Podnikatelé a firmy, které z programu Antivirus čerpají peníze na mzdy svých zaměstnanců, musí počítat s tím, že je stát bude kontrolovat. Pokud úřad práce zjistí pochybení, bude muset příjemce dotace přeplatek vrátit. Další sankce ukládá při zjištění porušení pracovněprávních předpisů Státní úřad inspekce práce, který je ke kontrolám přizván. Kontroly probíhají i přesto, že všem žadatelům ještě peníze nebyly vyplaceny.
„Kontroly nakládání s finančními prostředky státu probíhají plánovaně a plošně, máme ale i velký počet podnětů od zaměstnanců. Na Státní úřad inspekce práce píší lidé, že dostali výpověď, a přitom na ně firma bere dotace. To je porušení podmínek programu,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové byly zahájeny stovky kontrol. „Ty zatím stále běží. Žadateli musí být dán přiměřený čas mimo jiné na přípravu požadovaných dokumentů,“ uvedla Beránková pro CNN Prima NEWS.
Stát hlídá čerpání z Antiviru s tím, že musí kontrolovat, zda byly poskytnuté peníze ze státního rozpočtu využity k původnímu účelu. Úřad práce připouští, že se nyní zaměřuje především na velké firmy.
Stát nestíhá vyplácet hlavně v Praze
„V první vlně kontrol jsou hlavně větší podnikatelské subjekty, které mají dostatečně robustní aparát jak k realizaci žádostí, tak i pro dodání podkladů ke kontrolám. Je zřejmé, že například malé rodinné firmy se nyní potřebují věnovat svému podnikání. Větší firmy zaměstnávající personalisty a účetní jsou v jiné situaci, takže kontrolou procházejí v této vlně zejména ony,“ dodala Beránková.
Lidé nám píšou, že dostali výpověď, ačkoli na ně firma bere dotace, říká Maláčová
Vláda jedná o pokračování programu Antivirus, v němž zaměstnavatelé získávají od státu dotace na mzdy svých zaměstnanců. Po dvou režimech Antiviru A a B je v plánu režim C. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS o něm mluví ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Stát dosud zaměstnavatelům vyplatil 2,8 miliardy korun a podpořil 409 tisíc osob. Čísla pocházejí z odboru zaměstnanosti Úřadu práce ČR a na svůj web statistiku umístilo ministerstvo práce. Čísla jsou aktuální k datu 14. května.
Problém mají ale zaměstnavatelé, kteří o dotaci zažádali v Praze. Oproti jiným městům zde totiž peníze na účet přišly pouze 59 procentům zaměstnavatelů, kteří o vyúčtování zažádali. Oproti tomu Olomouc, České Budějovice či Pardubice už vyplatily přes 93 procent žádostí.
Maláčová: Na konci týdne bude vyplaceno vše
Stanice CNN Prima NEWS se proto ministryně Maláčové zeptala, zda by se úřad práce neměl primárně zabývat plynulostí vyplácení než kontrolami. Podle ministryně se však kontrolám věnuje především Státní úřad inspekce práce, ne pražské úřady práce.
„Praha má čtvrtinu všech žádostí, to znamená obrovský nápor. Udělali jsme opatření, že jsme to rozměnili mezi další úřady. Očekávám, že na konci týdne bude vše vyplaceno,“ řekla pro CNN Prima NEWS Maláčová.
Podle oslovených zástupců opozice by stát měl v první řadě vyřídit všechny dosavadní žádosti o dotaci a až poté přijít s kontrolami. „Stát by měl v první řadě zajistit, aby se peníze opravdu dostaly k těm, které postihla krize. To je prvořadý úkol. Kontroly ve chvíli, kdy řada lidí ještě peníze ani nemá, jsou absurdní,“ uvedl na dotaz CNN Prima NEWS předseda ODS Petr Fiala.
Podobně hovoří i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Mnohé firmy ještě nedostaly příspěvek ani na březnové mzdy, úředníci nestíhají vyřizovat žádosti, ale stíhají provádět kontroly? Neříkám, že stát nemá hlídat, komu veřejné peníze posílá, ale pokud má jít o skutečnou pomoc a záchranu před propouštěním, tak je klíčová rychlost,“ uvedla politička.
Pražské úřady nestíhají vyřizovat žádosti o Antivirus. Maláčová jim posílá pomoc
Podnikatelé v Praze se dostávají k podpoře z programu Antivirus, který pomáhá podnikatelům se mzdovými náklady, později než v jiných městech. Pražské úřady práce nestíhají vyřizovat žádosti zdaleka takovým tempem jako úřady ve Zlíně, Olomouci či Karlových Varech. Tamní úřady práce proplatily přes 90 procent žádostí, v Praze je to pouze 42 procent. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) proto pro CNN Prima NEWS uvedla, že na pražské pobočky úřadů práce už přesunula zaměstnance z jiných úřadů.
Jak kontroly probíhají?
Beránková pro CNN Prima NEWS uvedla, že kontroly se zaměřují na dodržování pracovněprávních předpisů i podmínek pro vyplácení peněz z programu Antivirus.
„Při kontrolách příjemci prokazují mzdové podklady o vyplacení mzdových náhrad, úhrady zákonných odvodů, dále pak mzdové listy a evidenci pracovní doby,“ uvedla Beránková. Kontroly se zajímají také o pracovní smlouvy. „Stejně tak je potřebné, aby zaměstnavatelé prokázali, že zaměstnanci nebyli ke dni vyúčtování ve výpovědi,“ dodala mluvčí Beránková.