V texaském městě Houston se v úterý v podvečer konal pohřeb Afroameričana George Floyda – 15 dní poté, co ho udusil minneapoliský policista Derek Chauvin. Smuteční ceremonie se zúčastnilo 500 lidí včetně některých politiků, pohřeb byl navíc vysílán živě po internetu. Celé pohřební výlohy má pokrýt světoznámý boxer Floyd Mayweather.
Úternímu pohřbu předcházela série veřejných piet, během kterých lidé v USA uctívali Floydovu památku. Minulý týden se konaly například v Minnesotě, kde byl muž zabit, v Severní Karolíně, kde se Floyd narodil. V pondělí pak probíhaly v Texasu, kde Afroameričan prožil většinu svého života. Ve městě Houston se lidé přišli poklonit i před rakev s jeho ostatky.
Na úterním pohřbu v kostele The Fountain of Praise se objevilo pět set lidí. Mezi nimi byli nejen Floydovi příbuzní a známí, ale také představitelé afroamerické komunity. Z politiků se pohřbu zúčastnil starosta Houstonu Sylvester Turner. Jeho památku přišel uctít i herec Jamie Foxx, který zazářil v roli otroka ve filmu Nespoutaný Django, šéf houstonské policie Art Acevedo nebo rapper Frazier Thompson. Přede dveřmi kostela se pak shromáždilo asi 50 dalších lidí.
Floydova rakev byla od pondělí k vidění v kostele The Fountain of Praise Zdroj: Profimedia.cz
Nepřímo se zúčastnil také bývalý viceprezident a kandidát na prezidenta Joe Biden. Během smuteční ceremonie si přihlížející vyslechli jeho video zprávu. „Spravedlnost pro George Floyda povede Ameriku na cestu k rasové spravedlnosti,“ vzkázal Biden přes video. „Jsi tak statečná, tatínek se na tebe ze shora dívá a je na tebe pyšný,“ řekl kandidát na prezidenta směrem k Floydově dceři Gianně.
Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda
Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.
Bývalý viceprezident se s Floydovými příbuznými osobně setká později v ústraní.
Nemůžu dýchat
Floyd zemřel 25. května. Ten den se podle závěrů pozdějšího vyšetřování pokoušel zaplatit v obchodu v Minnesotě falešnou bankovkou. Přivolaná policie ho zpacifikovala a srazila na zem. Jeden ze strážníků – Derek Chauvin – mu klečel téměř devět minut na krku. Afroameričan se dusil, stěžoval si, že nemůže dýchat. Policista ho ale nevnímal a Floyd zemřel.
Manželka policisty, který byl obviněn z vraždy Floyda, žádá o rozvod a změnu příjmení
Manželka nyní už bývalého policisty Dereka Chauvina, který je obviněn z vraždy George Floyda, požádala o rozvod. Kellie Chauvinová si údajně chce také nechat změnit příjmení. Floyd zemřel poté, co mu Chauvin klečel skoro devět minut na krku. Chauvinovi za čin hrozí až čtyřicet let za mřížemi. V USA v návaznosti na tento případ probíhá spousta demonstrací.
Jeho zabití rozpoutalo po celém světě protesty proti rasismu a policejní brutalitě. Například Francie svým policistům zakázala používat škrtící chvat. V Minneapolis se navíc uvažuje o kompletní restruktualizaci policejního útvaru.
Někteří lidé ale upozorňují na to, že Floyd byl několikrát trestaný zločinec a neměl by být veleben jako následování hodná osobnost.
„Dle mého názoru byl George Floyd prostě kriminálník. To samozřejmě neznamená, že si zasloužil zemřít rukou policisty, ale také to neznamená, že budu podporovat tohle porouchané uvažování a společně s afroamerickou komunitou dělat ze zločinců mučedníky,“ prohlásila na svém Facebooku černošská komentátorka a aktivistka Candace Owensová.