reklama

Pokud automobilky padnou, přijde o práci až půl milionu lidí, varuje Středula

Enormní nedostatek čipů ochromil výrobu aut i v České republice. Pokud by stát nezasáhl, automobilky padnou. „O práci by přišly statisíce lidí. A to počítám přímé zaměstnance, ne celé rodiny. Celkové počty budou přesahovat půl milionu občanů,“ nastínil černý scénář předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

reklama

Situaci kolem nedostatku čipů a ochromení nejen automobilového průmyslu Středula označil za vážnou. „Samostatné přerušení výroby je největším zásahem do běhu automobilky za třicet let. Je to vážná zpráva a nevypadá, že by se to mělo změnit během dnů. Zlepšení by mohlo přijít v řádu měsíců,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Přerušení toku výroby není problémem jen automobilek, ale i subdodavatelů. Nejhůře jsou na tom podle Středuly ti čeští, kteří za sebou nemají silnou mateřskou společnost. Pokud se dostanou do takových problémů, že nebudou moci znovu součástky dodávat, zastaví se opět výroba i v automobilkách.

Zlepšení předseda ČMKOS očekává v polovině roku 2022. Situaci však může ovlivnit i společnost, začne-li šetřit. „Pak máme problém všichni. Lidé přestanou utrácet a ekonomika začne chřadnout. Zprávy o zvýšení cen plynu a elektřiny jsou pro mnohé rodiny fatální. Musíme najít způsob, jak v takových vážných situacích pomoci,“ sdělil Středula v pořadu Nový den.

Je potřeba sanovat, záleží na formě

Firmám i zaměstnancům by měl pomoci program Antivirus. „Přinese pomoc v řádu 0,5 až 1,5 miliardy korun měsíčně. Má to ale své záludnosti. Pokud bude program spuštěn v podobě, jaké je dnes, a posune se jen doba čerpání, bude se částka pohybovat v horní hranici. Při zúžené variantě, kterou musí schválit Evropská komise, se objem prostředků sníží,“ přiblížil.

Podle Středuly je zásadní nenechat firmy zkrachovat. „Tripartita se rychle dohodla. Je potřeba sanovat, záleží jen na formě,“ podotkl s tím, že problém s nedostatkem čipů souvisí s covidem. „Továrny přerušily dodávky z Asie do Evropy. Jedná se o globální dodavatele, kteří zásobují celý svět. Nový automobil dnes potřebuje zhruba 200 až 250 čipů, elektromobil pak dokonce tisíc. Ohrožení je veliké, Česko je průmyslová země a musíme se starat o firmy, zaměstnance a jejich rodiny,“ připomněl.

A jak by vypadal černý scénář, kdyby automobilky padly? „O práci by přišly statisíce lidí. A to počítám jen přímé zaměstnance, neberu celé rodiny. Musíme proto násobit dvěma až třemi. Počty tak budou přesahovat půl milionu občanů. Nejde jen o továrny, ale i dopravu, zásobování, výrobce potravin, kteří do nich dodávají jídlo,“ sdělil.

Podle Středuly by se při případném krachu musely ke státnímu deficitu 370 miliard korun připočíst další obrovské částky: „A to si nikdo nemůže přát. Bez sanace nelze tak závažnou věc, jaká se nyní odehrává, vyřešit ku prospěchu ekonomiky,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama