Pokračování korupční kauzy v Liberci. Policie zřejmě byla doma u hejtmana Půty

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

Liberecká korupční kauza

Třetí část korupční kauzy spojené s radnicí v Liberci se podle regionálního serveru Náš Liberec týká vedení Libereckého kraje. Státní zastupitelství k tomu zatím oficiálně nic neuvedlo, podle serveru kriminalisté prošetřují podezření z korupce ohledně plánované výstavby krajské solární elektrárny v Ralsku na Českolipsku. Server napsal, že kriminalisté dělali domovní prohlídku u hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj). Ten k tomu řekl, že v úterý podal policii vysvětlení. K možnému vyšetřování zakázky Libereckého kraje se nevyjádřil.

Výstavbu solární elektrárny na letišti Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko kraj teprve plánuje. V maximální variantě počítá s instalovaným výkonem bezmála 104 megawattů, což podle odhadů přijde na tři miliardy korun. Právě této plánované investice by se mělo vyšetřování policie podle regionálního serveru týkat.

ČTĚTE TAKÉ: Do porodu v Liberci chybělo několik minut. Pár si mávnutím v koloně odchytl policisty

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) v úterý podal policii vysvětlení a poskytoval další součinnost, uvedl ve čtvrtek na sociální síti X. „Neznám obsah jiných skutečností, ale dotazy a informace se nijak netýkaly aktuální liberecké kauzy spojené s veřejnými zakázkami na městě, ani osob a firem, které jsou v této souvislosti zmiňovány,“ napsal. Víc nechce sdělovat kvůli závazku mlčenlivosti, který podepsal, dodal. K možnému vyšetřování podezření z korupce ohledně solární elektrárny se na síti X nevyjádřil.

„Jsem přesvědčený, že jsem postupoval jako hejtman správně, že jsem dělal kroky, které byly ve prospěch Libereckého kraje, a nejsem si vědom toho, že bych se dopustil nějaké trestné činnosti. Předpokládám, že tím neporuším mlčenlivost, když řeknu, že jsem byl vyzván k vydání počítače a telefonu a policie potom upustila od provedení domovní prohlídky,“ řekl Půta později novinářům.

Náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové už ve středu uvedla, že k třetí větvi případu zatím nelze nic říci, informuje Náš Liberec. „Probíhají úkony trestního řízení, přičemž žádná osoba doposud nebyla obviněna a za dané procesní situace není možné v této naposledy uvedené věci podat žádné další podrobnější informace,“ dodala.

Kriminalisté v souvislosti s úterním zásahem v Liberci obvinili zatím ve dvou jiných větvích kauzy sedm lidí, u dvou obviněných soud ve čtvrtek rozhodne o případném umístění do vazby. První větev se týká zadávání veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci, v další jde o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice. Jedním z obviněných má být náměstek primátora Petr Židek (ODS), který je ovšem vyšetřován na svobodě.

Tagy: