Podzemní továrnu Rabštejn vybudovali nacisté, dnes slouží jako muzeum

Podzemní továrna Rabštejn

Z důvodu probíhající pandemie koronaviru se mnoho Čechů rozhodlo, že budou letní prázdniny trávit v tuzemsku a navštěvovat hrady, zámky či národní parky. Jedním z míst, které určitě stojí za to vidět, je také podzemní továrna Rabštejn na severu Čech. Tu vyhloubili v nelidských podmínkách vězni koncentračního tábora Flossenbürg na rozkaz nacistů.

Chodby o délce čtyř a půl kilometru v pískovcových skalách. To je továrna Rabštejn, kam nacistické Německo za druhé světové války přesunulo část vojenské výroby. Vznikaly zde letecké motory, automatické pušky, děla a na konci války také první sériové vyráběný vrtulník na světě.

Po osvobození od nacistického Německa byl v továrně zřízen provizorní sklad munice. Po roce 1968 byl objekt rozdělen na část využívanou československou armádou a tu druhou používala sovětská armáda. V dnešní době továrna slouží jako muzeum. Je památkou obětí druhé světové války a také připomínkou zrůdnosti nacistického režimu.

„Všechny tunely vyhloubili vězni koncentračního tábora za osm měsíců, a to v drsných nelidských podmínkách,“ říká správce areálu a průvodce Karel Hunčovský. Pro prohlídku továrny, která funguje celý rok, se zájemcům stačí dopředu objednat a dát dohromady skupinu alespoň osmi lidí. Více se dozvíte v reportáži.

Tagy:
druhá světová válka výlet nacismus továrna Rabštejn cestování podzemní továrna Rabštejn nacisti Česko Československá armáda Druhá světová válka Sovětská armáda pandemie covidu-19 Nacistické Německo Flossenbürg