reklama

Podnikatelé, kterým stát nepomohl: Stále čekají na slíbených 44 tisíc

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Společníci malých s.r.o., kterým vládní opatření zkrátila nebo zastavila tržby, stále čekají na pomoc od státu. Nyní se na ně nevztahuje kompenzační bonus pro OSVČ ani podpora v rámci programu Antivirus. Příspěvek ve výši až 44 tisíc pro malé s.r.o. už sice odsouhlasila vláda, stále ale neprošel zákonodárným procesem. Na finanční úřady už se zoufalí „společníci“ obracejí s žádostí o bonus s takovou intenzitou, že je úředníci museli vyzvat k trpělivosti.

reklama

„Program Pomoc společníkům malých s.r.o. je v legislativním procesu. Stále neznáme konečnou podobu. Věříme, že jste netrpěliví, ale prosíme vás, nepodávejte žádosti, dokud vás k tomu nevyzveme. Nezahlcujte úřady, které nyní zpracovávají jen žádosti určené pro OSVČ,“ uvedla nedávno Finanční správa na svém Twitteru.

Jednorázový příspěvek 500 korun denně i pro malé s.r.o., tedy obdobu příspěvku pro OSVČ, schválila vláda už na začátku května. „Pomoc je namířena pro aktivní společníky v čele malých ‚eseróček‘, nikoliv pro firmy jako takové, ani pro pasivní investory. Pokud je žadatel společníkem ve více společnostech, ve kterých naplní podmínky programu, vznikne mu nárok na podporu pouze jednou,“ řekla k tomu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

K tématu

Příspěvek je určen pro společnosti s nejvýše dvěma společníky, kde o podporu mohou požádat oba, ale i pro ty s více společníky, kteří jsou členy jedné rodiny. Peníze by stejně jako u OSVČ měla vyplácet Finanční správa, a to za období od 12. března do 8. června, mohlo by jít až o 44 tisíc korun. Sněmovnou prošel návrh krátce poté, co jej odsouhlasila vláda, nicméně Senát jej do Sněmovny vrátil. Sněmovna o tom bude moci znovu hlasovat až 26. května.

Do té doby mají malá s.r.o. takříkajíc smůlu. Kromě toho, že se na ně doposud žádný kompenzační bonus nevztahuje, jsou vyřazeny i z programu Antivirus, který přispívá zaměstnavatelům na mzdy zaměstnancům.

Možná se změní pravidla Antiviru

Na platy společníků s.r.o. stát nyní nepřispívá. V případě jednatelů společností stát podporu v rámci programu Antivirus poskytne pouze za podmínky, že pracovní smlouva nebyla na straně zaměstnance i zaměstnavatele podepsána toutéž fyzickou osobou. Tak přitom v praxi řada malých s.r.o. funguje. Žádat mohou podle ministerstva práce jednatelé společností alespoň o dávky pomoci v hmotné nouzi nebo o dávku mimořádné okamžité pomoci.

Společníci ale mohou doufat ve změnu. Jan Brodský z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) pro CNN Prima NEWS uvedl, že o změně přístupu se na ministerstvu mluví, detaily však nedodal. „V případě jednatelů společností, kde byla pracovní smlouva uzavřena na straně zaměstnavatele i zaměstnance stejnou osobou, stále probíhá na MPSV interní debata o případné změně přístupu.“

Tagy: Alena Schillerová malé firmy antivirus Vláda podnikatelé
reklama
reklama

Byznys

Česká hospodářská idylka brzy skončí. Tvrdý náraz přijde nejpozději na podzim

Další hlavní zprávy

USA

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili krátce před začátkem nočního zákazu vycházení ve Washingtonu vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. CNN uvedla, že během páteční noci využil prezident Donald Trump dokonce podzemní bunkr.

USA

VIDEO: Cisterna vjela do protestujících na dálnici u Minneapolisu, dav řidiče napadnul

VIDEO: Cisterna vjela do protestujících na dálnici u Minneapolisu, dav řidiče napadnul

Dramatické okamžiky přinesla demonstrace na uzavřené dálnici vedoucí skrz Minneapolis. Do davu pokojně manifestujících lidí tam vjela cisterna. Podle místních úřadů jí ale všichni účastníci protestu stačili uhnout z cesty. Policie označila počínání řidiče, který skončil ve vazbě, za „velmi znepokojivé“. Poté, co zastavil své vozidlo uprostřed shromáždění, jej několik lidí napadlo a způsobilo mu lehká zranění.

reklama
Tresty za týrání zvířat budou přísnější. Viníkovi hrozí až deset let za mřížemi
reklama
reklama
Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání

USA

Domácí zpravodajství

Colloredo-Mansfeldová ke sporu o Opočno: Když nevyhraji já, vyhrají moje děti
Další články
reklama
reklama