Podíl v krachujícím čínském developerovi China Evergrande se chystá převzít společnost Hopson Development. Za 51procentní podíl v její divizi správy majetku hodlá zaplatit více než 40 miliard hongkongských dolarů (asi 112 miliard korun), uvedl státní list Global Times. Zpráva přišla poté, co v pondělí obě firmy požádaly, aby bylo pozastaveno obchodování s jejich akciemi na hongkongské burze kvůli oznámení velké obchodní transakce.
Evergrande se stala jednou z nejproblémovějších firem v Číně. Potácí se mezi krachem s dalekosáhlými dopady, řízeným kolapsem nebo méně pravděpodobnou vyhlídkou na záchranu ze strany Pekingu.
Investoři se obávají, že kolaps podniku by mohl těžce zasáhnout čínský finanční systém a že negativní dopady by se mohly rozšířit i do zbytku světa. Vzhledem k obtížím Evergrande se sháněním peněz na plnění jejích závazků už akcie letos ztratily více než z 80 procent.
Hongkongská burza v pondělí obchodování s akciemi Evergrande pozastavila a důvod tohoto kroku sama nesdělila. Kromě akcií Evergrande Group (EVG) se také neobchodují akcie její divize pro správu majetku Evergrande Property Services. Naopak obchod s divizí elektromobilů Evergrande New Energy Vehicle Group pokračuje beze změny. Zastavilo se i obchodování s akciemi Hopson Development.
Evergrande není schopna refinancovat závazky ve výši 305 miliard dolarů (6,7 bilionu korun). Restrukturalizace podniku by mohla být jednou z vůbec největších v zemi.
Peking pobízí k nakoupení aktiv
„Nejsem si jistý, jestli to nutně znamená, že se společnost vzdala snahy o přežití. Zvláště, když prodej aktiv znamená, že se stále snaží získat hotovost na zaplacení účtů,“ řekl agentuře Reuters analytik Ezien Hoo ze společnosti OCBC. Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje minulý týden uvedla, že Peking pobízí státní firmy a státem podporované developery, aby koupili některá aktiva Evergrande.
Společnost Evergrande, dříve známá jako Hengda Group, založil v roce 1996 miliardář a podnikatel Chuej Kcha-jen. Ten je známý i pod jménem Sü Ťia-jin. Z malé lokální firmy vyrostl realitní gigant, a to především za pomoci vypůjčených peněz.
Podle internetových stránek Evergrande Real Estate firma v současnosti vlastní přes 1 300 projektů ve více než 280 městech po celé Číně. Časopis Forbes vyčíslil osobní majetek Chueje na zhruba 11 miliard dolarů (240 miliard korun) a firmu Evergrande zařadil mezi 500 největších firem světa.