Podvodných směnáren ubylo. Přesto však rozdíly v kurzech měn mohou být na různých místech výrazné. Zvlášť pokud měníte větší obnos. Na co si dávat pozor? Má vůbec smysl si měnit peníze a nejezdit do zahraničí jen s platební kartou?
Pandemie proměnila směnárenský trh. Ubylo podvodníků a přibylo internetových platforem, které dokáží kurz stlačit tak, že lze ušetřit i několik stovek korun. Za dobu pandemie ubylo kolem 130 směnárenských míst.
Zavírám nepoctivé směnárny, chlubí se Hřib. Asi jako nevěstinec, oponuje Udženija
Boj proti nepoctivým směnárnám v Praze pokračuje. Město je ale v pasti smluv z minulosti, stěžuje si primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Přesto se na svém Facebooku pochlubil, že vyjednal zavření dalších takových podniků. „Jestli to zvládá, jako když vyvěšoval, že zavře nevěstinec v tržnici, tak mi to přijde směšné,“ reagovala na jeho oznámení ze sociálních sítí předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija.
Centrální banka tvrdí, že je to díky pokutám a tomu, že podvodníkům sebrala licenci. Jenže i po odebrání licence řada směnáren fungovala dál. Změnila se jen cedulka s provozovatelem a nekalé praktiky zůstaly.
Například v centru Prahy byla ještě loni otevřená směnárna, která za jedno euro nabízela 17 korun, i když kurz se pohyboval kolem 25 korun. Dnes už jsou na místě jiné směnárny. Jedna z nich se dokonce ocitla na neoficiálním seznamu těch s výhodným kurzem a stojí se u ní fronty.
„Lidé, kteří neřeší každou stokorunu, si mohou ušetřit celou řadu trápení s výměnou peněz, využít kurzy bank a platit platebními kartami,“ říká ekonom.
Kurzy se vyplatí sledovat, zejména pokud cestujete mimo Evropskou unii a chcete si měnit peníze až na místě. Tam mohou být rozdíly obrovské. Jedno euro aktuálně stojí 25,65 koruny, americký dolar 21,79 koruny.