě nenastal správný čas, kdy si pořídit vlastní dům.“
Role architekta a projektanta
Pokud rodina, případně investor či zájemce o rodinný dům, projde přes první překážky, následně by měla začít skládat vlastní představy do hmatatelného tvaru, které může použít, nebo je vzít jako podklad pro jednání s architektem a projektantem. „Oni už by pak měli udělat další na základě osobního rozhovoru. A nebojte se zeptat: Jak mi můžete pomoci?“ říká Devát a upozorňuje: „Nečekejte, že tzv. na první dobrou to bude přesně ono. Počítejte s tím, že se myšlenky budou tříbit, že dojde na změny. Není nutné být ve stresu, že se musí zítra tzv. kopnout.“
Rozhodlo se: Stavět se bude. Jaký by měl být další postup? Od koho si nechat poradit? Odborník doporučuje využít zkušeností a referencí přátel, nebát se najezdit kilometry v autě nebo na kole a podívat se po domech, které se líbí. To vše pomůže k cestě za snad odpovídajícím vlastním rodinným domem.
Na to všechno mají navazovat zásadní rozhovory s projektantem a architektem, aby vznikla maximální vzájemná důvěra, aby pochopili, co zadavatel chce, a tudíž mu vše „vrátili“ v podobě, která se bude líbit.
Ekologie, materiály a udržitelnost
V současnosti se hodně hovoří o udržitelnosti, ekologii a materiálech. Vše do sebe zapadá, o to víc je kvalita materiálu nesmírně důležitá. „Ekonomika stavby totiž neznamená jen to, za co dům postavím, ale také to, za co ho budu provozovat. Takže radím nešetřit na skeletu, protože to se následně projeví na nízkých provozních nákladech,“ tvrdí Devát, podle kterého není nejekologičtějším a nejpřírodnějším domem dřevostavba, jak si mnozí myslí.
Pokud existují plány, k dispozici jsou všechna povolení, zbývá snad jediné. Stavět. Ale jak? Sám, či tzv. svépomocí? Nebo díky vyššímu rozpočtu existuje možnost nechat si postavit dům na klíč? Každé má své pro a proti. Rozhodnutí je stejně zásadní jako to, jestli vůbec rodinný dům vlastnit.
„Pokud svépomocí, pak je třeba něco umět, být řemeslně zdatný, nebát se práce. A mít také dostatek času,“ nastiňuje bývalý vrcholový manažer, který si umí sám obložit koupelnu či mansardu dřevem.
Všechny díly "Jak postavit dům" najdete zde: https://cnn.iprima.cz/jak-postavit-dum