Pokračování korupční kauzy v Liberci. Policie zřejmě byla doma u hejtmana Půty

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

Liberecká korupční kauza

Třetí část korupční kauzy spojené s radnicí v Liberci se podle regionálního serveru Náš Liberec týká vedení Libereckého kraje. Státní zastupitelství k tomu zatím oficiálně nic neuvedlo, podle serveru kriminalisté prošetřují podezření z korupce ohledně plánované výstavby krajské solární elektrárny v Ralsku na Českolipsku. Server napsal, že kriminalisté dělali domovní prohlídku u hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj). Ten k tomu řekl, že v úterý podal policii vysvětlení. K možnému vyšetřování zakázky Libereckého kraje se nevyjádřil.

Výstavbu solární elektrárny na letišti Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko kraj teprve plánuje. V maximální variantě počítá s instalovaným výkonem bezmála 104 megawattů, což podle odhadů přijde na tři miliardy korun. Právě této plánované investice by se mělo vyšetřování policie podle regionálního serveru týkat.

ČTĚTE TAKÉ: Do porodu v Liberci chybělo několik minut. Pár si mávnutím v koloně odchytl policisty

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) v úterý podal policii vysvětlení a poskytoval další součinnost, uvedl ve čtvrtek na sociální síti X. „Neznám obsah jiných skutečností, ale dotazy a informace se nijak netýkaly aktuální liberecké kauzy spojené s veřejnými zakázkami na městě, ani osob a firem, které jsou v této souvislosti zmiňovány,“ napsal. Víc nechce sdělovat kvůli závazku mlčenlivosti, který podepsal, dodal. K možnému vyšetřování podezření z korupce ohledně solární elektrárny se na síti X nevyjádřil.

Velká česká banka omylem strhávala lidem dvojí platby. Omluvila se a peníze vrátila

Klienty Fio banky, jedné z největších tuzemských finančních institucí, vyděsilo dvojité zaúčtování transakcí, které se vážou na platby kartami Visa. Banka krátce poté ujistila na sociálních sítích, že problém vyřešila a odečtené peníze připíše zpět na účty. Někteří klienti, kteří přišli při transakcích o značné množství finančních prostředků, se však pohoršují nad nedostatečnou komunikací ze strany zaměstnanců.

„Jsem přesvědčený, že jsem postupoval jako hejtman správně, že jsem dělal kroky, které byly ve prospěch Libereckého kraje, a nejsem si vědom toho, že bych se dopustil nějaké trestné činnosti. Předpokládám, že tím neporuším mlčenlivost, když řeknu, že jsem byl vyzván k vydání počítače a telefonu a policie potom upustila od provedení domovní prohlídky,“ řekl Půta později novinářům.

Náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové už ve středu uvedla, že k třetí větvi případu zatím nelze nic říci, informuje Náš Liberec. „Probíhají úkony trestního řízení, přičemž žádná osoba doposud nebyla obviněna a za dané procesní situace není možné v této naposledy uvedené věci podat žádné další podrobnější informace,“ dodala.

Kriminalisté v souvislosti s úterním zásahem v Liberci obvinili zatím ve dvou jiných větvích kauzy sedm lidí, u dvou obviněných soud ve čtvrtek rozhodne o případném umístění do vazby. První větev se týká zadávání veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci, v další jde o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice. Jedním z obviněných má být náměstek primátora Petr Židek (ODS), který je ovšem vyšetřován na svobodě.

Tagy: