reklama

Podívejte se, jak vypadají majitelé českých hlasů reportérů CNN na CNN Prima NEWS

CNN Prima NEWS má díky licenci CNN jako jediné médium v Česku přístup k rozsáhlé síti reportérů po celém světě. Během chvíle se tak divák může dostat do USA, Asie, Afriky i Austrálie. Žádný obydlený kontinent ve zpravodajství CNN Prima NEWS není nedostupný. Reportéři CNN ale samozřejmě mluví anglicky a v angličtině s nimi komunikují i moderátoři v pražském studiu. České simultánní tlumočení zajišťuje tým devíti profesionálních tlumočníků s dlouholetou praxí. Nelehkou práci, ke které je nutné mít talent, specializované vzdělání a odolnost proti stresu, přibližují vedoucí tlumočnického týmu Barbora Tite a Anna Žilková.

reklama

„CNN Prima NEWS je výjimečná tím, že má vstupy zahraničních reportérů CNN z celého světa ve vysílání, to je jedinečné, je to speciální formát,“ říká Barbora Tite. Netlumočí se ale jen krátké vstupy reportérů. Tým musí být připravený i na tiskové briefingy a nenadálé situace.

„Jsme připraveni i na breaking news situace. Proto je nás tolik. Máme totiž služby a pohotovostní systém. Každý den od brzkého rána do jedenácti hodin večer jsou dva tlumočníci neustále připraveni na telefonu, aby mohli hned přijet, když se něco bude dít,“ vysvětluje Anna Žilková.

Tlumočníci mají v budově CNN Prima NEWS vyhrazené speciální studio, které je připravené pro zabezpečení přenosů. „Je to pro nás ideální. Máme tam zařízení pro dva tlumočníky, což je standardní nastavení. Tlumočníci se střídají podobně jako komentátoři při fotbalovém utkání. Ve studiu máme televizi, díky níž může tlumočník sledovat vysílání, a má sluchátka s mikrofonem, kde slyší trasu, jak se říká, kterou bude tlumočit. Když by byla například nějaká živá tisková konference, jde nám to do uší o chvíli dřív, než se to vysílá, abychom věděli, co už bylo řečeno a jak na to nejlépe navázat. Zároveň ve sluchátkách slyšíme i moderátora a pokyny z režie,“ říká Barbora Tite.

Podle Anny Žilkové nezáleží jen na technice samotné, ale také na kvalitě zvuku. „Úplně nejdůležitější z hlediska techniky je zvuk. Tlumočník potřebuje k práci opravdu výjimečně kvalitní zvuk. To, co běžnému posluchači přijde v pořádku, pro tlumočníka nemusí stačit, a může to být dokonce i nepoužitelné. Protože mozek v tu chvíli vykonává tolik činností najednou, že se nemůže soustředit jen na poslech, a tím pádem to musí být hodně kvalitní. Ale to my v CNN Prima NEWS máme. Tady jsou dobří zvukaři,“ říká Anna Žilková.

A co předchází vstupu reportéra CNN, jako například Maxe Fostera z Londýna, do vysílání v Česku?

„Máme vždy k dispozici jméno konkrétního reportéra, který bude vstupovat, a nástřel otázek, které mu budou položeny. Všichni tlumočníci samozřejmě sledují, co se děje ve světě, a mají přehled. Naše příprava spočívá kromě jiného i v tom, že si téma nastudujeme víc do hloubky. Takže teď, když byl vstup týkající se koronaviru v Británii, bylo potřeba si předem projít všechna důležitá čísla a hlavní informace, které tam můžou zaznít. Poslechneme si předtím i daného reportéra, abychom si zvykli na to, jak mluví, jestli třeba nemluví velmi rychle nebo nemá nějaký specifický přízvuk. I když vstup trvá třeba dvě nebo tři minuty, tak příprava může být docela rozsáhlá, aby tlumočníka nic nepřekvapilo. Klidně i víc než hodinu,“ uzavírá Barbora Tite.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama