reklama

Špatná zpráva. Problémy Škody výrazně poškodí české veřejné finance, varuje Špicar

Automobilka Škoda Auto potvrdila výrazné omezení výroby kvůli nedostatku čipů. Podle viceprezidenta svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara se problém týká celého automobilového průmyslu a s jeho důsledky se Evropa může potýkat ještě v první polovině příštího roku. Pro některé menší nebo středně velké firmy může být situace až existenční.

reklama

V závodech Škoda Auto bude po celý týden až na výjimky stát výroba, zaměstnanci zůstanou doma za sníženou mzdu. „Je to špatná zpráva. Problém se ale týká celého automobilového průmyslu,“ upozornil Radek Špicar v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS.

Firma Škoda Auto sama o sobě představuje 5 procent HDP celého Česka, tedy téměř 10 procent českého exportu. „To znamená, že jakákoliv odstávka takového motoru české ekonomiky se projeví nejen ve financích samotné firmy, ale také ve veřejných financích jako celku,“ zdůraznil viceprezident svazu průmyslu a dopravy.

Největší problém však nebudou mít finální výrobci, například Škoda Auto krizi podle Špicara zvládne. „Situace bude někdy až existenčně vážná pro její subdodavatelský řetězec, tedy pro malé a středně velké firmy, z nichž některé nejsou plně diverzifikované, tedy nedodávají všem světovým automobilkám a jsou z 50 až 70 procent závislé na Škodovce,“ varoval s tím, že automobilový průmysl zaměstnává stovky tisíc lidí.

Vyplňují se černé scénáře

O naléhavé situaci bude v pondělí jednat tripartita. Podle Špicara si automobilky musí pomoci především samy. Ulehčit situaci by ale mohl i program Antivirus.

Za to, že nemají čipy, automobilky podle viceprezidenta svazu průmyslu a dopravy, nemohou. „Továrny v jihovýchodní Asii, kde se čipy vyrábí, jsou postiženy covidem. Jsou tedy zavřené nebo mají velmi omezenou produkci a obětí je evropský automobilový průmysl,“ vysvětlil.

S problémem se podle Špicara bude zřejmě evropský automobilový průmysl potýkat do konce roku. „Bohužel se spíše vyplňují černé scénáře. A dokonce predikce hovoří o tom, že situace snad nebude tak vážná, ale s jejími důsledky, tedy s tím, že díly nebudou plynout na trhy v Evropské unii úplně stoprocentně, se budeme pravděpodobně potýkat ještě v první polovině příštího roku,“ upozornil v pořadu.

Evropa by podle něj ale lekci z covidové pandemie mohla využít pozitivně. A to tím, že se bude snažit znovu získat kompetence a posílit soběstačnost. „Abychom v takových situacích nebyli vydáni na milost zemím, které jsou sto tisíc kilometrů od nás,“ podotkl Špicar.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama