Poslanci Válek a Maříková o EU covid pasech (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pokud lidé cestují z epidemiologicky bezpečné země zpět do České republiky, je v jejich případě testování na koronavirus nadbytečné, shodují se poslanci Vlastimil Válek (TOP 09) a Karla Maříková (SPD). Neshodnou se naopak na užitečnosti evropského covid pasu – podle Maříkové jde o zbytečnou věc, Válek ovšem ve sjednoceném dokladu či aplikaci vidí způsob, jak bezproblémově cestovat po EU. Řekli to na CNN Prima NEWS.
Kvůli obavám ze zavlečení mutací se čím dál více hovoří o tom, jak nastavit pravidla pro návrat z letní dovolené. V současnosti platí cestovní mapa na ministerstvu zahraničí i zdravotnictví, podle šéfa resortu Adama Vojtěcha (ANO) budou stejná pravidla platná i během prázdnin. Cestování ze zeleně vyznačených zemí bude bez opatření, z těch nejrizikovějších se lidé naopak nevyhnou PCR testům a karanténě. Otázkou jsou pak státy se středním rizikem nákazy jako Slovensko či Švýcarsko.
Poslankyně za SPD si myslí, že by se mělo testovat především při návratu ze zemí s vysokým rizikem. „Mělo by to být v souladu s tím, jaká je tam epidemiologická situace. Pokud jsou to bezpečné země, kde není situace taková, aby byly testy vyžadovány, pak mi to přijde samozřejmě nadbytečné,“ řekla na CNN Prima NEWS.
S tím souhlasí i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek. „Doufám, že v tomto nalezneme shodu a přesvědčíme ministerstvo zdravotnictví, aby dominantně využívalo PCR testy v případě rizikových zemí. Musí to být spojené se sekvenováním tak, abychom včas zachytili případné nové mutace, které by se mohly do ČR dostat. Zaslal jsem písemný dotaz na pana ministra, jaká je v tomto ohledu strategie ČR při řešení rizikových zemí. Zbytečné testování navíc je vyhazování peněz a otravování turistů,“ navázal kolega z poslaneckého výboru pro zdravotnictví.
V Poslanecké sněmovně panovala shoda na straně opozice také v tom, že není třeba zákonné zmocnění pro vydávání certifikátů. Podle ministra Vojtěcha hrozí, že bez novely zákona o ochraně veřejného zdraví soudy označí vydávání certifikátů za protiprávní. Opoziční poslanci ale tvrdí, že bohatě vyhovuje zákon o právu na digitální služby. „Ministerstvo zdravotnictví nám nedokázalo vysvětlit, proč ten zákon potřebuje a proč potvrzení nemůže vystavovat tak, jak se teď vystavuje potvrzení o očkování,“ doplnil Válek.
Shoda nepanuje na evropském covid pasu
V čem už se ale zástupci opozice názorově rozcházejí, je potřeba evropských covid pasů jako takových. Podle Maříkové není třeba, aby se vytvářel a uzákonil další doklad, když jsou k dispozici klasická potvrzení o očkování nebo negativním testu, případně výsledky testu na protilátky.
„Přijde mi úplně zbytečné, aby tady byla nějaká aplikace nebo doklad na jedno onemocnění, jako kdyby vás žádné jiné nemohlo ohrožovat na zdraví. Pokud začneme zavádět takové doklady, s velkou pravděpodobností se jich také budeme velmi těžko zbavovat,“ upřesnila svůj postoj poslankyně za SPD.
Poslanci se neshodnou na potřebnosti evropského covid pasu. Zdroj: Getty Images
„Na to se snad ani nedá reagovat. Aby to bylo naprosto jasné a srozumitelné – nařízení Evropské unie platí od 1. července. Můžeme proti tomu protestovat, můžeme se proti tomu bouřit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat. EU covid pas povede k tomu, že se dramaticky zjednoduší cestování. Sjednotí se jasně pravidla a pro daleko větší skupinu lidí než dnes bude jednoduché elektronicky nebo v papírové podobě získat potvrzení, které jim otevře dveře do Evropy bez jakýchkoliv komplikací. To považuju za velmi pozitivní,“ dodal Válek pro CNN Prima NEWS.