Osmnáct migrantů původem z Afriky zemřelo při pátečním hromadném pokusu dostat se do španělské enklávy Melilla. Podle agentury AFP o tom informovaly marocké úřady. Předchozí bilance marockého ministerstva vnitra hovořila o smrti pěti migrantů na hranicích.
Překonat dvojitou bariéru a šestimetrový plot na hranicích Mellily se v pátek navzdory rozsáhlé přítomnosti španělské i marocké policie pokusilo překonat na 2000 migrantů. Asi 130 z nich uspělo.
Kvůli obrovské tlačenici u hraniční bariéry ale podle prvních zpráv zemřelo pět lidí kvůli ušlapání nebo udušení, popřípadě kvůli pádu z výšky. Dalších 13 osob pak později v pátek podlehlo zraněním, uvedly v prohlášení úřady marocké provincie Nador. Zranění podle původní bilance utrpělo 76 migrantů a 140 marockých policistů.
Uprchlíci se budou potulovat v ulicích, varuje hejtman Vondrák před uzavíráním center
Vedení Prahy čelí kritice některých hejtmanů kvůli svému záměru uzavřít krajské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky (KACPU) ve Vysočanech. Například poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) označil kroky pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) za nepatřičné. Hřib naopak svou pozici brání s tím, že hlavní město už je za hranicemi svých kapacit a vláda situaci neřeší.
Migranti se shromáždili u hranic španělské enklávy brzy ráno. Muži ve skupinách vylézali na střechu kontrolního stanoviště, odkud přestřihávali drátěný plot kleštěmi a pokračovali dál, uvedla agentura Reuters.
Záběry ze sociálních sítí zachycují radující se migranty, kterým se povedlo dostat na území Španělska. Podle zveřejněných videí jde o samé mladé muže. Zastoupení španělské vlády v Melille označilo tento ilegální přechod hranice za „perfektně organizovaný a násilný“.
Podobné hromadné pokusy migrantů dostat se do Melilly nejsou neobvyklé a v minulosti se takto snažilo bariéru překonat najednou i více než 1000 lidí. To se naposledy stalo letos v březnu, kdy se do Melilly za dva dny pokusilo dostat na 3700 Afričanů, z toho asi 850 úspěšně.