reklama

Podzemní továrnu Rabštejn vybudovali nacisté, dnes slouží jako muzeum

Z důvodu probíhající pandemie koronaviru se mnoho Čechů rozhodlo, že budou letní prázdniny trávit v tuzemsku a navštěvovat hrady, zámky či národní parky. Jedním z míst, které určitě stojí za to vidět, je také podzemní továrna Rabštejn na severu Čech. Tu vyhloubili v nelidských podmínkách vězni koncentračního tábora Flossenbürg na rozkaz nacistů.

reklama

Chodby o délce čtyř a půl kilometru v pískovcových skalách. To je továrna Rabštejn, kam nacistické Německo za druhé světové války přesunulo část vojenské výroby. Vznikaly zde letecké motory, automatické pušky, děla a na konci války také první sériové vyráběný vrtulník na světě.

Po osvobození od nacistického Německa byl v továrně zřízen provizorní sklad munice. Po roce 1968 byl objekt rozdělen na část využívanou československou armádou a tu druhou používala sovětská armáda. V dnešní době továrna slouží jako muzeum. Je památkou obětí druhé světové války a také připomínkou zrůdnosti nacistického režimu.

„Všechny tunely vyhloubili vězni koncentračního tábora za osm měsíců, a to v drsných nelidských podmínkách,“ říká správce areálu a průvodce Karel Hunčovský. Pro prohlídku továrny, která funguje celý rok, se zájemcům stačí dopředu objednat a dát dohromady skupinu alespoň osmi lidí. Více se dozvíte v reportáži.

K tématu

Tagy: druhá světová válka výlet továrna Rabštejn cestování podzemní továrna Rabštejn nacisti

Další hlavní zprávy

Partie

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Šéf Senátu: Jsou zde dva miliony lidí, kteří lezou po kolenou. Vláda pro ně nemá plán
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Další články
reklama
reklama